Човек против машине

Day 3,460, 05:09 Published in Serbia Armenia by Sasa Kostic
Догодило се на данашњи дан

Одржан је историјски меч у коме је IBM Deep Blue (усавршена верзија програма и компјутера из 1996. године – његов неслужбени надимак је био Deeper Blue) победио Гарија Каспарова у мечу од 6 партија (резултат: 3.5 – 2.5) у Њујорку. Ово је први пут у историји да је компјутер победио шаховског шампиона у класичном шаху у регуларним турнирским условима. DEEP BLUE је користио масивну паралелизцију на бази 30- пинских IBM RS-6000 SP процесора повезаних са 480 шаховских чипова, специјалне намене у VLSI технологији. Могао је да евалуира 200 милијарди позиција у секунди.



Идеја је веома стара. Први пут је шаховска "машина" узбудила свет заслугом извесног барона Wolfgangа von Kempelena 1769: табла са фигурама је била постављена на повећу кутију (све са бог-те-пита-каквом машинеријом, али и доста празног простора у унутрашњости) поред које се налазила фигура Турчина у народној ношњи (ваљда да би се одвукла пажња посматрача као при мађионичарском трику), и то још у природној величини. Како би публику уверили да никога нема унутра, приказивачи су, пре почетка партије "аутомата" против обичног живућег смртника, отварали прво фигуру Турчина, па би, али наравно тек пошто би шупљу човеколику фигуру затворили, отварали кутију са "механизмом". За то време искусни играч омањег раста провлачио се из кутије у фигуру Турчина да би потом, током партије, позајмио машини не само свој мозак већ, богами, и очи и руке. Можда оволика наивност (или жеља да буду обманути?) ондашње публике и самих противника данас изгледа невероватно, али поменута представа је генијалном "изумитељу" доносила зараду наредних неколико деценија!?


Направљен је компјутер UNIVAC, најјачи компјутер тога доба и први компјутер у комерцијалној употреби. Неки тадашњи теоретичари су сматрали да ако се програмира да игра шах, може победити сваког играча на свету.
UNIVAC
Alan Tjuring је написао први шаховски програм. Исте године он је постулирао Tjuringov тест и предложио да шах буде један од основних медија за тестирање вештачке интелигенције. Конкретно, ако у току шаховске партије човек-шахиста не може да одреди да ли игра са другим човеком-шахистом или пак са компјутером, у случају да партију игра компјутер, он пролази тест вештачке интелигенције.
Claude Shannon је описао принципе изградње шаховског програма у раду под називом "Programming a computer for playing chess", штампаном у часопису Philosophical Magazine, Series 7, Vol. 41 (No. 314, March 1950). Ово је био први рад о компјутерском шаху.
Неки програмери компјутерских шаховских програма су предвидели да ће компјутер бити светски шампион пре 1970.
Интернационални шаховски мајстор David Levy је објавио чувену опкладу у 3.000 долара, да га ни један шаховски програм не може победити за 10 година. Првобитна опклада је заправо била са John McCarthz-ијем у току трајања конференције о машинској интелигенцији на Stenfordu, али је касније проширена. (Видеће се касније шта је било са опкладом.)
Одржано је прво компјутерско првенство у Њујорку. Прво место заузео је програм Chess 3.0 који је радио на CDC 6400 компјутеру. Програм је написан од стране Slate, Atkin и Gorlen са Northwestern Универзитета. Шест програма је учествовало у првенству који је огранизовала асоцијација ACM Association for Computing Machinery и Montz Newborn. Остали програми који су учествовали су DALY CP, J Brиt, COKO III, SCHACH и Marsland CP.
Компјутер CDC 6400
Светски шампион у дописном шаху, Hans Berliner пише своју докторску тезу "Chess Computers as Problem Solving.". Ово је прва докторска дисертација написана на тему компјутерског шаха.
Конструисан је први паралелни шаховски систем BELLE који је користио специјално дизајниран хардвер. Брзина машине износила је 160000 позиција у секунди. Коришћено је преко 1700 интегралних кола. Овај компјутер израдио је Ken Thompson. Касније је машина коришћена за изградњу базе завршница. Цена машине је била 20000 долара.
Званично је основана Међународна организација компјутерског шаха (International Computer Chess Association).
David Levy је играо против првог компјутера (Kaissa) у оквиру опкладе. Победио је и добио опкладу из 1968. године.

