Ambient on/off

Join the new world

 

[Dışişleri] Bülten

Day 2,014, 23:44 Published in Turkey Turkey by Tjutg Simzb


Merhaba,

Haftalık olarak yayınladığımız bültenimizle karşınızdayız. Ülkelere özel olarak değinmeden önce, hem ülkenin yeni dünya düzenindeki yeri ile ilgili bir kaç bilgi paylaşmak, hem de geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmelere dair genel bir değerlendirme yapmak istiyoruz.Ülkenin Geleceği:

Dönem başında bildiğiniz üzere hükümet olarak bakış açımız dost bildiğimiz ülkelerle, Türkiye’nin önderliğinde yeni bir ittifak kurmaktı. Halkımızdan da bu konuda yüksek oranda destek alınca, çalışmalarımızı bu yönde yoğunlaştırdık. Ancak gelmiş olduğumuz noktada, mevcut dünya konjonktüründe, Türkiye’nin de içine sinerek katılacağı yeni bir ittifak oluşumunun şu an için ne yazık ki çok mümkün olmadığını görmekteyiz.

Bizimle yeni bir ittifak içinde bulunmak isteyenler daha çok eski EDEN’in şu an TWO’ya karşı savaşan ülkeleriydi. Bizim ise bildiğiniz gibi şu an için bakış açımız CoT’a karşı savaşarak, İran, Arabistan ve Mısır’ı CoT işgalinden kurtarmak ve buradaki bonuslara kendimiz yerleşmek üzerine, sonrasında da yine bir CoT üyesi olan Rusya’yı cezalandırmamız gerekiyor. Dolayısı ile bu ülkeler ile bir ittifak girişimine sıcak bakmadık.

Arjantin, Yunanistan gibi yeni bir ittifak kurma amacında olduğumuz ülkeler ise, daha önce söylediğimiz gibi bizim kadar istekli gözükmediler. Her iki ülkenin de güçlü bir ittifak ile yola devam etmek istediğini, yeni ittifak gibi bir maceraya şu an için çok hazırlıklı olmadıklarını gördük. Yeni bir ittifakın CoT ve TWO’yu tekrar birleştirebileceği gibi haklı eleştirileri de oldu. Şu an için bakış açımızın bu ülkeleri içlerine sinmeyen bir ittifaka zorlamak olmadığını bildirmek isterim.

Bu arada halkımızdan TWO’ya katılma gibi isteklerin geldiğini görüyoruz. Şunun altını bir kez daha çizmek istiyorum ki, ne TWO ne de CoT’a girme gibi bir düşüncemiz bulunmamaktadır. CoT’a karşı zaten savaşıyoruz, TWO’da ise bizim sevmediğimiz ülkeler bulunduğu gibi, bizi sevmeyen de bir çok ülke mevcut. Bugün TWO’da Türkiye’nin üyeliği için bir oylama olsa veto edecek en az 3-4 ülke bulunuyor. Daha önce de söylediğim gibi, Türkiye’yi yine bir ittifak kapısında aylarca üyelik için bekletmeye, hem de bunu TWO gibi bir ittifak için yapmaya hiç niyetimiz yok.

Biz dost bildiğimiz ülkelerle yola devam etmeye ve kendimize yakın gördüğümüz ülkelerle de yeni dostluklar kurmaya devam edeceğiz. Doğru adımlar attığımız sürece, bu süreçten zararla çıkmamız mümkün görünmemektedir.Genel Değerlendirme:

Uzundur beklenen CoT - TWO savaşı nihayet başladı diyebiliriz. ABD’nin Sırbistan’a NE yasası vermesiyle birlikte, iki ittifak arasındaki dolaylı yoldan yaşanan soğuk savaş yerini ciddi bir savaş ortamına bırakacak. Yeni bir dünya savaşının patlak verecek olması artık kaçınılmaz bir hal aldı, önümüzdeki hafta içinde CoT ve TWO ülkeleri arasında karşılıklı NE yasaları görebiliriz.

