Да ли је тумор исто што и рак?

Day 3,860, 15:03 Published in Serbia Serbia by Borael
Предговор:
На приједлог теме играча Dalador-а, коме се јавно захваљујем на датој идеји, направићемо осврт и извући релевантне податке и дати одговор на питање шта је тумор, а шта рак и које су разлике ако уопште постоје?



"Неоплазија" је подстакнут раст неким фактором (претежно генетским), неког ткива које одступа од нормалног и по престанку дејства тог истог фактора ткиво наставља свој раст потпуно независно и осамостаљено.
Тако настаје тумор.

Тумор може бити: Бенигни и Малигни
Обје врсте тумора имају заједничке особине, а то су:
1. Паренхим, који чине измјењене ћелије и он одређује како ће се тумор понашати.
2. Строма, коју чине крвни судови и још неки елементи задужени за исхрану тумора и његов раст.



Пацијенту са тумором ништа није важније од тога да му се каже:"Тумор је бениган!", јер имати малигни тумор значи имати РАК!

Разлике између бенигног и малигног тумора:
1. Диференцијалност
Бенигни тумор ће увијек бити сачињен од ћелија органа у коме је настао, док малигни тумор неће, он ће имати више различитих ћелиjа како нормалних тако и измјењених.

2. Брзина раста
Бенигни тумори расту споро, док малигни расту брзо и управо због тога ће на мјесту настанка малигног тумора остати "некроза" (одумрло ткиво или тзв. ожиљно), јер се организам не може на вријеме адаптирати да обезбиједи довољно хране усљед убрзаног раста.

3. Локална инвазија
Бенигни тумор остаје на мјесту гдје је и настао, ту ће да расте, па су прогнозе добре, јер га можемо извадити без страха да је инфицирао околно ткиво или да ће се поново вратити. Малигни тумори нису јасно ограничени капсулом као бенигни, па су склони инфилтрирању (нападању околног ткива, његовом инфицирању и разарању) и оно најгоре што се може десити, малигни тумори дају "метастазе", а то је способност да пројектују дио себе у циркулацију и тако заврше у удаљеном ткиву. Сазнамо да је тумор у нози, извадимо га, а он се појави у плућима и ко зна на колико све мјеста.



Из свега наведеног, можемо видјети да су Бенигни тумори "доброћудни", не шире се у смислу локализације, само расту и претежно су безопасни осим у случају да порасту до те мјере да притишћу околно ткиво, нпр. крвни суд, па га зачепе и орган који је требао бити исхрањен тим крвним судом трпи или пропада.

Малигни тумор је рак и он је тај који разара околна ткива и прогнозе су лоше да кад једном одмакне од почетног стадијума (гдје можемо утицати методама, као што је зрачење и да га уништимо), нема му лијека (бар не јавно објављеним).
Начин на који настају тумори се заснива на генетском материјалу, неки насљедно, а други подстакнути пороцима, генетски модификованој храни или изложеном зрачењу отпадног материјала. Најсклоније ћелије настанку тумора су оне које се брзо дијеле, то су "хематопоетски" органи, као што је костна срж (мјесто гдје настају крвне ћелије), жлијезде које стварају и луче хормоне, итд.

Закључак:
То би било онако укратко и поједностављено да се стекне основа о томе шта је тумор, како дјелује, његове особине и која два основна типа тумора постоје. Ако некога занимају појединости или подтипови тумора, слободно пишите у коментару и ја ћу дати све од себе да помогнем у појашњењу.

Извор знања: