Брой 7. ХИМНЪТ НА БЪЛГАРИЯ - ПО СВЕТА И У НАС.

Day 1,469, 00:48 Published in Bulgaria Bulgaria by DON DOBRINIO




US издание: Българският химн е роден в битка



'Историците наричат този период Сръбско-българската война от 1885 г. За българите това е Войната на капитаните', пише авторът Джеф Чийк
16.07.2005
Също като американския национален химн и българският е роден в битка, разказва Джеф Чийк в рубриката "Кухня и история" на онлайн изданието "Ашланд дейли тайдингс". Ето какво пише още американецът:
След пет века под турско владичество (включена в рамките на Османската империя), с помощта на Царска Русия и европейски мислители като Виктор Юго, Чарлс Дарвин и Оскар Уайлд, България обявява независимостта си през 1878 г.
Само седем години по-късно Сърбия прави опит да заграби част от териториите на страната, която в този момент е разкъсвана от вътрешнополитически проблеми.

Един български студент, учещ във Виена, се връща у дома да защитава отечеството си. Вдъхновен от първите гледки, с които го посреща родната земя, Цветан Радославов написва кратко стихотворение, което озаглавява "Мила Родино", като нагажда към стиховете мелодията от популярна народна балада.
И докато корабът му акостира, всички пътници научават текста.

Авторът на статията го превежда целия:

Proud Stara Plania, next to it the Danube in blue,
The sun shines o¬n Thrace, flaming above Pirin,
Dear homeland, you are Paradise o¬n Earth,
Your beauty, your wonders, oh they are endless,
Countless soldiers fell for our beloved country,
Mother, give us strength, to continue their ways.

Песента бързо се разпространява сред войниците на бойното поле, обяснява Джеф Чийк и допълва, че историците наричат този период Сръбско-българската война от 1885 г., а за българите това е Войната на капитаните - младата нация не е имала време да изгради военната си структура.
Кратката война завършва с победа за България след битката при Сливница. С най-висок чин сред войниците били капитаните. Куражът и патриотичният плам заместват липсата на военната традиция и опит.

Не мога да преценя доколко Радославовата възхвала на родината му е вярна, защото никога не съм бил в България, но моя роднина от Държавния департамент е минавала оттам, докато беше на служба в Румъния.
Тя е във възторг от полетата с рози. Те не са за декорация, а се отглеждат специално. Розовото масло е основна стока за износ. Използва се в парфюмерията и козметиката.
От българското посолство бяха така мили да ми предоставят информацията, както и да ми посочат сайт, където открих едно традиционно българско ястие - агнешко "en papillote" (френски кулинарен термин, който означава нещо като "пеперуда").
Не съм изпробвал рецептата, но трябва да е вкусно.
Съставки
4 парчета агнешко месо
4 филийки агнешки дроб
4 накълцани на ситно малки глави лук
1 смачкана скилидка чесън
4 супени лъжици накълцан магданоз
сол и пипер на вкус
4 чаени лъжици зехтин
4 чаени лъжици бяло вино
Приготвяне
Поставете всяко парче месо в намазано с масло алуминиево фолио. Покрийте го с филийките черен дроб. Прибавете лука, чесъна, сол и пипер. Поръсете ги с чаена лъжичка зехтин и после с вино.
Увийте месото с фолиото, завийте краищата, за да ги "запечатате". Печете на предварително загрята фурна (на 400 градуса) около 45 минути.
Разопаковайте внимателно, докато ястието е все още топло.

Българският химн
Химнът на България, написан през 1885 г., е по музика и текст на Цветан Радославов (1863-1931). Композиран е по пътя към бойното поле по време на Сръбско-българската война.
"Мила Родино" става национален химн на България през 1964 г. Текстът е променян многократно, за последен път - през 1990 г.
Национален химн на България от 1886 до 1944 г. е "Шуми Марица", като първоначалният текст е написан от Никола Живков, главен учител във Велес в турско време.

След много варианти остава последната редакция на Иван Вазов от 1912 г.
"Шуми Марица" се ражда, като възрожденска революционна песен. Данни за първото й изпълнение има от юни 1876 г. - пеят я четниците на Филип Тотю, доброволци в Сръбско-турската война, когато влизат под строй в гр. Зайчар.
За пълното и окончателно утвърждаване на песента спомага изпълнението й, като победоносен боен марш по време на Сръбско-българската война от 1885 г.
След войната "Шуми Марица" се изпълнява на официални празници и тържества, на военни паради, на забави, вечеринки, литературно-музикални утра.

Под звуците на този марш българската армия воюва през Балканската, Междусъюзническата, Първата световна и Отечествената война.
(По Bg.Wikipedia.org)


Надявам се да ви е харесало! Моля ако е така за ВОТ и СЪБ! Коментарите ви ще бъдат също интересни - да видим вашето мнение.