Ambient on/off

Join the new world

 

ДИПЛОМАТИЈА [BucephalusIII]

Day 2,275, 03:02 Published in Republic of Macedonia (FYROM) Republic of Macedonia (FYROM) by BucephalusIII

Сакани мои добро утро,ден и ноќ.

Предмалку пишав еден долг реферат и на ваша среќа а на моја жалост...исчезна како резултат од мојата снаодливост со багиранава игра...но јас како упорен инаетџија се потрудив повторно на кратко да ве потсетам а и дадам на знаење на некои нови играчи кои...ајде ги разбирам...ама вие постариве??...по ѓаволите!Убави мои, нормално е да знаете вие она од што гледате во реалниот живот дека дипломатијата ја користат две или повеќе земји седнати на маса, излезени во природа, денес преку видео на интернет, телефон и.т.н.

Овде на играва не е се така како и во реалниот живот бидејќи преовладува активноста/бројноста/силата/помошта НА ВОЕНО ПОЛЕ оти разликата на играва и реалниот живот е дека никаде не преовладува мирот!!

Знаејќи го тоа, поединци СВЕСНО но и УПОРНО го прегазуваат најглавното оружје на дипломатијата во играва.. а тоа е да војуваат и пукаат за некојси 5 злато кое ќе го добијат пукајќи во битки каде е зидот над 80%, мислејќи дека со тоа нешто ќе постигнат за својот ИНДИВИДУАЛЕН профил, а од друга страна замижуваат кога се работи за спријателување со некој трета земја која до тоа време е незасегната од нашите конфликти со нашиот јужен тросед...и згора на се, упорно го таргетираат Претседателот или Министерството за Надворешни Работи по некој неуспех во политиката/дипломатијата со навреди и нанесувајќи им вина преку разни шаути/тролања...а не се свесни дека со самото следење на наредби и координации од Власта може да достигнеме едно ниво на почит во еСветот па за да преку тоа дојдеме и ние до некој регион повеќе и конгрес....ПА ЕТЕ ГО ЗЛАТОТО И ПАРИТЕ НО И ИСПЛЕСКАНИТЕ КОПЛЕКСИРАНИ ЈУЖНИ ТРОСЕДИ!!!

**ВО ИГРАВА ПОВЕЌЕ СЕ ЦЕНИ ШТЕТАТА ВО ЕДНА БИТКА А НЕ УБАВИОТ ЗБОР**ПА ДОБРО БЕ ПО ЃАВОЛИТЕ!!! Дали сте се запрашале од што произлегува континуираното игнорирање на оние "трети земји"???

Одговорот е - Премногу сме скржави, ДА скржави! Само за своите интереси!

Тоа е се од мене за оние кои одат и гледаат со ширум затворени очи, за останатите секоја чест...ама пак сите ве сакам...само ме нервирате 😕

 

Comments

BucephalusIII
BucephalusIII Day 2,275, 03:05

ДИПЛОМАТИЈА [BucephalusIII]

http://tinyurl.com/oum72bc

Mr Santinoo
Mr Santinoo Day 2,275, 05:21

нека проживее ХУМАНОСТА уште малку о7

makedonec 21
makedonec 21 Day 2,275, 03:07

vidis i ti da si nekojpat vo pravo (:

CAT DADDY
CAT DADDY Day 2,275, 03:07

o7 I ostaj i drugite da napisat nekoja statija 😛

mane komita
mane komita Day 2,275, 03:09

o7 jas ne sakam da me sakas

CAT DADDY
CAT DADDY Day 2,275, 03:19

Tebe ni majka rodena ne te saka 😛

Volk No1
Volk No1 Day 2,275, 03:11

Vojnata i politikata se dobivaat so mozok ne so srce....Toa najtesko go da go naucime nie Makedoncite ...o/

Phantom MKD
Phantom MKD Day 2,275, 18:14

ima nekoj sto go svatil toa 😉

IronLionMK
IronLionMK Day 2,275, 03:13

o7

Alexander Macedon
Alexander Macedon Day 2,275, 03:14

o7

dedo mraz 78
dedo mraz 78 Day 2,275, 03:14

Дојде време некој и нашиот Г'З да го лиже, затоа немој да употребувате тоалетна нека се налижат добро.

