[Икономическа] Картелни споразумения К5

Day 1,176, 01:23 Published in Bulgaria Bulgaria by Bulgarian Ministry of Finance

Уважаеми съграждани, работещи и работодатели,

Днес направих едно не много задълбочено изследване на цените на стоките (по-специално хляб и оръжия) от всякакви качества. Забелязаха се следните неща:

Нашите мита са: 40% храна, 25% оръжия

Заплати: официално обявените на пазара на труда (които често се различават с реалните) са съизмерими с тези в наблюдаваните страни

- Цени на оръжия и храна от 1-во до 3-то качество - съизмерими, а понякога и по-ниски от тези в наблюдаваните страни
- Цени на оръжия и храна 4-то качество - съизмерими, но по-често малко по-високи от тези в наблюдаваните страни
- Цени на храна и оръжия 5-то качество - чувствително по-високи от тези в наблюдаваните страни
Бройката на фирмите предлагащи 5-то качество стоки на чуждите пазари е различна но обикновено 30-40-50 фирми
У нас луксозни стоки продават "едва" 10-15 фирми. Според вас възможно ли е 10-15 фирми да се наговарят и да пускат умишлено по-високи цени? Според мен е малко вероятно, но има по-скоро негласно споразумение да не се подбиват цените особено много. Интересно е че въпреки високите цени явно митата са възпиращ фактор за навлизане на чужди фирми в този сегмент от пазара.
Според мен максималното защитно мито в тези условия трябва да е 25%, горе-долу с 15-20% са по-скъпи и нашите К5 стоки от чуждите. За да изравним цените на К5 с чуждите обаче митото трябва да е под 10% а тогава ще пострадат повече малките фирми, които ще получат ненужна и без това конкуренция от чужд внос.
Сърбия, въпреки че имат 99% мито нямат проблеми да предлагат собствена евтина продукция. Именно липсата на достатъчно предлагане на К5 стоки в момента е причина да не препоръчвам пълно затваряне на нашия пазар за чужди стоки (такова на практика се получава при всякакви мита от 35-40% нагоре).

Препоръчвам ако до няколко дена няма промяна в цените на К5 оръжията и храните надолу смъкване на митата до 15-20%. В противен случай ще се наложи да продължим да търсим по-евтини "луксозни" стоки от чужбина.


Наблюдавани страни: САЩ, Сърбия, Испания, Румъния и др.


Garabeda