BELLE побеђује на деветом ACM компјутерском шампионату у Вашингтону.
Devid Levy побеђује програм MacHack у две партије и потврђује свој став у вези опкладе из 1968. године.
Edward Fredkin оснива наградни фонд (Fredkin Prize) за компјутерски шах. Награда од 100.000 долара иде првом програму који победи светског шампиона у шаху.
Програм BELLE побеђује на једанаестом ACM компјутерском шампионату у Нешвилу.
Програм CRAY BLITZ побеђује на државном шампионату Мисисипија са савршеним 5-0 резултатом, са рејтингом 2258. У четвртој рунди побеђује Joe Sentefa (2262) и постаје први компјутер који је у регуларним условима победио шаховског мајстора и достигао мајсторски рејтинг.
Компаније које производе шаховске машине бележе продају од преко 100 милиона долара.
Гари Каспаров игра против 15 најјачих шаховских компјутера у Хамбургу у Немачкој, и добија сваку партију, са резултатом 32-0.
Машина и програм под називом DEEP THOUGHT и велемајстор Тони Мајлс деле прво место на U.S. Open шампионату. DEEP THOUGHT достиже рејтинг 2745.

DEEP THOUGHT побеђује на 6. Светском компјутерском шампионату у Едмонтону са 5-0 резултатом. Затим, исте године, DEEP THOUGHT добија велемајстора Roberta Birna у партији у мечу са њим. Машина достиже 2 милиона позиција у секунди. У марту 1989 Гари Каспаров добија DEEP THOUGHT у мечу, победом у 2 партије. DEEP THOUGHT добија интернационалног мајстора Dejvida Levija (оног, који је својевремено добио опкладу) са 4-0. Програмски тим DEEP THOUGHT-a изјављује да ће компјутер постати светски шампион у наредне 3 године.
IBM почиње да ради на машини Big Blue. Касније пројекат прераста у DEEP BLUE.
Каспаров игра са програмом Fritz 2 на 5 минута у Cologne у Немачкој. Каспаров добија меч са 6 победа, 1 ремијем и 4 пораза. Ово је први пут да је компјутерски програм победио, у некој партији, светског шампиона, додуше у брзопотезној партији.
Велемајстор Јудит Полгар губи од компјутера DEEP THOUGHT у 30 минутној партији.
Каспаров губи од програма Fritz 3 у Минхену на блиц турниру. Програм је такође победио велемајсторе Ананда, Шорта, Гељфанда и Крамника. Велемајстор Роберт Хибнер је одбио да игра. Меч је изгубио судијском одлуком, што се по први пут десило. Касније, Каспаров је одиграо и други меч против Fritz-a који је добио са 4 победе и 2 ремија, без пораза.
Гари Каспаров побеђује IBM-ов компјутер DEEP BLUE са резултатом 4-2 у Филаделфији. DEEP BLUE је добио прву партију, чиме је постао први компјутер који је победио светског шампиона у нормалним турнирским околностима. Машина је обрађивала 50 милијарди позиција на сваких 3 мин, према Каспарову који је могао да обрађује свега десетак позиција за исто време. DEEP BLUE се састојао од 200 процесора.
Одржан је 11. AEGON турнир (Mankind vs Machine) у Хагу у Холандији. Учествовало је 50 шаховских мајстора, интернационалних мајстора и велемајстора као и 50 шаховских компјутера. Најбољи резултат постигао је велемајстор Yasser Seirawan са 6 победа из 6 партија. Најбољи компјутер је био QUEST (верзија Fritz-a) са 4.5 поена из 6 партија и рејтингом 2652. Компјутери су победили у овом великом мечу освојивши 162.5 поена према 137.5 поена колико су освојили шаховски мајстори.
Одржан је историјски меч у коме је IBM Deep Blue (усавршена верзија програма и компјутера из 1996. године – његов неслужбени надимак је био Deeper Blue) победио Гари Каспаров-а у мечу од 6 партија (резултат: 3.5 – 2.5) у Њујорку. Ово је први пут у историји да је компјутер победио шаховског шампиона у класицном шаху у регуларним турнирским условима. DEEP BLUE је користио масивну паралелизцију на бази 30- пинских IBM RS-6000 SP процесора повезаних са 480 шаховских чипова, специјалне намене у VLSI технологији. Могао је да евалуира 200 милијарди позиција у секунди.
Најјачи шаховски компјутери, према SSDF ранг листи, су: Hiarcs 7.0, кога следе Fritz 5.32, Fritz 5.0, Junior 5.0, Nimzo 98, Hiarcs 6.0, Rebel 9.0, MChess Pro 7.1, Rebel 8.0, и MChess Pro 6.0.
Меч између велемајстора Михајла Гуревића и програма Јуниор 7 одржан је у Грчкој. Јуниор је победио са 3 победе и једним ремијем.
10. Светски шампионат у компјутерском шаху одржава се у Maastricht-u. Шампион је DEEP JUNIOR после победе у play-off мечу против SHREDDER-a.
Крамник игра 4-4 у мечу против DEEP FRITZ-a у Бахреину, са по две победе за оба противника.
Каспаров игра меч против Deep Junior-a 7 у Њујорку. Меч је завршен ремијем, са по једном победом за сваког противника. Ово је први пут да је шаховски меч одржан под патронатством ФИДЕ. На програму Deep Junior његови аутори Amir Ban и Shay Bushinsky су радили 10 година. Програм рачуна 3 милиона позиција у секунди до дубина 15 потеза.
Каспаров игра против X3d Fritz-а у Њујорку. Меч је завршен нерешено 2-2. Fritz је добио 2. партију а Каспаров трећу. Први пут је играно на виртуелној, 3D шаховској табли.
Према SSDF ранг листи, најбољи шаховски програми су: Shredder 7.04 (2810), Shredder 7.0 (2770), Fritz 8.0 (2762), Deep Fritz 7.0 (2761), Fritz 7.0 (2742), Shredder 6.0 (2724), и Chess Tiger 15.0 (2720).
Одржан је меч између најбољег енглеског велемајстора Адамса (2723) и паралелног шаховског компјутера Hydra у 6 партија. Меч је завршен победом компјутера 5.5 према 0.5, што је највећа победа неке машине над водећим светским велемајстором.
Hydra
Одржан поново меч између Владимира Крамника и DEEP FRITZ-а у Бону (Немачка), али за разлику од оног меча из 2002. године, сада (ојачани) DEEP FRITZ добија две партије уз 4 ремија и добија меч са 4 – 2.
На Електронском факултету у Нишу 5. и 6. јуна 2007. одиграва се својеврстан шаховски спектакл - „Човек против машине“ који представља први шаховски меч између човека - шаховског велемајстора и домаћег софтверског система Ahil који је такође добио међународну верификацију „велемајстора“. Са једне стране је најбољи шахиста у Србији, репрезентативац и некадашњи омладински шампион, велемајстор Игор Миладиновић, а са друге систем AHIL. Овај систем чини 16 рачунара у паралелном режиму рада обједињених врхунским шаховским софтвером, који је развио инжењер др Владан Вучковић, доцент на Катедри за рачунарску технику на Електронском факултету у Нишу. Achilles 3.5 : 0.5 Игор Миладиновић.