Пукаме само за сојузници од коа ни беше најтешко а знаеме кој се . Нека се изедат измеѓу себе нашите непријатели.

BucephalusIII
BucephalusIII Day 2,275, 03:17

Баш затоа треба сега повеќе да работиме на планот - придобивање на симпатии

acomacorot
acomacorot Day 2,275, 05:24

moze da se kaze i deka moze da uzivame neka rabotat oni

na niv im e gusto sea i im smrzna gomnoto na nas ni e isto kako i prethodno

poletarec
poletarec Day 2,275, 03:15

Te sakam i jas tebe 07

Trajce Petkov
Trajce Petkov Day 2,275, 03:32

And.. http://prntscr.com/2rhhi8

Papa Smurf
Papa Smurf Day 2,275, 04:49

se ubavo samo da najdese nekoja slika od predhodnata vlada 🙂

Biciklo
Biciklo Day 2,275, 05:00

Одговорот е - Премногу сме скржави, ДА скржави! Само за своите интереси!

AND THE AWARD FOR THE MOST СКРЖАВ UNIT GOES TOOOOOOOOO
==========DSW==========

(Да поќењам и јас малце)

seki6
seki6 Day 2,275, 06:23

Aee sto rece sea

Felllix
Felllix Day 2,275, 05:09

o7

acomacorot
acomacorot Day 2,275, 05:22

hahahahaha

Druze nemoj da se naljutis se znaeme vo RL ama od DIPLOMATIJA vrska nemate

Od diplomatija znaete samo lizenje gaza i tolku

Taka da stvarno ne mi e jasno sto ti tuka probuvas da objasnis koga vrska nemate

Taka da ne e problemot do narodot sto se buni sto lizete gazovi problemot e vo vas sto go narekuvate toa demokratija

Zasto MK pak treba da moli nekade i da se dokazuva ?? toa li e demokratija po vas ?? i sto oni pravat za nas da ne pridobijat ?? Ni postavuvaat uslovi za NAP so Grcite ?? i ne teraat da pukame za niv za da se dokazuvame ?? POSLE SE STO NI GO NAPRAVIJA I EDNITE I DRUGITE PAK NIE DA SE DOKAZUVAME ??

TOA E DIPLOMATIJA ZA TEBE ??

Ne fala podobro porobeni ke si sedime nego vasa diplomatija da terame TOKMU I TAA NE DONESE DO OVDEKA na site zosto im go lizevte i gi ostavavte da ne koristat

Neka se dokazuvaat sea oni malku, ako ne ke si kulirame i ke cekame da pocnat novite balkanski vojni pa ke si koristime vo guzvata kolku mozeme

I PRED DA GO LAZETE NARODOT KAKO DO NAS BILo (vasiot narod e kriv a tie sto im gi lizete gazovite se vo pravo) DA VE PODSETAM SAMO NA EDNA MAKEDONIJA STO PUKASE ZA SITE SOJUZNICI, STO OTIDE DO SPANIJA DA JA OSLOBODUVA, STO JA NAPADNA SRBIJA SAMO ZA DA I POKAZE NA HRVATSAKA DEKA E SERIOZNA

znaci site postari igraci znaat koolku BILA SEBICNA MK porano pogotovo vo ONE i sto se toa ni donese. 1 godina sedevme bez resursi dodeka polska i Srbija uzivaa po 10 i ednas koga probavme na 1 mesec da dojdeme do 10 zosto imavme sansa znaeme kako si pominavme

