Интервју са Шојгу

Day 3,310, 02:03 Published in Serbia Serbia by boban janketic



Поштовани суграђани,


У прилици сте да прочитате интервју са Шојгу, кандидаткињом испред демократски оријентисаних странака на недавно одржаним председничким изборима. Интервју је требало да буде објављен пре 3 дана, али сам имао превише обавеза у правом животу и нисам стигао ни да се улогујем на еРеп. Извињавам се свима због кашњења, нарочито самој Шојгу која ми је на време доставила све тражене одговоре.


Управо су се завршили председнички избори на којима си поражена са свега четири гласа разлике. Да ли си задовољна оствареним резултатом и који је разлог пораза демократских снага на овим изборима?


Шојгу: Иако сам поражена, не могу рећи да сам незадовољна, пошто сам освојила заиста значајан број гласова. Ипак те гласове не бих толико приписала себи, колико уједињеном демократском блоку, који има јако упориште, што се доказује из избора у изборе. О разлозима пораза могу говорити тек када се саберу сви утисци, сада би то била заиста само пука нагађања.


Диктаторској екипи су модератори поново обрисали одређен број мулти-гласова на изборима. Има ли смисла више уопште борити се политичким путем против њих, када толико мултијају или би паметније било фокусирати се на потрагу за војном штетом, која је реално и битнија ставка у диктатури/револуцији?


Шојгу: Када говоримо о гласовима мулти-налога, желим се искључиво ослонити на процену модератора, који након избора проверавају њихову регуларност. Стога, овога пута немам никаквог основа да изнесем оптужбу да је победа постигнута употребом мулти-налога. Са друге стране, не могу а да се не сетим председничких избора од пре неколико месеци, када је управо том политичком блоку скинуто око 70 гласова.
По својој природи, као политичка странка, нужно се морамо базирати првенствено на постигнуће при председничким и конгресним изборима. Механизам диктатуре сада намеће делом и политичарима да неизоставно у својој борби узму у обзир и војну снагу, са чиме тренутно далеко заостајемо за продиктаторским странкама, али смо се помакли са мртве тачке – оснивањем демократског војног савета.


Диктаторска екипа константно спочитава демократској коришћење мулти-налога, али се у пракси показује да су управо они екипа која доказано мултија (већ два пута су им брисани гласови на председничким изборима, један од људи из њихове екипе је добио чак пети узастопни пермабан због мултијања). Какво је твоје мишљење у вези са овим парадоксом?


Шојгу: То је очита ствар, не желим је уопште коментарисати. Ради се само о јефтином и популистичком начину за прикупљање политичких поена.


Навијачи овог месеца нису подржали кандидата Само Србије. Да ли мислиш да то значи да се НСС полако одриче давања безусловне подршке диктаторској екипи или мислиш да је нешто друго у питању?


Шојгу: Када су се пре неколико недеља окупиле све веће партије на једном месту, Навијачи су били изразито конструктивни, иако су се нашли у окружењу које им типично не одговара, са партијама са којима иначе не сарађују. Чак је на крају договорено да Терориста буде председнички кандидат демократских странака. Међутим, проблем настаје оног тренутка када он исход преговора саопшти остатку врха Навијача, који потом одбијају предлог и повлаче се из преговора. Терориста ипак није повукао кандидатуру, иако је одбио нашу подршку. Верујем да се онда ту ради о једном великом неспоразуму и да би Навијачи и званично подржали кандидаткињу Само Србије, само да су сви на време били упућени у преговоре које је Терориста водио са нама (сасвим би се сигурно већ на почетку повукли).





СНФ је од најбројније странке у Србији постала дубоко подељена странка у сталној борби између њених продиктаторски и продемократски оријентисаних чланова. Како оцењујеш тренутну ситуацију у тој странци?


Шојгу: Не желим се уплитати у унутрашња питања других странака. Једино што могу рећи јесте да они сада свакако нису поуздан партнер било за какве преговоре, будући да не можемо са сигурношћу знати да ли ће уговорено потрајати дуже од месец дана. Заиста бих остала прилично резервисана; добрим делом ни не познајем играче који су сада на челу те странке.


Овог месеца је формиран демократски војни савет. Какво је твоје мишљење у вези са овом институцијом?


Шојгу: Сада се већ чини неминовним да политичари узму у обзир војну силу, будући да механизам диктатуре то намеће. То смо ваљда прекасно увидели, те смо закаснили са идејом формирања демократског војног савета. Оно што ја постављам као питање јесте: зашто су политичке партије тај сегмент наше заједнице на којем је да формира то војно тело? Природно би било да таква иницијатива потекне управо од јединица, а да потом оне добију политичку подршку истомишљеника. То одсуство дијалога или исувише значајне разлике међу демократским јединицама остају непремостива разлика коју било какав политички ангажман не може надокнадити, нити постићи. Зато ми се чини да демократски војни савет неће заживети, јер је крајње вештачка творевина, колико год да бих волела да то тело постане функционално.


Сви су сложни у оцени да диктатуру није тешко скинути када детерминација довољно нарасте. Како се касније одбранити од нових покушаја пучева, делује као питање чији одговор вреди милион долара. Какав је твој став?


Шојгу: Помислићете да је мој став идеалистички, али немам шта друго да понудим: странке морају превазићи којекакве размирице из прошлости зарад заједничког вишег циља. Управо тај раздор даје повод и основ диктаторском тиму да освоји власт и да на тој позицији истраје. Опозициони блок све је шири из месеца у месец, те ми се чини да ово што сам навела није идеалистички, већ да постаје реалност.


Да ли мислиш да ће диктатори овог месеца покренути револуцију и урадити ресет детерминације, с обзиром на то да су њихове марионете победиле на председничким изборима?


Шојгу: Верујем да је тако, зато им је и било важно да однесу победу на овим председничким изборима.


За крај, да ли планираш да се поново кандидујеш за председницу Србије? Не мислим следећег месеца, већ икад у будућности.


Шојгу: Никада нисам имала амбицију да по сваку цену постанем председница, медаља ми заиста није значајна. Сулудо је сада планирати било шта, видећемо какве ће нас околности задесити.