Како и зашто треба правилно тренирати?

Day 3,880, 13:12 Published in Serbia Serbia by Borael
Данашњи дан еРепублика је обиљежио Надвис тако што је дошао на идеју да донира 400.000 динара Народној Банци Србије!
Са 32 гласа припадника врућих столица се захтјев одобрио!


Предговор
Данас ћемо укратко говорити о томе како и зашто треба правилно тренирати?
Искуство и дугогодишње прикупљено знање ћу покушати да пренесем у само неколико реченица.

Тема: Како и зашто треба правилно тренирати?

Било који спорт као и сам напредак се своди на једно, а то је "понављање".
Ако желимо да развијемо мишиће, морамо константно понављати серије вјежби, а ако желимо положити испит и оно важније...научити материју, осуђени смо да исцрпно понављамо градиво и дубоко у хупокампус (мјесто гдје се складишти знање, исто што и хард диск компјутера), урезујемо информације да би их касније могли призвати по жељи и потреби.

Фокус овог чланка ће бити базиран на тренингу мускулатуре из простог разлога што је већи проценат људи заинтересованији за овај тип тренинга у поређењу са оним процентом заинтересованих за билдање мозга о ком ћемо причати у једном од наредних чланака.



Дакле, понављања су кључ развитка мускулатуре. Постоји више типова понављања које можемо демонстрирати на склековима, али ћу навести само три најосновније варијације:

1. Извођење вјежбе са благо подигнутим тијелом само неколико центиметара од земље и врло рапидним подизањем-спуштањем до те замишљене границе.

2. Извођење вјежбе са потпуно испруженим рукама и благо спуштање са границом до неких 5 центиметара од почетног става.

3. Извођење вјежбе са апсолутно изведеним покретима "подизања и спуштања".

Прве двије варијације имају своје предности и мане, јер захватају само један тип влакана мишића док се друга запостављају.
Трећи тип је онај на основу кога постижемо најбоље резултате и смањујемо ризик од повреде!

Свако понављање утиче на: снагу мишића, развој мишића и издржљивост мишића

Међутим, ако желимо утицати само на одређену особину мишића, онда морамо водити рачуна о броју понављања који изводимо.

Тако да, ако желимо да ставимо акценат на снагу мишића, онда треба да изводимо 5-6 понављања са максималним оптерећењем гдје ћемо се након 6-ог понављања осјећати уморно тако што смо га једва извели.

Ако желимо да ставимо акценат на "развој мишића", онда би требали изводити вјежбу са 10-12 понављања са оптерећењем којим можемо извести толики број пута неку од вјежби групе мускулатуре која нас занима.

Ако желимо да побољшамо "издржљивост мишића", онда радимо серију до отказивања.

Наравно, сва три типа извођења вјежби сагоријевају масти о којима смо причали у једном од претходних чланака.

Веома битни фактори су "загријавање" и "истезање".
Увијек се загријмо да би побудили, прокрвили и довели крв у мишиће које желимо користити и тако смањили могућност повреде.
Истезање се ради у почетку тренинга прије извођења вјежби и по завршетку с тим што морамо водити рачуна о једној круцијалној ствари. У почетку тренинга се увијек истежимо динамично са брзим промјенама положаја тијела, а по завршетку тренинга статично гдје задржавамо тијело у положају као што су шпаге, итд.

Правилна исхрана је 70% свега што је потребно за остварење добре форме и изгледа, али о томе ће се говорити у једном од наредних чланака.

У сваком случају, ако желимо напредовати, морамо помјерати своје границе, а то радимо постављањем циљева на дневном или седмичном нивоу.