Büyük savaş yaklaşıyorken biz de FYR Makedonya’ya tekrar NE yasası vererek yarım bıraktığımız işi tamamlamaya çalışacağız. İran’ın temizlenmesinden sonra sırada Arabistan var ve bu sefer İran’da direkt olarak bu savaşın içine dahil olacak.

Bu arada halkımızın yorumunu beklediğimiz önemli bir konu var, FYR Makedonya karşısında çok büyük tanklamalar yaparak ve paralar harcayarak cepheleri kazandık. Bu tarz bir para harcamasına çok uzun bir süre dayanmamız mümkün değil, ki daha şimdiden hükümet ve halk olarak MB ve MSB’ye bir çok bağış yaptık. Önümüzdeki süreçte daha az harcama yapabilmek ve elimizi güçlendirmek için kendimize yeni dostlar edinmeyi ve MPP sayımızı arttırmayı düşünüyoruz. Bu yeni süreçte yanımızda görmek istediğiniz ülkeleri yorum olarak bu makale altında paylaşabilirseniz seviniriz.ABD:
ABD zorlu bir meclis seçimi geçirdi, uzun bir süre sonra ilk kez seçime giren 5 partiden 2’si PTO’landı. ABD, meclisini olabildiğince çok PTO’lardan korumak için seçim boyunca tüm dünyadan bir çok oyuncuyu vatandaşı yaptı ve oy kullandırdı. Bu durum ülke içinde büyük bir çalkalanmaya neden oldu ve çok uzun süredir tartışılan Sırbistan’a NE verme durumu gerçeklik kazandı. Önümüzdeki günlerde başlayacak olan bu savaşın dünyada ne gibi değişikliklere yol açacağını izlemeye devam edeceğiz.

Sırbistan:
Sırbistan’daki ülke içi karışıklık, ülkenin dış siyasetine de etki etmeye başladı. TWO HQ ile sorunlar yaşayan mevcut Sırp hükümeti, tüm TWO kanallarından temsilcilerini çekmiş durumda. Olayların bu noktaya gelmesinde bir çok sebep bulunsa da, en büyük sebebin TWO HQ’da bulunan Sırpların mevcut hükümet ile zıt görüşlere sahip olmasının olduğunu söyleyebiliriz. FYR Makedonya ile olan bağları yüzünden Yunan’ın TWO’ya girmesini engelleyen mevcut hükümetin, ABD savaşı sırasında yine bu tutumunu sergileyip sergilemeyeceği ise merak konusu.

Polonya:
Polonya, geçtiğimiz günlere İspanya ve Şili ile bir dostluk anlaşması imzaladı. Bu anlaşmanın dönem başında planlandığı ancak resmi imzaların bugünlere kaldığı söyleniyor. Planın arkasında Arjantin’i sevmeyen ve TWO’ya katılmasını istemeyen İspanya’nın yattığını söyleyebiliriz. Polonya bu anlaşmanın imzalanmasından sonra Şili’ye MPP gönderdi, ancak aynı anda FYR Makedonya’ya karşı da savaşıyor olmalarından dolayı, Şili’nin bu MPP’yi kabul etmesi düşük bir olasılık olarak gözüküyor.

Romanya:
TWO saflarına katılmaya çalışan Romanya diplomatik açıdan zor günler yaşıyor. Polonya hükümetinin açık açık Romanya’yı arkadaş olarak görmediğini açıklamasının üstüne, Sırp hükümetinin de Bulgarlar’ı dost olarak gördüğünü ve Romanya ile MPP yenilemek için Bulgarlar ile aralarını düzeltmelerinin gerektiğini söylediği loglar dünya basınına sızdı. TWO’nun en büyük iki gücü ile araları limoni olan Romanya’nın önümüzdeki dönemde atacağı adımları izlemeye devam edeceğiz.

