Душаново царство: Истине и заблуде + Устанци

Day 3,435, 10:16 Published in Montenegro Indonesia by Bodrexin Syrup
ХРИСТОС ВАСКРСЕ!

Тачно на данашњи дан, 16. априла 1346. краљ Стефан Душан Немањић крунисан је за првог српског цара, док је сина Уроша уздигао на ранг краља и по први пут увео установу савладара у Србији. И тад је биo Ускрс.



Слика Паје Јовановића: Крунисање цара Душана или Проглашење Душановог законика

Овај је дан један од највећих у нашој повести, а како као народ познајемо углавном патње, уједно и један од оних који је подвргнут највећем преувеличавању. Робујући Турцима, робујући домаћих спахијама у 19. веку, поражени од комуниста 1945, а онда и од капиталиста 1990-те Српском царству смо приписали одлике којих није било, а доказаној истини смо налепили етикету - лажи и туђе подвале.

ИСТИНЕ и ЗАБЛУДЕ:

1. ДУШАНОВА ВИСИНА



Фреска краља Душана из Високих Дечана

ЗАБЛУДА: Легенда о наводних 215 цм се појавила са јачањем српског националног осећања, након Титове смрти и, нажалост, употребљена је ради манипулације политичком вољома нашег народа. Покојни археолог Ђорђе Јанковић је рекао да је Душан био висок око 180 или 185 цм.

ИСТИНА: Записи из Душановог доба кажу да је био виши од већине људи тог доба. То додуше није ни чудно, као владарево дете могао је да једе шта пожели и да тако унесе све неопходне нутријенте. Деведесет посто људи су били кметови који су месо јели пар пута годишње, лов им је био забрањен, а највише су конзумирали просо, махунарке и разна зеља. Просечан човек тог доба био је висок 160 цм.

2. РАСПРОСТРАЊЕНОСТ СРПСКОГ ЦАРСТВА



Карта Душановог царства

ЗАБЛУДА: Криза након слома комунизма дала је простора квазиучењацима, углавном машинцима, грађевинцима и другим неисторичарима, да шире нетачности у народу који је, поражен од Запада за који су га комунисти учили да је труо, желео да од тог Запада бар има светлију историју. Многе су тврдње и ''мапе'' на којима Душанова империја обухвата Бугарску, Босну, Хрватску и друге пределе, али постоји само један проблем -

ИСТИНА: Душан изгледа ни Бугарску није повазалио, јер би о томе било доказа међу бугарском документацијом. Штавише, узео је цареву сестру за жену, а њеног другог брата за свог намесника у Албанији. Бугарски цар је водио самосталну спољну политику, склапао династичке бракове за своје синове, чак их је прогласио и савладарима. Све у низу не би одговарало Душановој контроли над том земљом.

Босну је напао пред крај владавине, стигао до Бобовца и повукао се да умири буну у Македонији. Тако да је могао само Хум да поврати и то за кратко доба.

Хрватска тек отпада као опција јер је била део Угарске и њихов излаз на море. Угарска је иначе била наш најтежи непријатељ у Душаново доба. Против ње смо водили искључиво дефанзивне битке.

3. МОЋ СРПСКОГ ЦАРСТВА



Фреска светих ратника у Манастиру Ресава, познатом и као Манасија

ЗАБЛУДА: Царство је било сила међу највећим у Европи и сигурно би зауставило Турке да није смрти Душанове.

ИСТИНА: Стивен Рансимен је проценио да је Србија у време Душана могла да мобилише око 40.000 ратника максимално. Ова бројка има неке логике ако се узме обзир да су Лазар и Вук Бранковић на Косово извели око 12.000 људи, држећи скупа мање од трећине негдашњег царства. Треба знати да су у војнике тад улазили племићи, велики и мали, као и понеки снажан и умешан себар, уз дозволу господара. Сељацима није давано да учествују у рату јер би стекли вештину коју би у миру могли да употребе против експлоататорске господе властеотске.

