Ambient on/off

Join the new world

 

Список на неработни денови за 2013 година...

Day 1,840, 13:10 Published in Republic of Macedonia (FYROM) Republic of Macedonia (FYROM) by krembananka


Во прилог ви донесувам список на сите неработни денови во престојната 2013 година.

За сите граѓани на Република Македонија:• 01 Јануари, Нова Година (вторник)
• 07 Јануари, Божик (понеделник)
• 01 Мај, Ден на Трудот (среда)
• 6 Мај, Велигден, вториот ден на Велигден (понеделник)
• 24 Мај, „Св. Кирил и Методиј“ Ден на сесловенските просветители (петок)
• 02 Август, Ден на Републиката (петок)
• 7 Август, Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам (среда)
• 08 Септември, Ден на независноста (недела, неработен ден е понеделник)
• 11 Октомври (петок), Ден на народното востание
• 23 Октомври (среда), Ден на Македонската револуционерна борба

• 08 Декември (недела), “Св. Климент Охридски”

*Доколку празникот се паѓа во недела, наредниот ден се смета за неработен денЗа граѓаните од православна вероисповед
• 06 Јануари, Бадник, ден пред Божик (недела)
• 19 Јануари, Богојавление – Водици (сабота)
• 3 Мај, Велики Петок, петок пред Велигден (петок)
• 21 Јуни, Духовден, петок пред Духовден (петок)

• 28 Август, Успение на Пресвета Богородица - Голема Богородица (среда)За граѓаните од католичка вероисповед
• 1 Април, Велигден, вториот ден на Велигден (понеделник)
• 01 Ноември (петок), Празникот на сите светци

• 25 Декември (среда), првиот ден на БожикЗа граѓаните од муслиманска вероисповед
• 15 Октомври (вторник), Курбан Ба`јрам, првиот ден на Курбан Бајрам
За граѓаните припадници на албанската заедница во РМ
• 22 Ноември (петок), Ден на Албанската азбука
За граѓаните припадници на српската заедница во РМ
• 27 Јануари (сабoта), Свети Сава
За граѓаните припадници на ромската заедница во РМ
• 8 Април (понеделник), Меѓународен ден на Ромите
За граѓаните припадници на влашката заедница во РМ
• 23 Мај (четврток), Национален ден на Власите


За граѓаните припадници на еврејската заедница во РМ
• 26 септември (четврток), Јом Кипур, првиот ден на Јом Кипур


За граѓаните припадници на бошњачката заедница во РМ
• 28 Септември (сабота), Меѓународен ден на Бошњаците


За граѓаните припадници на турската заедница во РМ
• 21 Декември (сабота), Ден на настава на турски јазик


 

Comments

BogNaVojnata
BogNaVojnata Day 1,840, 13:15

prv o7

krembananka
krembananka Day 1,840, 15:46

o/

Gjurcin vojvoda
Gjurcin vojvoda Day 1,841, 02:39

Ама ич не ме интересира 🙂

Zoran I Makedonski
Zoran I Makedonski Day 1,842, 03:40

ABE NIE BETER OD CRNOGORCITE SME BILE

Jurukov
Jurukov Day 1,842, 04:38

da ziveat nerabotnite denovi URA, URA URA

Red Stefan
Red Stefan Day 1,842, 06:31

Oчекував повеќе неработни денови, ден на дрвото нели е неработен ден на пр.

Crawlerz
Crawlerz Day 1,842, 08:06

Една од причините со кои странските го избегнувале овој регион за инвестирање биле токму овие неработни денови кои морале да се почитуваат со закон.

Strastniot
Strastniot Day 1,842, 08:15

шо не ќе прочиташ по статииве...

Pridas
Pridas Day 1,842, 09:10

Na livce da si gi zapisam, sho e sigurno, sigurno e! 😛

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.