Вместо Добро утро: идея за държавния резерв

Day 3,939, 23:23 Published in Bulgaria Bulgaria by Garabeda

Ще бъда кратък, ако идеята се хареса, тогава ще я доразвия със законо-предложение.

Първо да поговорим за разделението на властите. В е-Републик най-общо те са две:
1. Президент и правителство
2. Парламент

Имаме една поговорка, че който плаща, той поръчва музиката. В е-Републик реално не можеш да управляваш или да налагаш някакви политики без пари. В когото са парите, в него е властта. Два пъти месечно има избори: за президент и за парламент. Реално финансите са на подчинение на парламента, но в момента в който те се гласуват да отидат в БНБ техният контрол минава в ръцете на президента.

От няколко месеца насам наблюдавам как традиционно донейтите към БНБ минават, но голяма част от тези към резерва се бламират. Най-вече заради неяснотите около резерва, как трябва да изглежда, кой да го съхранява и т.н. Излиза, че в момента цялата власт и всички пари са на практика в президента. Парламента доброволно дарява с всеки един закон за донейт към БНБ своята част от властта на президента.

Каква е идеята ми: парите към БНБ и към т.нар. ДР (държавен резерв) да се разделят поравно. Един донейт към БНБ да се редува с един донейт към ДР.
Пазителите на резерва да са по 1 от всяко парламентарно представена партия или от всяка партия, чиито членове са поне 10% от гласувалите на последните парламентарни избори (на практика в момента 6 партии). Всяка партия сама номинира своя пазител на резерва, като той може да бъде сменен само по негово желание или ако наруши закона.

Какво означава на практика това:
В момента резерва ще бъде разделен на 6 приблизително равни части и пренасочен към всеки един пазител. Когато следва да се направи дарение към резерва, дарението (предполагаеми 400 000) се насочва към онзи пазител, в който има най-малко пари в момента. Когато следва да се харчи от резерва, парите се взимат първо от този с най-голям дял (ако не стигат се взимат от втория и т.н.). Ако дадена партия не отговаря на услвоията (да е парламентарно представена или да има членове 10% или повече от последно гласувалите на парламентарни избори) то нейния пазител няма да получава повече дарения, НО парите в него остават, като част от резерва, докато не се стигне до тяхното харчене.

Какво се постига с това: практически контрол от страна на парламента на половината от средствата в държавата. Ако парите на правителството не достигат, президента може да поиска да бъдат взети от парламента за целите за които са му необходими. Парламента също може да дава предложения за харчене на резерва. За приемане на тези предложения ще са нужни поне 50%+1 одобрение, НО също така и кворум (да кажем 1/3 от действащите депутати). Освен това с цел бързо разблокиране на средствата при нужда, може да се приеме допълнително, че ако в даден момент ЗА предложението за разблокиране на средства са гласували достатъчно депутати (21 депутати при 40-местен парламент) то предложението ще се счита за прието дори преди изтичане на срока за гласуване.

В момента резервът е разпределен в трима (а скоро двама) души, един от които на практика е обвързан с президент и правителство (Nikolay Milev, в качеството му на дългогодишен е-банкер), един обвързан с Мечките (Velin Genadiev) и още един обвързан с правителството (No Carrier). Сами виждате, че на практика президент/правителство контролират голяма част от резерва. Ако президентът бъде номиниран и избран от партията на Мечките (както има голяма вероятност да стане), то дали парите ще се държат в БНБ или в резерва няма да има голямо значение - при нужда е почти сигурно че президентът ще има достъп до резерва и без намесата на парламента.