Ако се узме у обзир да је царевина имала око 200-250.000 км2, а да је густина насељености изгледа била око 11 ст/км2, то је Душанова земља имала око 2-2,5 милиона људи. Властела се кретала од 5 до 10 посто укупне популације и из ње треба извући одрасле мушкарце за рат, то је отприлике та цифра.

Из Душанове владе није сачуван помени ниједне велике победе. Он је углавом користио одсуство ромејских снага да осваја градове, као и кугу да заузме Тесалију. Са друге стране, зна се за наше проблеме са Мађарима који су неколико пута прелазили Дунав, као и за један тежак пораз од Турака код Димотике.

4. ГАРДИСТИ ХЕРКУЛОВЕ СНАГЕ И ДУШАНОВИ ЦИТАТИ



Душанов најамник Палман Брахт, илустрација

Последњих година наново је на сцени митоманизација Душанове епохе, делом изазвана и занимљивим књигама епске фантастике.

ЗАБЛУДА: Колају приче о тачно 101 ратнику у личној гарди Душановој где су сви били по два метра, а само стегоноша виши од цара.
Такође, све је више цитата које Душан наводно изрекао, од оне где као вођа чопора позива мале вукове к себи, до једног лепог о борби за слободу.

ИСТИНА: Душан јесте имао 300 ратника које је водио Немац Палман, поменут у више извора, понајвише сачуваних у Дубровнику и Венецији. Да ли су били високи два метра не знамо и то је само у домену лепих жеља. Од висине је далеко важније било ратно умеће.
Што се тиче цитата, нама није сачуван практично ниједан. Нити од Душана, нити од његових предака. Чак и чувена легенда о речима Стефана Немање да чувамо језик од странаца су само литерарна креација Мила Медића коју је народ помешао са историјом, а што нажалост наша Црква подмеће као праве речи Немањине.

5. ДУШАНОВО ЦАРСТВО КАО ДОКАЗ ДА СМО И У СРЕДЊЕМ ВЕКУ БИЛИ НАЈЈАЧИ



ЗАБЛУДА: Срби су у Средњем веку били јачи од свих околних народа, поготово од Бугара, Босанаца, Хрвата, Мађара, а на крају и од Византије.

ИСТИНА: Ако не рачунамо пентархију (Рим, Цариград, Јерусалим, Антиохију и Александрију), прву самосталну цркву добијају Бугари, у 10. веку, 300 година пре нас, 600 пре Руса.

Прва писменост међу Словенима, први алфабет, школе и књиге, настају међу Бугарима где су живели ученици Ћирила и Методија: Климент, Наум, Горазд... Трновска школа је далеко старија од Ресавске, при чему Ресавске не би ни било да Турци нису уништили Бугарску 1393. и 1396. па су тамошњи учењаци побегли нама.

Прву самосталну земљу праве Бугари, прво као туркомански народ, касније као словенски. Царевину имају од Симеона у 10. веку, отели су Византији готово све у Европи, а у напону снаге, њихово царство се простирало до Будимпеште, Дубровника, Атине и данашње Молдавије.

Први хришћански владар међу Словенима био је Симеонов отац, Борис. Опет Бугар. У деветом веку.

Наша самосталност у правом смислу, на ред долази тек у 13. веку. Дотад смо полузависни или зависни од Угара, Византије, Бугара, Талијана у приморју.

УСТАНЦИ ЗА ДАНАС, САМО ОНИ НА ТЕРИТОРИЈИ НЕГДАШЊЕГ ДУШАНОВОГ ЦАРСТВА:

21:24:07 Јапан, Централна Црна Гора
23:12:02 Молдавија, Југоисточна Албанија

За узвик:

Душаново царство: Истине и заблуде + Устанци

https://www.erepublik.com/en/article/-1344-2637903/1/20