Отчет на парламента февруари - април 2020

Day 4,566, 11:16 Published in Bulgaria Bulgaria by Bulgarian Government

Здравейте,

Отчетът за дейността на парламента отново ще е за по-дълъг период (01.02-30.04.2020). Както сте забелязали, отчетите на конгреса стават все по-голяма рядкост и след време може въобще да изчезнат (на който не му се чете доклада, може отново да премине направо към втората част 😉).

Парадоксът е, че навсякъде парламентът се е афиширал като стожер на приципите на прозрачност, публичност и отчетност. Дори доскоро депутатите си бяха вменили задължението автоматично да се пуска импийчмънт на правителствата, ако не се отчитат редовно (въпросният Закон за прозрачността и информираността (http://tinyurl.com/y7nvngj9) беше отменен миналото лято, защото в днешно време не се изпълнява). Освен проблемът с отчетността, все по-рядко има обсъждания във форума, където информацията може да се проследи и е общодостъпна. Резултатът е липса на публичност в дейността на парламента.

Много депутати и правителства въобще не разбират, че целта на всичко това е не само да има обществен контрол, но и масовият играч да се чувства съпричастен към случващото се в държавата, което няма как да се реализира без прозрачност, публичност и информираност.

През предходния мандат депутатите са отбелязали ново постижение – няма дори гласуване за председател при напълно комплектован парламент. Което означава, че дори и теоритично няма кой да пусне отчет. Сега някои депутати също се усъмниха доколко има смисъл от усилието за избор на председател, при положение че предварително се заявява намерение и през този мандат да не се свърши никаква работа, която изисква някаква преценка (т.е. извън машиналното кликане по закончета в играта), при което съответно няма да има нужда и някой да администрира темите и гласуването във форума. Пропуска се, че дори и при такива очаквания, пак остава ангажиментът председателят да информира обществото, пък било то да се отчете, че не е свършено нищо.

Следва да призная, че през единствения си мандат като председател (в момента съм заместник, а председател е Звездев) първоначално публикувах отчет за „дупката“ от 01.08.2019 – 01.02.2020, но след това пропуснах да пусна още един за остатъка от февруари.

Нека да преминем към официално дискутираните теми във форума:
1. Проекти за използване на резерва за бустери и пакове
Автор: 6ileto, 06.02.2020; Статус: Отворена
Коментари: няма
Дискусията тръгна от твърдението на някои бивши президенти и диктатори, че когато ни триеха и имало най-голяма нужда да се използва резерва, например за закупуване на бустери и пакове, депутатите не се съгласили. Не стана ясно на какво се базира това твърдение, защото въпреки различни споменавания, реално няма предложения за използване на резерва, които да са подложени на гласуване.
Целта на темата беше предварително да се обсъдят идейни проекти за използване на резерва за закупуване на бустери или пакове, така че следващите депутати и обществото да са запознати с тези планове. Съответно когато се наложи, по-лесно да се реализират предложенията. На практика щом се създаде темата, за да се формулира нещо конкретно, дискусията веднага приключи.

2. Използване на злато от резерва за военни закони
Автор: 6ileto, 09.02.2019; Статус: Затворена
Коментари: 6ileto (Мечки); Svetoslav Terter (БНФ), lozarq (Алианс), DonBobolino (НБ)
Темата бе създадена, защото периодично имаше предложения от депутати (предимно от БНФ) да се използва резерва за закупуване на злато за военни закони – като се измисли някаква схема за трансфериране на злато от резерва или като при ивенти се използва валута от резерва. Правителството заяви, че предпочита само да закупува злато и дискусията приключи.

3. Наземна програма до ранг легенда 15
Автор: 6ileto, 09.02.2020; Статус: Отворена
Коментари: 6ileto (Мечки); Apachi50 (БДП), Svetoslav Terter (БНФ), lozarq (Алианс)
Темата е регистрирана по предложение на депутати (основно Apachi50) да се обсъди възможността за финансиране на играчи от ранг 5 до ранг 10 или 15, защото изнасят сериозна част от битките (особено нощем), а остават извън обхвата на наземната програма. Темата не привлече достатъчно внимание и дискусията затихна.

