Ambient on/off

Join the new world

 

АЛООООО!!! Какви закони се ова?! Има ли некој од другата страна?! (acko11)

Day 1,894, 04:11 Published in Republic of Macedonia (FYROM) Italy by Mlster X

Па конгресмени дали сте свесни што правите?!

Дефинитивно има на играва многу кои имаат оптика помеѓи ушите. 🙂 🙂 🙂

На ваква економска ситуација кога работите се такви какви што се некој намерно или не ќе направат непроценлива штета на државата а преку тоа и на самите себе.
Во моменти кога ПЛАТА од 9 денари е едвај рентабилна и оправдана, се донесува закон за најмала плата од 10МКДИсплатливо е да се вработи во Гумара за плата од 9 МКД.
Произведуваме 300 РАВ единици по 0.03 МКД тоа се 9 МКД.
Ако успее да ги продаде работодавачот по 0.04 има заработка од 3 МКД

ВО СЛУЧАЈ СО РАВ 0.04:
Во КУ7 тенкара 2400 РАВ по 0.04 = 96 мкд + 9 МКД за плата се 105 МКД.
односно 8,75 МКД за тенк + данок од 7% тоа е 9.36 МКД за тенк БЕЗ НИЕДЕН ДЕНАР ЗАРАБОТКА ЗА ТОЈ ШТО ЈА ПОДИГНАЛ ФИРМАТА
ВО СЛУЧАЈ СО РАВ 0.03:
2400*0.03=72МКД+9МКД плата = 81МКД
тоа е 6.75МКД за тенк + 7% данок = 7.22 МКД за тенк

ВИДЕТЕ ГИ ЦЕНИТЕ НА ТЕНКОВИТЕ НА МАРКЕТ!!!
КОГО ШТИТИТЕ?!
ШВЕРЦЕРИТЕ?!


Никој нормален нема свесно да работи во загуба.
ТОА ЌЕ ДОВЕДЕ ДО УРИВАЊЕ НА СОПСТВЕНИОТ СИСТЕМ!!!
Ќе постои само ШВЕРЦ а нашите тенкари најверојатно ќе земат странски државјанства, нема да има кој да го троши нашиот РАВ...

Ставете бар МИНИМАЛНА ПЛАТА од 100МКД (како што еднаш на зафрканција пушти закон АЦЕЖУТИ и кој за малце ќе поминеше) и решете ја нашата економија.
После тоа земете си ГРЧКИ државјанства зошто и така со вакви непромислени закони не ми личите дека сте Македонци и дека ја сакате оваа еДржава туку го сакате нејзиното уривање.

ВЕ МОЛАМ ЗА ПОВЕЌЕ ГЛАСОВИ ЗА ШТО ПОВЕЌЕ ДА ЈА ВИДАТ СТАТИЈАТА!!!

Морам да ја дополнам статијава и со овој момент


Ова е предлагачот на законот.
Направи штета па после фитиљ да те нема 🙂 🙂 🙂

Благодарност до сите совесни и свесни конгресмени! о7

За извик:
АЛООООО!!! Какви закони се ова?! Има ли некој од другата страна?! (acko11)
http://www.erepublik.com/en/article/-1-2201048/1/20

 

Comments

BucephalusIII
BucephalusIII Day 1,894, 04:15

Закони на ОеМ

TheTrooper69
TheTrooper69 Day 1,894, 04:17

Гласај со ДА БРЕ!

Mlster X
Mlster X Day 1,894, 04:19

TheTrooper69 тебе само да ти е интересно... па дури и по цена се да се сруши ццц
хахаха

DareP
DareP Day 1,894, 04:24

http://prntscr.com/qgykc

Ajde be ne se buni, sto ke ti smenat 0,3 mkd po vraboten 🙂

DareP
DareP Day 1,894, 04:24

: )

Mlster X
Mlster X Day 1,894, 04:26

mm888 денес нема ништо, но економијава и цениве одат надолу. Законите не се менуваат за минута.

mac3donia
mac3donia Day 1,894, 04:27

ma turi be xD te boli tase ... mislis od tatko ti parete ce gi zema za plata xD abe decaaaaaaaaaaa ..... bidite cool sto ima vrska kolku e platata i take ne rabotate za plata a i da imate firme bez rabotnici gi rabotate i na 5 mkd minimalna plata ....

take da ostajte neka si igraa decava ...

o/ iz chikago pozdrav do moite Makedonci !!!

