Анатомията на една лъжа

Day 3,817, 02:44 Published in Bulgaria Bulgaria by Emrace

Тези, които ме познават знаят, че не обичам да пиша, но ето че ми дойде музата. Вдъхновен от разни събития реших да хвана писалката (така де, клавиатурата) и да си излея душата.

Всеки лъже. Сигурен съм, че ако не всички то поне повечето от вас са чули този израз. Това е любимата фраза на „брилянтния“ д-р Хаус и съдържа много истина. Всеизвестно е, че лъжата е неизбежна и дори крайно необходима за човешките взаимоотношения. Хората я използват по различни причини – дали от любов, дали за предпазване на любимите хора, дали за нещо много по-егоистично. Лъжата е средство и ние я използваме за постигане на дадена цел – обикновено, за да получим нещо. В случая „защо“ няма значение, по-важното е как.

Лъженето е труден процес, натоварва мозъка, защото трябва да се измислят детайлите на лъжата, за да звучи колкото се може по-правдоподобно. Все пак не искаме да ни хванат, нали? Да излъжеш някого е цяло изкуство. Нямам предвид да кажеш нещо, което е невярно, а да накараш човека отсреща да ти повярва, да е убеден, че говориш самата истина. Всъщност добрите лъжци са тези, които остават неразкрити. Можеш да кажеш на своята половинка, че не ѝ изневеряваш, но ако те хване на втората среща с любовницата ти – съжалявам, не ставаш за лъжец. Лъжата иска консистентност. Хората са го казали – повтори една лъжа 100 пъти и тя ще стане истина. Така и се получава – накрая сам почваш да вярваш в лъжите си.

Лъженето е трудно, затова „професионалистите“ ползват лъжата колкото се може по-рядко. Все пак тя е само средство за постигане на дадена цел, ако няма цел, няма нужда и от лъжа. В противен случай рискуваш да се оплетеш в своите лъжи. Засега имаме две правила за следване, когато лъжем – бъди консистентен, ползвай лъжата колкото се може по-рядко. Третото важно правило е лъжата да е украсена с истини, скрита сред факти, така че да разсее съмнението на хората. Най-трудните за разкриване лъжи са тези, които всъщност не са лъжи. Казвай истината, но по такъв начин, че да остави грешно впечатление в хората. Ако се придържаш към тези три правила, ще стигнеш много далеч. Ненапразно най-добрите лъжци са начело на големи фирми или държави.

За съжаление (или за радост?) не всички, които лъжат са добри в това начинание. Народът е казал – на лъжата краката са къси. Повечето хора не мислят много задълбочено, когато трябва да излъжат. Не се замислят за детайлите, не се замислят за обстоятелствата. Казват лъжата и си мислят, че всичко е приключило. След време с ужас установяват, че това съвсем не е така и може да ги разкрият. В такъв момент измислят нова лъжа, за да се спасят, после трета, четвърта, пета. Сами се вкарват в омагьосан кръг, от който няма измъкване, оплитат се в собствените си лъжи и накрая ги разкриват. Провалят се. След това изчезват, надявайки се, че споменът за техния провал ще избледнее, а лъжите – забравят.

Много често се оказват прави – ние сме склонни да забравяме. Именно от това се възползват – връщат се след време, ползвайки същите лъжи, но казани по друг начин. Обикновено този път намират и нови жертви – нови хора, млади и неопитни, които не са слушали техните лъжи и не са били подведени от тях. Ползват тази нова кръв, за да спечелят отново. Това е моделът им на работа – излъжи хората, за да постигнеш своите цели, провали се гръмко, изчезни, покрий се.

С времето спомените на хората ще избледнеят, ще се появи нова кръв, която може да бъде излъгана. Единственото, от което имаш нужда е търпение. Обстановката ще се промени, успехите на другите ще заменят твоя провал. Новите хора даже няма да знаят за твоя провал. Възползвай се от наивниците, използвай всичко, за да ги накараш да ти повярват. Кажи им това, което искат да чуят, дай им това, от което имат нужда. Те ще ти повярват, ще забравят за твоите провали и ще те подкрепят. Ако нещата не вървят по план, влез в ролята на жертвата, ако някой се съмнява в твоята честност – кажи им, че сам не можеш да се справиш, а твоите „приятели“ не искат да ти помогнат. Когато се провалиш, не се притеснявай, нищо не е свършило. Покрий се за известно време и се върни, когато нещата са се подобрили. Продължавай да правиш това и ще успееш, дори да не си добър лъжец.

Да излъжеш другите е изкуство, да излъжеш себе си – опасно, а да излъжеш наивните – гнусно.

П.П.: Ако някой припознае себе си или някой друг - да за вас е писана.