İran:
Karşılıklı olarak barış yasaları verdiğimiz İran ile koordinasyonumuz devam ediyor. FYR Makedonya’nın İran’dan çıkartılmasının sonrasında, planın ikinci aşaması olan Arabistan’ın temizlenmesi kısmına geçildi. Daha hızlı ilerleyebilmek için bu aşamada İran’da aktif olarak savaşlara katılacak, bu sebeple hem FYR Makedonya’ya NE verdiler, hem de bir çok yeni MPP imzalıyorlar.Bültenin hazırlanmasında emeği geçen tüm dış işleri ekibine teşekkür ediyorum. Lütfen görüş ve önerilerinizi eklemekten çekinmeyiniz.

Saygılarımla,

Dışişleri Bakanı
Tjutg Simzb
 

Comments

Tjutg Simzb
Tjutg Simzb Day 2,014, 23:45

Shout:

[Dışişleri] Bülten
erepublik.com/en/article/2267609

RomyGr
RomyGr Day 2,015, 00:54

Mpp önerilerini buraya yazalim bence hem tju ya alert süprüzü olur xd
Eski bir oyuncu olarak iliski gecmislerini bilerekten, macaristan ve polonya diyorum ben

Comment deleted

mal

Barbo Ispiro
Barbo Ispiro Day 2,014, 23:45

pirinç

The Ghazi
The Ghazi Day 2,014, 23:46

çekil aradan delikanlı

Barbo Ispiro
Barbo Ispiro Day 2,014, 23:48

parayla değil sırayla bu işler yeğen

Weeping Angel
Weeping Angel Day 2,014, 23:49

melaba xd

mal

The Ghazi
The Ghazi Day 2,014, 23:55

çekilde yolumuzu bulalım kardeş ; )

mal

The Ghazi
The Ghazi Day 2,014, 23:45

pirinç

mal

Weeping Angel
Weeping Angel Day 2,014, 23:49

Dördünç.

mal

Wadera Ka Beta
Wadera Ka Beta Day 2,014, 23:51

v

mal

tolgaksk
tolgaksk Day 2,014, 23:55

Vote

mal

Lord Vaako
Lord Vaako Day 2,014, 23:58

v
Acele etmemenin meyvelerini topluyoruz.

RomyGr
RomyGr Day 2,015, 00:44

Acele etmemenin meyvesini topluyoruz da meyve dediğin bonuslarsa şayet bonus uğruna tarafsız kalmak çok doğru değil bence. Bonus dediğin gelip geçici sonuç olarak, biz bitaraf olduk bertaraf olucaz bu gidişle, ittifaksiz etliye sütlüye karismadan nereye kadar giderki? Bugünü düşünmeyin yarınları düşünün çin benzeri ülke haline gelicez yakında

HailAzerbaycan
HailAzerbaycan Day 2,015, 05:19

şuan fyr ile savaşmamız zaten daha çinin pozisyonundan uzak olduğumuzu gösterir bence

Lord Vaako
Lord Vaako Day 2,015, 00:48

Meyveden kastım bonus değil. Yunan hükümeti TWO için fazla istekli hareket etti duvara tosladı. Keza Arjantin de öyle. Türkiye'nin ise böyle bir durumu olmadı.

mal

dudayev64
dudayev64 Day 2,016, 06:53

biraz ağırdan almakta fayda var

mal

KHAN68
KHAN68 Day 2,014, 23:59

vay canına güzel olmuş

mal

omer.baba
omer.baba Day 2,015, 00:00

v

mal

MightAndMagic
MightAndMagic Day 2,015, 00:03

Makedonya'nın gündüz savaşlarında eskiye nazaran daha az yardım alacağını düşünüyorum. Malum ABD-Sırp savaşı dolayısıyla CoT ve TWO birbirine girecek ve Makedonun MPPlerinden olan ABD MPPsi de düşecek. Gündüz savaşlarında çok yardımı dokunan Sırbistan ise, amerika'yla uğraşmaktan makedona yardım etmesi zor görünüyor. Dolayısıyla gündüz daha rahat olacağımızı umuyorum.