TAKA DA DOSTA GO KRIVITE VASIOT NAROD ZA VASI NEUSPESI i dosta veke ve molam so ovaa vasa DIPLOMATIJA NE UBI

acomacorot
acomacorot Day 2,275, 05:26

Taka da ne se soglasuvam so tebe deka nie sme sebicni i ne se soglasuvam deka nie sea treba da vitkame kicma i da molime kaj nekoj

Isto kako sto mozaete vie da barate da pukame za Polska vo nekoj napad sto ne i e ni tolku biten

Isto taka mozea i oni sinojka da dojdat da puknat za nas da pmognat da se oslobodime

Ama ne niv gi boli kur oni si teraat diplomatija a nie ke im gi lizeme za da ne zemat so niv 🙂🙂🙂

BucephalusIII
BucephalusIII Day 2,275, 07:38

За тебе дипломатија е да го продадеш акаунтот на србин од Тајланд и истиот да пука против нас со тешки милиони во битка со гејланд.

Да не е Власта крива за твојот избор?

acomacorot
acomacorot Day 2,275, 14:25

hahahahaa

sto pa toa ima veze sea so diplomatija ?? ti seriozno ne si znael sto e diplomatija pomini na kafe ke te poducam 🙂🙂🙂🙂

Inace toa e demokratija da pravis sto sakas so rabotite sto se tvoi

A ja mojot acc go prodadov pred mesec dena do predhodno koj bese kriv sto nemavme teritorija ?? koga go nemav prodadeno i koga mojot acc ne mavase milioni protiv vas

HAHAHAHAHAHA ME IZNASMEA SEA I ME RAZOCARA tolku pateticni obidi 🙂🙂🙂

Sea mojov acc sto sum go prodal mu bil kriv 🙂🙂🙂🙂

I BAS KOGA MISLEV DEKA PO PATETICNO I PO NISKO NEMOZE DA PADNETE

BucephalusIII
BucephalusIII Day 2,275, 14:37

Аце кога ти дојде во било која влада и да речеш - ајде бе телиња едни неписмени и несмасни да ви помогнам јас па барем по 2-3 саати на ден ќе седам со вас на канал и ќе работам за интересите за еМКД на било кој план и да видам јас како е малку од ваш агол на поглед кон оваа ситуација ...па можеби тогаш ќе разберам што всушност и како се врзуваат настаните околу нашава виртуелна држава? 🙂

Ај немора на ситемандати изминати за овие 3-4 години али барем од Февруари 2013 па назад па јас на тебе да ти објаснам што све се има направено за да се постигне некој успех....ПАЗИ ...ЗНАЕЈЌИ ДЕКА СМЕ ЕДНА ОД ДВЕТЕ ЗЕМЈИ СО ХЕНДИКЕП - ХЕНДИКЕП ВО СМИСОЛ ДЕКА ИМАМЕ ТАКОВ НЕПРИЈАТЕЛ КАКО ЈУЖНИОВ СОСЕД КОЈ НЕГИРА ДЕКА ПОСТОИМЕ!!! А НЕ ДА НЕ ИМА ПА ДА НЕ СНЕМА!

Па после бато повели и јади нешто на памет по статии, не само на мојава него и по останатите како и академскиве пораки каде сите те исмејуваа а јас и уште некој само трпеливо те читавме...можеби со надеж дека ќе научиш како се игра игрицава.

acomacorot
acomacorot Day 2,275, 14:53

ja buce koga go pravev toa ti neznaese ni sto e erepublik

ama vidov deka nema leb od toa i kako fala samo ke te rugaat i se odkazav

posle toa se obidov na drug nacin da pomognam i tamu nemasae leb i tamu isto samo ruganje i pcuenje ako nesto kazes razlicno od niv taka da ne sum ja budala da si gubam nervi za nekoja JADNA IGRICA

acomacorot
acomacorot Day 2,275, 15:00

neznam buce stvarno sto ne ti e jasno ko demek da bese vo stranstvo

nie se catalevme stalno samo ne kaj sto treba i ne za toa sto treba

ZA DRUGI GLUPOSTI

a Grcija ispadna na igrava deka nie povise gi mrazime od oni nas i toa 10000 pati edno dve stalno samo na niv NE si lupavme samo so niv se rckavme i drugo nisto ne ne interesirase osven so niv da se tepame