BiggieMKD
BiggieMKD Day 1,894, 04:29

o7

sematika VS seki
sematika VS seki Day 1,894, 04:29

jas sum na drugata strana bojkot :)nedemokratija uaaa treba da se napravi sindidkat pod itno a pricini za priklucuvanje na lugeto u sindikat ti se
-naruseni percepcii za rabotno opruvuvaze
a) naruseni percepcii na rabotno mesto
b)naresuni percepci za rabotnite ulsovi
v)naruseni percepci za pravicnost u firma 🙂
polagam u pondelnik pa da vidam dali znam 🙂 za poveke info pisi mi pm 🙂

Ghost of Styx
Ghost of Styx Day 1,894, 04:56

Po nekoja logika ova ama ic nema da ni smeni ama ajde

Nekoi zemji imaat i pogolema plata od 10 denari taka da ova i ne e tolku strasno

Avtomatski ako ne ti e isplatlivo po ovaa cena da go prodavas tenkot togas nema da go prodavas so toa nema da ima ponuda na tenkovi i cenata nivna ke porasne i ke se kompenzira razlikata i pa ke ti bide isto

Stranci nemoze da prodavaat na nasiot pazar poradi 99 % danok na uvoz i nemoze da ja rusat cenata taka da cenata ke porasne avtomatski na tenkovite

Mlster X
Mlster X Day 1,894, 05:01

Acezuti Цената двапати порасна деновиве но шверцот ЕКСПРЕСНО ја врати ниската цена. Така да дека ќе поскапат тенковите... тешко освен ако админите не интервенираат.
Ама ај, нека го изгласаат законот па ќе видиме кој е во право 😃

Persej Makedonski
Persej Makedonski Day 1,894, 05:02

Каква е оваа ситуација ?

http://www.youtube.com/watch?v=DGcaLnc54Fs

lazarosaMKD
lazarosaMKD Day 1,894, 05:04

жути, добро знаеме дека 99% од q7 тенковите на црно се купуваат, за останатите не зборам зошто и онака не се исплати работник да ставиш

Ghost of Styx
Ghost of Styx Day 1,894, 05:13

pa na crno ke prodavaat zosto nekoj upornio nejke da go smali danokot i nie da profitirame od niv mesto na crno da prodavaat

ama toa e

Ghost of Styx
Ghost of Styx Day 1,894, 05:14

Inace ja ne rekov deka treeba da e izglasa zakonov ama do tolkuy ne e nistrasen ne e staveno 50 den min pata ili nesto ekstremno tuku 10 sto e normalno9 i vo poveke zemji e i poveke od toa a bska razlikata od momentalnata e 1 denar sto moze da go kompenzira pazarot

BAREM SPORED MENE ova e moe mislenje samo ne sum nekoj ekspert

lazarosaMKD
lazarosaMKD Day 1,894, 05:16

сметав завчера, со овие даноци (на плата и ддв) за 24 часа во трезорот беше минус околу 2200 мкд,

за тие 24 часа немаше никаква донација и имаше 2 МПП закони.