CoT ile savaştığımız için bu birliğin üyeleriyle MPP imzalamak mantıksız olur, ki imzalamazlar. TWO ülkerinden ise işimize yarayacak bir ülke göremiyorum. Çünkü onlar da gece kaybetmeye mahkumlar. Bunu Sırbistan ve Polonya'nın şiliye MPP isteği göndermesinden de görebiliriz.

Sonuç olarak mevcut MPPlerimiz yeterli diye düşünüyorum.

mal

onurd34
onurd34 Day 2,015, 00:07

Özellikle D3'te güçlü ülkeleri bulmanız lazım, ben anlamam da siz anlarsınız o işten... 🙂

mal

M0Sey
M0Sey Day 2,015, 00:12

Yunanistan ile ortak kalmaya devam edildikçe ve COT vs TWO savaşında hiçbir ittifağa girmeden uzaktan savaşı izleyip son demlerinde çıkarlarımız doğrultusunda hareket edersek çok uzun bonuslu günler yaşarız. Hem biz hem de Yunanistan.

Anladığım kadarıyla sizde bu yönde bir politika uyguluyorsunuz... Tebrikler ve başarılar..

mal

fotinos
fotinos Day 2,015, 00:13

v

mal

deltaquadran
deltaquadran Day 2,015, 00:26

Bu bülten güzel bir çalışma oluyor. Tebrik ederim.

mal

deltaquadran
deltaquadran Day 2,016, 08:06

tanıştığımıza memnum oldum MAL kardeş. Benin adım da deltaquadran.

RomyGr
RomyGr Day 2,015, 00:35

Ben ittifaksız devam etmeye karşıyım bir süre sonra herkes sıkılmaya başlayacak
Ittifak kapısında beklemeye tabiki hayır ama two ya direk üye olsaydık keske
Bundan sonraki sürecte bonus oranimiz artar ama etrnin reel nüfusu can sıkıntısından azalir çin benzeri bi ülke haline geliriz

Tjutg Simzb
Tjutg Simzb Day 2,015, 01:04

TWO üye olmamız şuanki ülkelerle hayal, böyle bir ihtimal söz konusu değil. Ortada böyle bir seçenek var da değerlendirmiyor değiliz.

Karott
Karott Day 2,015, 02:15

şöyle bişeyde war ilerleyen günlerde makedonları biz bulgarı yunanlılar arap yarımadasından atabilirsek 2 bonuslu yüksek damageli ülkeyi havada kaparlar ve ilerleyen günlerde gene ittifaklar bizim peşimizde koşcak bence.

HailAzerbaycan
HailAzerbaycan Day 2,015, 05:22

ama zor da fyr ı atarız ama yunana aynı destek gelir mi bulgar için. malum bizim stoklar sıfırladı. başka da destek vericek ülke yok

alpars
alpars Day 2,015, 00:37

o7

mal

DaddyCooL88
DaddyCooL88 Day 2,015, 00:39

Tju eline sağlık.

Yeni mpplere önerim ise söyle olacak.

Eğer şartlar uygunsa USA ile MPP yapmaliyiz. Hem zorlu sırp savası oncesi bizim destegimizi alabilirler.

Hemde Fyroma saldıracagımız su gunlerde, gece usa dan destek gelmesinin önünü kesmis oluruz. USA ile mpp olursa 1 tasla 2 kus vururuz.

Onun dısında kısa vadede, savaslarımıza cabuk etki edecek baska bir mpp göremiyorum.

MightAndMagic
MightAndMagic Day 2,015, 00:40

USA MPPsi düşecek makedonun 🙁

MightAndMagic
MightAndMagic Day 2,015, 00:41

Ama CoT olduğu için biz makedonla savaşırken USA bizimle MPP imzalamaz 🙁

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.