Odkako ne dodadoa na igrava stalno stranci ni ja krojat sudbinata i stalno dugi odlucuvaat i resavaat za nasata idnina stalno sme bile nemi gledaci i potrckovci na pojakive

I nov sojuz demek ozbravme da ne bideme toa demek vo COT svetska sila ke bevme i ke se slusavme za se (taka nekoi ne lazea koga trebase da se vlaga) pa i tamu pravevme se sto ke ni kazea BG i Cile i za nisto ne ne prasuvaa

ZNACI TI MOZES DA KAZES 1000 PATI DEKA JA SUM KRIV ZA SE I LSICNO kako sto pisuvas pogore (demek ja ne sum rabotel i samo sum palcel i ja sum sea kriv radi toa)

AMA NASIVO JADEN STIL NA IGRA I 4-5 STO SE PRAVEA PAMETNI OD VLASTA NE DONESOA NA OVA NIVO I ZATOA SITE ILI SI OTIDOA OD MK ILI JA NAPUSTIJA IGRAVA

mozda i gresam mozda radi mene bilo eve ti kazi 🙂🙂🙂

iPocahontas
iPocahontas Day 2,275, 14:04

Абе ти си бил бетер од кавадарци бе. Да не играше ереп ке си речев не знае нека пише. Ама морам да ти пишам зошто знам дека играше и знаеше што се случуваше.

Море чоек ние кога бевме најака држава во врвот на силата никој не ни се лижеше нас никогаш никој ни сакал ни нема да сака да ни се лиже на нас тоа разбери го.

Ако во времето кога бевме најаки никој не не молеше зошто сега да не моли кога изгубивме премногу играчи? Не ти ја разбирам логиката во ова што го пишиш или само сакаш да потролаш те фаќа досада што да правам ај да потрола малце.

acomacorot
acomacorot Day 2,275, 14:27

Turska pokaza zabi na site menjase sojuzi si pravese sto saka SAMA OSTANA ?? iljada pati e vo podobra pozicija od nas

BugARIJA istoto go pravese SAMA E ?? sto pati i e podobro od nas i e vo podobra pozicija

Ima uste mnogu primeri vo eSvetov ako si malku po inteligenten i po upaten sigorno gi znaes Iran,NZ i slicno i site se vo podobra pozicija od nas

E NIE BACE DO SEA LIZEVME GAZ I MOLEVME KAJ SEKOJ i eve do kaj stignavme so toa

Inace ne se sekirajte na kraj pak istite 3 istot oke vi go odlucat samo NIKOGAS NEMA DA SE OPRAVIME I SAMO BETER I BETER KE BIDEME

Toa sto nas nikoj ne ni se lize e bas radi nacinot na koj ja igrame igrava PICKARSKI I KAKO POTRCKOVCI NA NEKOJ

I TOA STO SME SEA NAJSLABI E ISTO ODRAZ NA TOJ NACIN ZATOA SITE IZBEGAA OD MK ILI SE ODKAZAA OD IGRAVA zosto sekoj pravese sto saka so nas a edni isti 5 dusi se pravea naj pametni vo MK i na nikoj ne mu davaa nisto da smeni

acomacorot
acomacorot Day 2,275, 14:32

A koja e logikata vo toa uste p[regovaraat so Srbija a Polska ja stavaat vo naredbi ?? uste ni MPP nemame ? ama treba da se selime i da pukame ako sakame da ne sakaat i da ni pustat MPP

Koja e logikata neznaeme dali ke bideme so niv vo sojuz uste FRYM ne vikaaa ama nie treba da pukame za niv i toa da se selime za toa ??

