Árfolyamológia

Day 1,273, 10:21 Published in Hungary Hungary by yxcqwer

Az utóbbi hónapokban, amióta mélyrepülésnek indult a valuták árfolyama, állandóan visszatérő kérdés, hogy mitől lehetne egy kicsit erősebb az árfolyam. A gyengülés oka közismert: a gazdaság szabályait úgy alakították ki, hogy egy átlagos játékos a többszörösét képes annak megtermelni, amit arany elköltése nélkül elfogyaszthat, így a többlet levezetésére mesterségesen felvásárolják a termelést, ezzel irtózatos mennyiségű többletvalutát öntenek a rendszerbe. Mivel a játékosok megtanulták, hogy a valuta nem őrzi az értékét, a többség azonnal átváltja aranyra a valutáját, ami még jobban gyengíti a fizetőeszközt.

Ezek a jelenségek mindenfelé megfigyelhetők, a gyengülés mértéke ugyanakkor nem azonos: egyes országokat jobban sújt, mint másokat. Számos teória született arról, hogy mi lehet az eltérés, a viszonylag erős valuta oka: sok új regisztráció, adórendszer, esetleg a jobban megválasztott vámrendszer.

Engem is érdekelt a kérdés, és mivel volt egy kis időm, egyszerű korrelációszámításokat végeztem. Egész pontosan azt néztem meg, hogy az 1 GOLD = ??? hazai valuta érték milyen erős korrelációt mutat más változókkal. Az alábbi változókat néztem meg:

- kincstárban lévő hazai valuta: egyes országoknál megfigyelhető a törekvés, hogy magas adókkal hatalmas mennyiségű hazai valutát halmozzanak fel a kincstárban, amit talán ugyanúgy el szeretnének tüntetni, mint annak idején Shaok, aki folyton a valuta gyengülésétől tartott, és azt javasolta, hogy fel kell sok forintot vásárolni egy orggal, majd azt azonnal bannoltatni kell, vagy elfelejteni a jelszavát.
- lakosságszám, ill.
- napi friss regisztrációk száma: azt várnánk, a nagy lakossággal rendelkező, gyorsan növekvő országokba több arany áramlik be, és így erősödhet a hazai valuta;
- skillek összege: ami meghatározza, hogy mennyit tudnak egy ország lakosai megtermelni;
- aktív dolgozók: ld. előbb;
- aktív harcosok: ez arra van hatással, hogy mekkora a napi fogyasztás az adott országban. Mindhárom statisztikát a http://egov4you.info oldalról vettem, ahol sajnos Makedónia adatai nem szerepelnek, ezért ők kimaradtak ebből a három kategóriából;
- régióbónusz: hány százaléknyi többletet produkálnak a nyersanyagok – ez szintén hatással van a termelésre;
- vám nagysága;
- ÁFA nagysága;
- SZJA nagysága: mindhárom fenti tényezőt kapcsolatba hozták már az árfolyamokkal, ilyen meg olyan módon is lehet érvelni.

Nem vizsgáltam az összes országot, csak a "nagyobbakat". Konkrétan: Argentína, Brazília, Bulgária, Kína, Horvátország, Franciaország, Görögország, Magyarország, Indonézia, Makedónia, Lengyelország, Románia, Oroszország, Szerbia, Spanyolország, Törökország, USA.

No, és akkor lássuk az eredményeket:


A legerősebb kapcsolat az aktív dolgozók és harcosok változóval mutatható ki, értéke -0,86, vagy 73%. Ez erősnek mondható, a negatív előjel azt jelzi, hogy minél több van aktív játékosból, annál erősebb a hazai valuta. A harcolók esetén ez nem meglepő, de a dolgozóknál azt várnánk, hogy a sok dolgozó túltermelést, és így valutagyengülést vált ki. De ez sem ilyen egyszerű, mert a túltermelés az árakat is letolja, ami aranybeáramlást is okozhat. Összességében az látható, hogy minden országban együtt mozog az aktív dolgozók és harcolók száma, ami egyben azt is jelzi, hogy nincs szignifikáns eltérés a fékelési szokásokban sem.

A lakosságszám és a valuta árfolyama között valamennyire van kapcsolat, akárcsak a kincstárban lévő pénztartalékok és az árfolyam között. Ez utóbbi viszont pozitív irányú: minél több a tartalék, annál gyengébb a valuta. Ez vélhetően azért van, mert azokban az országokban kezdtek bespajzolni, ahol nagyon elszállt az árfolyam.

Nincs jelentős kapcsolat az új regisztrációk száma és az árfolyam között (-0,44), és ugyancsak gyenge a korreláció az adófajták, valamint a régióbonuszok és az árfolyamok között. Ez utóbbiak 0,3-0,4 közé esnek, és mind pozitívak, azaz minél magasabbak, annál rosszabb az árfolyam. Ez a régióbónusznál különösen érdekes, ugyanis azt mutatja, hogy a minél több bónusz minél gyengébb valutát eredményez, de az alacsony korrelációs együttható miatt igazából ez a megállapítás nem lehet túl sarkos.

Autokorrelációt, parciális korrelációkat, meg egyéb ínyencségeket nem vizsgáltam. Ennyi.