Алтернатива - Пореска политика Владе из нашег угла

Day 2,668, 10:06 Published in Serbia Serbia by steppenwolf.


Поштовани публикуме,

ових дана велика се полемика води око пореске политике у Србији, која је дошла у центар пажње наше јавности само неколико дана пошто је нови председник еСрбије Никола Николић ступио на дужност. Порез на рад, као порез који доноси највећи приход у еСрбију је повећан гласовима конгресмена са 4 на 7% што је изазвало доста незадовољства полемика и бунтовништва у јавности еСрбије. У иначе посрнулој економији еРепаблика као игрице, додатно повећање пореза је натерало власнике компанија да добро размисле пре него што наставе своје пословање у Србији, па је ентузијазам после промена када је постало јасно да ћемо врло лако држати све ресурсе нагло спласнуо. Сада ти исти велики произвођачи размишљају у неким новим алтернативама за своје пословање.



Власт у еСрбији правда потребу за подизањем пореске стопе новим променама у вези увођења диктатуре. Сматрају да је висока стопа пореза начин да се Србији дугорочно обезбеди новчана стабилност, како не би долазили у ситуацију да стрепимо да ли ћемо се одбранити од потенцијалних диктатора или не.

"Ово повећање пореза је привремена жртва да би нам касније било боље. А уверен сам да је ово најбоља могућа одлука. Кад се повећава порез сви кукају а не сете се ко им је уопште обезбедио овакво уживање у 15/15 ресурса. Ова одлука је равна томе јер еСрбију обезбеђује на врло битан економски начин и тиме ћемо постати велесила у овој игрици", изјавио је Угац, министар економије.

"Да би држава успешно функционисала, морате имати новца и то је непобитна чињеница. У светлу нових догађаја са увођењем институције диктатуре, тренутни приходи једноставно нису довољни да одговоре на нове изазове. Тако да се може рећи да је ово политика "better safe then sorry". Други веома значајан разлог је то што у овом моменту имамо неке од наших држава савезника, поготово Грчку, које су под диктатуром. Не постоји другачији начин да им помогнемо, сем да скупимо новац и инвестирамо га у њихово ослобађање. Мислим да је то наша савезничка дужност и морална обавеза", рекао је саветник у Влади еСрбије, Страјдер.



Непобитна је чинњеница то да се Србија одбранила од два врло озбиљна напада, као и да смо имали један неуспео покушај увођења самодиктатуре, са порезом од 4%. На пластичном примеру порез од 7% нас доводи у ситуацију да ћемо имати довољно новца да се одбранимо од четири покушаја (проста математика), а питање је да ли наши противници имају енергије, живаца и новца то да покушавају.

Како се за донације односно штек новца користи приватан орг јединице Гарда, који је заштићен, од функционера Владе смо добили уверавања да ће новац који буде дониран бити пажљиво евидентиран и да ће се водити тачна евиденција када и где се он троши. У име Алтернативе можемо слободно да кажемо да ћемо на овоме инсистирати, и да ће Владаа морати добар део енергије морати да потроши како би нам прецизно објаснила где и када је новац са орг-а Гарде потрошен. Аргумент да је тај орг заштићен и да се због тога тамо паре пребацују можемо да прихватимо, али исто тако сматрамо да он није требао да се користи јер је ситуација у вези са претходно организованим пучевима, показала да новац врло брзо и лако може да се склони на сигурно место.

Њих двојица такође сматрају да не виде убрзан одлив играча, и да ће се ефекти моћи видети тек кроз пар дана.



Као странка сматрамо да је дневни прилив новца са порезом од 4% довољан да покрије потребе одбране еСрбије, и оштро се противимо оваквој пореској политици Владе. Сматрамо да је ово начин да се играчи који су пристигли у Србију поново отерају из ње, чему ћемо се увек противити. Уместо тога сматрамо да ће досадашња стопа пореза уз обазриво трошење новца довести до стварања залиха која ће бити сасвим довољна да се Србија одбрани у ванредним околностима.

Просто сматрамо да политика Владе мора бити усмерена према обичним грађанима, а не само ка стварању неких штекова за које нисмо на крају сигурни ни чему служе ни за шта се троше.

Чланак приредили

Јована Крститељ
speak to the hand