Са порастом снаге хардвера и нових технологија у рачунарској техници, настао је процес ширења теоретских и пратичних знања која су потребна за изградњу јаких шаховских машина. Правци развоја су директно следили развој хардвера.
Најважнији импулси за област компјутерског шаха су продори у микроелектронској технологији. Појава све бржих процесора је директно утицала на пораст шаховске снаге програма.
Са друге стране, на теоретском нивоу су се усавршавали све бољи алгоритми за претрагу стабла, поред основне АЛФА-БЕТА технике пронађена је класа PVC и нулл-мове алгоритама.
Са треће стране, усавршавање меморија и периферијских уређаја је омогућило развој база података типа Ken Thomson и Nalimov којима се може приступати у реалном времену, чиме се екстремно појачала игра компјутера у многим типовима завршница.
На данашњем нивоу, можемо бити веома задовољни глобалним стањем у компјутерском шаху. Од више стотина шаховских програма који су развијени, пар десетина има велемајсторски рејтинг. Одиграни су многи мечеви са врхунским светским шахистима.
Светска шаховска федерација ФИДЕ је у новом Правилнику предвидела могуцност надметања са шаховским машинама, тако да се велики мечеви, са играчима који припадају врхунској класи од првих 20-так на свету, организују под покровитељством ФИДЕ.
Постоје неколико компанија које се баве компјутерским шахом на тржишној основи. Најзначајније компаније које се баве развојем шаховског софтвера су: ChessBase, LokaSoft и Arena.
Неколико врхунских професионалних програма, који су усавршени до нивоа јаког велемајстора, могу се инсталирати на било ком стандардном PC рачунару.
Оперативан је шаховски суперкомпјутер Hydra, наследник IBM Deep Blue машине.
Сваке године се одржава светско шаховско првенство у компјутерском шаху, са могућношцу приступа аматерима и професионалцима из читавог света.