Dosadata ima golema uloga ama ima i toa sto mi e smesno kako gi gledam se razlizale na site strani 🙂🙂🙂🙂 a nas pak nikoj ne ne ebe ni 2 posto

Ovie lizat na dvete strani i so Srbite i so Poljacite oni i dvete uste FRYM ne vikaat

znaci niv im e tesko da go isfrlat toa i vfo pisuvanje barem privremeno dodeka neznaat dali ke bidat so nas ili ne

ama nie treba da ideme da se selime da pukame za niv 🙂🙂🙂

IMA MNOGU NELOGICNOSTI

BucephalusIII
BucephalusIII Day 2,275, 14:39

А ние Полски вециња ги викавме преку владини статии во времето на Димзааа. Тоа го забораваш?

А за србите мислам дека и ти добро знаеш кој е мојот став ако си ги прочитал последните неколку статии - претходни.

acomacorot
acomacorot Day 2,275, 14:53

vo vrmeeto na dimza oni uste ne vikaat a i togas ne vikaa oni prvi pocnaa nemoj da zaboravas i sto se ni napravija

ZOSTO GI VIKAvme taka ?? OD SALE ?? ZOSTO SME BEZOBRAZNI ??

More sto covek si ti u Polska vlada da ne si ili vo nasa ?? pa zar ne bese tuka koga se desavase toa ?? zopsto gi vikavme taka zosto sakavme ??

iPocahontas
iPocahontas Day 2,275, 14:40

Епа мн е лесно да седиш настрана и да кажуваш што не чини. Дај бурјум седни во влада и пробај да средиш нешто за промена? Или полесно ти е да тролаш?

acomacorot
acomacorot Day 2,275, 14:55

da be se vo kakvi gomna ne odnesoa ni cak noris ne ne spasuva

ti da sednes sea da vidis kako e

a i se kandidirav pred 3 meseci samo ne nikoj ne me podrza zosto trebase da gi molam na kolena za podrska a i nekoj drug bil na red

TAKA REKOA MASONIVE OD VLAS

BucephalusIII
BucephalusIII Day 2,275, 15:10

Цитирам - "ja buce koga go pravev toa ti neznaese ni sto e erepublik

ama vidov deka nema leb od toa i kako fala samo ke te rugaat i se odkazav

posle toa se obidov na drug nacin da pomognam i tamu nemasae leb i tamu isto samo ruganje i pcuenje ako nesto kazes razlicno od niv taka da ne sum ja budala da si gubam nervi za nekoja JADNA IGRICA"

Мене до сега никој не ме ругал а и да ме руга ми е најмалку битно оти мене ми е побитно да гејлордиве од југ да имаат висок притисок од мене/нас оти затоа и дојдов и уште сум на играва.

А ако нешто тебе не ти штимало за време кога си сакал да работиш значи не си успеал во тоа - ако не успееш во нешто значи дека не си го сработил како треба или не си знаел како да го сработиш.

И дај те молам не туку влевај недоверба и не ја омаловажувај Власта - односно некои нови деца кои се загреани за играва и сакаат нешто да направат...ако некој ти нанел такво зло не го истурај бесот на секој кој ќе стигнеш.

Толку од мене, ќе се видиме во РЛ и ќе правиме пак муабет ама прво без алкохол за да на трезно се разбереме...а потоа се знае 🙂

acomacorot
acomacorot Day 2,276, 06:20

hahaha vide kako se pobi odma

pogore gi krivis kako Grcite bile krivi za nasava situacija mnogu ne mrzele za posle da kazes kolku ti gi mrzis i kako samo radi toa igras

hahahahaha pa iskoci deka nie gi mrzime 100 pati povise a oni recka ne ni mavaat 🙂🙂

I ja mozam da pravam sto sakam vo igrava isto kako sto i ti i opstanatite pravite sto sakate i ne ne prasuvate nas za toa taka da nesvakam od kade sea taa hrabros da mi kazuvas sto da pravam ???

Si me prasal ti nekogas sto da pravis ?? ili mozda pa si me poslusal nekogas koga sum vikal ova netreba vaka ili onaka ??