4. Промяна на плащанията по авио и танкова програми – Гласуване
Автор: 6ileto, 09.02.2020; Статус: Затворена; Резултат: не се приема
За: 6ileto, dnkol (Мечки)
Против: lozarq (Алианс), DonBobolino (НБ), Plamenfm (Мечки)
Въздържал се: iotz89 (Алианс), The Nutcracker (НБ), Cobricata (БНФ), RoterDrache (Мечки)

С обсъждането на тази тема ви запознах още в миналия отчет. Накратко, предложението за гласуване беше да се върнат оригиналните стойности за червен (8 лв.) и черен флаг (10 лв.), като същевременно се добави допълнителна опция за умножен размер (удвоен или утроен) върху базовото възнаграждение.

5. Промяна в схемите на финансиране на програмите
Автор: 6ileto, 11.02.2020; Статус: Отворена
Коментари: 6ileto (Мечки)

Тази тема е във връзка с решението на отговорниците по програмите и президента временно до края на февруари да се експериментира с нов режим по програмите. Аз бях против това да се случва с такава договорка, без решение на парламента, защото има опасност в бъдеще да се размие отговорността. Аргументът на президентът и отговорниците беше, че промяната е пробна и след като се видят резултатите, парламентът ще прецени дали да я отхвърли или регламентира, като същевременно Таблов се ангажира да поеме половината разходи по програмите, за да се минимизира рискът от евентуални проблеми.
Целта на темата беше да се призоват депутатите да актуализират законите с временните промени или изцяло да се отменят законите на двете програми и правителствата сами да определят всички условия по програмите. Както се вижда, никой не реагира.

Ще наруша малко хронологията, за да представя продължението на тази тема:
6. Промени в схемите на програмите
Автор: 6ileto, 30.04.2020; Статус: Отворена
Коментари: nifanttasy (Алианс)
След като депутатите не предприеха никакви действия, програмите все още са в режим на временни промени от 10.02 досега. Понеже съществуваше хипотетична вероятност депутатите да искат да регламентират новия режим като стандартна възможност, но просто да няма кой да разпише промените, създадох тази тема, в която е описана актуализацията на закона по едната програма, както и допълнителни подобрения, които могат да се обсъдят. Както се вижда, само един депутат се включи.

На практика в момента формално все още парламентът управлява програмите, а сегашната схема е само временна и не е официално утвърдена. Реално на парламента въобще не му се занимава с програмите, но пък и не желае да прехвърли отговорността – или желае, но това би затормозило депутатите да извършат някаква преценка, което би изискало някаква усилие.

7. Предложение за временна фискална промяна
Автор: 6ileto, 12.02.2020; Статус: Отворена
Коментари: 6ileto (Мечки); Apachi50 (БДП), C0RRAD0 BG (БНФ)

Депутатът Apachi50 предложи временно (за 48 часа) да се промени вносният данък на оръжията, за да се изкупи (с лични средства) някаква огромна оферта на чуждестранен играч, който не е много активен, и така да постъпи голяма сума в хазната. Последва закон, но в крайна сметка малко преди новата ставка да влезе в сила, чуждестранният играч е променил офертата си. Ставката от 1% беше върната обратно, както беше предварително заявено.
Депутати от БНФ решиха да последват този пример и пуснаха закон за увеличаване на вносния данък на храната, но липсваше тема във форума и мотивите им не станаха ясни. Съответно законът беше отказан.

8. Обръщане на резерва в к7 танкове или злато
Автор: Apachi50, 28.02.2020; Статус: Затворена
Коментари: Apachi50, Fasho (БДП), 6ileto (Мечки); MA3OX1CT, DonBobolino, namek811 (НБ); B0R1L (ПНБ); DontPanicPls (Алианс)
Предложението е по време на ивента с колелото да се закупят евтини танкове и злато със средства от резерва. По това време реално валута (4.3 млн) има само при единия отговорник (Милев).

Вече е обяснявано няколко пъти, но за всеки случай отново ще поясня, че отговорниците нямат ангажимент да търгуват с резерва, а само да го съхраняват. Спекулата с резерва не е регламентирана в закона - тогава не се е стигнало до консенсус и концепцията му по-скоро е да не се търгува. Но понеже не е изрично забранено, понякога отговорниците търгуват по собствена инициатива, като това в по-голяма степен се отнася за Велин. Милев е заявил, че няма възможност да се занимава с това, но обикновено се съгласява, ако го помоли президентът или депутатите.