ако се смалат даноците а и цените на тенковите како што одат надолу со месеци, нема да имаме ниту за МПП а за војска и сл не станува ни збор ;😉)

El Che G
El Che G Day 1,894, 06:58

баш АЛООООООО

BoboBTMK
BoboBTMK Day 1,894, 07:19

ne vrabotvajte luge be brat ako ne vi se isplati... raboti sam shto ti e? ako mozes na nekoe bebe ko mene da mu pomozis so 10den ti da ne umris od glad?? ne vi e sram be? site vie od IV divizija... sve imate sho se veli... i se bunite za 2-3 denari... ALO!? so vi e filmot? vrabotete se i vie negde i gotovo... koj kur? pokrij si gi trosocite so toa... da ne sakate bez pari da rabotime? jas nemam nisto... edna pekara i tolku... OD KAJ KUR JAS DA NAJDAM PARI I DA KUPAM TENKOVI I STVARI PA DA SE BORAM ZA OVAA ZLATNA eMAKEDONIJA? da trgnime na strana sho poslednive dva dena protiv grcive tepajki fativ 2 TP i 1 BH, ama tolku, neam pari, so 50DEN se shushkam veke mesec dena... rabotele so 1 denar zaguba... ABE AJDE!? STVARNO? gotovo... umrevme site... ccc

truba66
truba66 Day 1,894, 07:52

Se trgnalo u .....

Zok Ilievski
Zok Ilievski Day 1,894, 08:58

Edinstveno resenie e Plato da napravi promena, namesto edna raketa na den da se pravi vo fabrikite za raketi da moze da se pravat po 10 za istite denari. togas pobaruvackata za oruzje ce skokne i cenite ce odat nagore,a isto i platite.Inaku sega ima mnogu oruzje i cenata paga, nekoi prodavat i so zaguba.

Mlster X
Mlster X Day 1,894, 09:17

BoboBTMK потруди се да бидеш по културен со коментарите. Не личи на едно ебебе секоој трет збор да го почнува со К 🙂

dgorgi
dgorgi Day 1,894, 09:38

Da ti ebam eVMRO-TO !!!!

Kumulonimbus555
Kumulonimbus555 Day 1,894, 10:08

Vaj go znae angliskio baagi

Mlster X
Mlster X Day 1,894, 10:11

IvanVanchosBrother хахахаха, не ме смеј, си го исплукав мониторот смеејќи се
хахахахаха

Aminta Makedonecot
Aminta Makedonecot Day 1,895, 15:24

што сме дробле тоа ќе сркаме!
ПАК ГЛАСАЈТЕ ЗА ОЕМ....

Psycho The Great
Psycho The Great Day 1,895, 15:28

Па нели сакавте нови Конгресмени да имаат медали сите 🙂 Нели сакавте да нема стари конгресмени што знаат што треба и како треба 😉 Епа еве ви нови Конгресмени што сакаат си прават 😉
о7

Macedonian Power
Macedonian Power Day 1,895, 15:36

abe maani go zakonot, da ne se najde nekoja gluperda da odobri na gjubrevo pak cs

http://www.erepublik.com/en/country/Republic-of-Macedonia-FYROM/citizenship/applications/1

VelAco
VelAco Day 1,895, 15:37

Плато може да направи само едно >>> На тој што нема соодветна фабрика за храна/оружје да му се оневозможи продавање на маркет... Тоа ќе биде крај на сивата економија и крај на шверцерите кои ја урнаа економијата... Јас вложив во Q7 реални пари бре Плато... Да не сакаш уште евренца... Жими ашимов што ќе видиш од мене и цент...

Macedonian Power
Macedonian Power Day 1,895, 15:39

i da posle 2 godini ke si go smenam nikot u blabla1234, ke napravam strasna prezentacija (ili pa ne), mos ke ulezam za kongresmen xD

Macedonian Power
Macedonian Power Day 1,895, 15:43

@VelAco super ideja, sekoj da moze da si prodava toa sto proizveduva

Mlster X
Mlster X Day 1,895, 15:48

@VelAco super ideja, sekoj da moze da si prodava toa sto proizveduva +1
Дај да почнеме да пишуваме тикети до админиве 🙂
Ми се чини дека 2/3 од понудите на маркет ќе ги снема ако се спроведе ова 🙂
а можда и 3/4 😁)

dedo mraz 78
dedo mraz 78 Day 1,895, 16:45

Е така кога гласате неспособни такозвани Инвалиди во мозокот за Конгресмени.


Да имаше закон за капитуација , и него ќе го предложеа

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.