Taka da i ja sea mozma sto sakam da si pravam I LOGICNO E DA KAZAM AKO SO NESTO NE SE SLAGAM

A TI PO KOJZNAE KOJ PAT SO TVOITE DRUGARI MISLITE DEKA ZNAETE KAKO E NAJDOBRO ZA MK I SAKATE SAMI DA JA RESITE SUDBINATA NA MK

ste pomilile mozda da go prasater narodot sto saka ? i dali gi saka Poljacite za sojuznici ??

acomacorot
acomacorot Day 2,276, 06:26

Inace mene licno ama ic ne mi e bitno da im nastetam na Grcive na nekoja igrica (nema ni da primetet ALOOOOO IGRA E SAMO NE IM NASTETUVAS I NE IM PRAVIS NISTO VO STVARNOST NA GRCITE NE SE PALI TOLKU)

Dodeka koga nekoj vrega boli pa i vo igra

"А ако нешто тебе не ти штимало за време кога си сакал да работиш значи не си успеал во тоа - ако не успееш во нешто значи дека не си го сработил како треба или не си знаел како да го сработиш"

JA DO SEA 1 SUM PROBAL DA IDAM ZA CP I NE SUM DOBIL PODRSKA OD NIKOJ A PRETHODNO SUM RABOTEL SAMO KAKO POMOSNIK NA NEKOI I DEL OD MOD AKO VO NESTO NE SUM USPEAL TOA BILO RADI DRUGITE KOI BILE VO VLADA JA SAMO SUM IM POMAGAL

ako se sekavas ednas bev mod vo vlada koga CP od MTO si otide na odmor i go baniraa 2 pati i nemozese ni DO da se smeni (moja krivica ?? aj razmisli)

I slicni vakvi raboti

taka da pred da zboris nesto pusti mozokot malku

A predhodno vo nekolku vladi sto sum bil so armakedoncive i kako komandant na Tigri MK funkcionirase vo toj period odlicno

I so Kanopy bevme edni od najdobrite MOD sto bez prestan do 7 sdabajl;e davaa naredbi

Taka da neznam OD KAJ TOA DEKA JA NE SUM USPEAL VO NESTO KOGA NE SUM IMAL I DOBIL NI SANSA

acomacorot
acomacorot Day 2,276, 06:27

ja dodeka gi vodev Tigri bea edni od najdobrite najbrojnite i najposlusnite vo MK

za razlika od toa predhodno i posle toa sto bea

Clinoman
Clinoman Day 2,275, 09:40

Дипломатија, шо значи тоалет хартија у светскиот јазик. Уште нешто, слушнал некој за буква Ѕ?

ATEHTATOPOT
ATEHTATOPOT Day 2,275, 11:34

разликата на играва и реалниот живот е дека никаде не преовладува мирот!! ??!
валљда тоа е сличноста, не разликата 🙂

BucephalusIII
BucephalusIII Day 2,275, 11:37

Од кој бункер или скривница го напиша ова?

BucephalusIII
BucephalusIII Day 2,275, 11:38

Оди малце прошетај го светот, пример Скандинавскиот полуостров - не мислев на играва поради тоа што веќе сме таму него во РЛ па да видиш јас за кој мир ти зборам.

IvanRedStar
IvanRedStar Day 2,275, 14:35

kaj mene vselo dojdi,nikoj nikogo ne zadeva.pa i vo okolinata e taka

Lucky Skywalker
Lucky Skywalker Day 2,275, 13:05

jbg

JaneAsterix
JaneAsterix Day 2,275, 15:17

Koga ke go vidis rangov sme postojano pod 15to mesto vo influence, sto e mnogu malku, i ne e realna slika za eMKD
Kongres mora da ima poradi dve pricini danokot sto go plakjame na juznite i nasata realna sila(dmg) da se zgolemi so vrakanje na igrasi sto se ojacale i prosetale.
I penzija da si docekame/at o7

Igifcc
Igifcc Day 2,276, 05:06

07

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.