Темата предизвика достатъчно интерес и последва анкета с гласуване:
Търгуване с резерва - закупуване на злато или танкове по време на ивент:
Въпрос: Съгласни ли сте да се възложи на отговорниците да закупят злато или танкове за резерва по време на ивента Power Spin при посочените условия за ползване на държавни оргове?
Автор: 6ileto, 29.02.2020; Статус: Затворена; Резултат: приема се
За: 6ileto (Мечки), Apachi50, Fasho (БДП); MA3OX1CT, DonBobolino, MANTINELI POWER, T.TODOROV, Aimanan, namek811 (НБ); B0R1L, vestonosec (ПНБ); Izgarq6tata, KolevSN, DontPanicPls, inaroni (Алианс)
Против: dmarto (БДП); Karstroy (НБ)
Въздържал се: Ssapient (Мечки); bakalin, Nortee (БДП)

За текущия ивент решението нямаше да има голям ефект, защото единият отговорник (Велин) и бездруго имаше достъп до оргове и търгува злато по собствена инициатива, а другият отговорник (Милев) се беше съгласил да закупи известно количество злато, но само с един орг, ако му бъде предоставен.
С решението обаче се регламентираха някои проблеми, възникнащи от продължителното отлагане на актуализирането на закона за държавния резерв от страна на депутатите. Най-очебиен е проблемът, че резервът не може да се съхранява в държавни оргове, но без тях отговорниците не могат да търгуват със злато. След въвеждането на лимит от 1000 злато миналата година, единият отговорник (Велин) поиска и получи от тогавашния президент 4 орга за краткосрочни сделки, защото частният орг на резерва вече не беше достатъчен. Това обаче стана без съгласието на парламента и съответно без да са регламентирани условия за ползване на тези оргове. Другият отговорник (Милев) въобще не можеше да търгува със злато.

Затова по-важен е дългосрочният ефект от това решение - дава се възможност и на Милев да търгува злато и същевременно се посочват условията за ползването на държавни оргове от отговорниците:
„Условия за ползване на държавни организации (оргове):
1. Всеки отговорник има право да получи 4 държавни орга, които да използва за краткосрочни сделки.
Отговорникът Николай Милев има право на още 4, докато трае ивентът Power Spin.
2. В държавните оргове не може да се съхраняват средства за повече от 30 дни. След този срок останалите средства трябва да се прехвърлят в акаунта на отговорника или в частния орг на резерва Bulgarian Civilian Corps. Изключение за дългосрочно съхранение се допуска единствено за злато, като лимитът е до общо 1000 единици злато в предоставените на отговорника държавни оргове“

9. Продажба на правителствен танков резерв (04.2020)
По този казус за съжаление липсва както регистрирана тема, така и публична информация за крайния резултат. Все пак включвам темата, защото в коментарите на президентската статия имаше някаква дискусия между президента и депутат, а и това май е единствената „работа“, която е свършил предишния парламент.

Накратко, при серията от ивенти миналия месец цената на танковете беше скочила много (над 360 лв) и някои депутати (основно Apachi50) настояват да се продаде остатъка от танковия резерв и с тези средства при удобна възможност да се купят повече танкове. Президентът Romper 7 първоначално е против, но в крайна сметка танковият резерв е продаден.

Знаете, че първоначално (в президентските статии и финансовите отчети през двата мандата на Доктора) се даваше подробна информация за самата инициатива, натрупването и използването на правителствения танков. Затова през настоящия мандат поисках от сегашното правителство да се предостави публична информация за състоянието на този резерв. Получих разни обяснения кой какво можел да открадне и че тия танкове, които останали и се продали, са всъщност от дарението на Доктора и подобни неща, за които не съм питал. Предполагам, че това, което вълнува обществото, е дали има танков резерв и на каква стойност (в танкове или валута) възлиза.
Регистрирал съм и съответната тема с въпроси: за състоянието на резерва, дали ще продължи като дългосрочен проект (каквато беше първоначалната идея), дали се планира да се заделят допълнителни средства и при удобна възможност да се купуват големи обеми, дали финансирането да не се обособи в отделен орг за по-устойчиво управление на проекта и т.н., но това вече е извън обхвата на настоящия отчет (до 30.04), а и все още липсва публична позиция от правителството.

10. Закупуване на злато по време на ивент (28.04.2020)
За съжаление отново липсва регистрирана тема. Имаше предложение от депутата Apachi50 за закупуване на злато за спекула със свободния ресурс в БНБ (налични 10 млн.) по време на ивента с колелото. Впоследствие аз също предложих, ако не за спекула, то поне за военни закони, защото поради многото тренирочвъчни войни постоянно купуваме злато.
Президентът Romper 7 се съгласи за военните закони. Впоследствие обаче депутатите така и не получиха отговор дали е направено нещо. Липсва и финансов отчет за този период, но ако се съди по таблицата за проследяване на средствата в БНБ в реално време, нищо не е закупено.

11. Импийчмънт на президента Romper 7
Автор: 6ileto, 29.04.2020; Статус: Затворена
Коментари: Alex Zvezdev (НБ); Rand Al Thor (БДП)

Обикновено при отчитането на импийчмънт практиката е да се цитират посочените мотиви в съответната тема:
„Предлагам импийчмънт на президента заради фатмашки изпълнения, казано накратко. 😉
Демонстративно игнорира интересите на масовия играч и проявава пренебрежително отношение към парламента, като представител на масите.
Налице е провал в информационната политика и в комуникацията с обикновените играчи. Информацията за поредицата от ивенти е оскъдна (с изключение на 1 статия за първия ивент), игнорират се призивите за организиране (или поне оповестяване) на епици по време на ивентите, липсват или са много редки военни инструкции извън скрипта и пр.
Налице е също пълен отказ от предоставяне на публична информация за евентуални планове за използването на натрупаните средства на правителството (огромен ресурс в БНБ и танков резерв).
Всички обсъждания се осъществяват в нерегламентирани чатове и липсва дори обща информация по официалните канали - държавни вестници, форум, държавна стена, дори и в парламентарния чат.“

Следва и закон в играта, който е отхвърлен.
Трябва да се спомене, че седмица преди това в предишния парламент също има закон за импийчмънт на президента Romper 7, пуснат от депутата bakalin, но липсва тема с мотиви.

С председателя на парламента (Alex Zvezdev) се разбрахме аз да пусна отчет за изминалите периоди до 01.05. Следователно за остатъка от периода (до 25.05.2020) би следвало да очаквате отчет от него 😉



Нека да преминем към по-интересната част. В предишния отчет ви запознах как минава един ден на председателя на парламента, а сега ще ви запозная какво прави зам.-председателят.

Понеже миналия мандат не бях депутат, сега имах ентуасиазъм да убедя колегите да направим нещо по някоя от многото отворени теми, като започнем от военните програми. Те обаче се оказаха хора на честта – мнозинството заявиха още в началото, че не възнамеряват да свършат никаква работа през този мандат и изглеждат твърдо решени да изпълнят даденото обещание. Но понеже се очертаваше дълго време да не бъда отново депутат, реших все пак да свърша авансово някои административни задачки в кабинета на заместник-председателя.
Познайте кого обаче заварих там - руската депутатка и бивша гимнастичка Алина Кабаева, за която ви споменах в предишния отчет. Всъщност, аз й бях дал ключовете, когато приключваше мандатът ми на председател през февруари, защото много й беше харесала програмата за обмяна на опит и помоли да й предоставим временно работно място. Настаних я в кабинета на зам.-председателя, защото в последно време много рядко се избира такъв и бях убеден, че ще остане свободен. Ако знаех, че следващият председател няма въобще да ходи на работа, а пък след това парламентът даже няма да избере председател, щях да й дам ключовете от кабинета на председателя, който е много по-обширен.
Преди време решила да се завърне в Русия, но като пристигнала, осъзнала, че ситуацията там с коронавируса се е усложнила и я чака по-строга карантина. Затова предпочела да се върне в България и да си изкара карантината тук. Съответно беше декларирала този адрес и нямаше мърдане от кабинета.

Впоследствие аз също трябваше да се карантинирам в кабинета, защото за Гергьовден отново получих много закани и смъртни заплахи. За щастие представителите на ОПГ-то висят само по Телеграм чатове и не следят публичната информация във форума и бяха пропуснали, че могат да ме потърсят там. Оказа се, че диванът се разтяга, така че нямаше проблеми да се сместим заедно с Алина. Ето я и нея на въпросното диванче:



Заяви, че и след карантината можела пак да дойде в България, ако отново съм на тази длъжност 😉

Шилето,
Заместник-председател на парламента
21.05.2020