Алтернатива - Програм за спољну политику

Day 2,665, 08:32 Published in Serbia Serbia by steppenwolf.


Иако се дипломатска ситуација може променити из корена за кратко време, постоје нека општа начела на којима е-Србија треба да доследно заснива спољну политику у погледу избора савезника, односа према њима као и постизања војне и дипломатске доминације како у ужем окружењу, тако и у удаљеним деловима е-света.

У наставку документа изложени су принципи спољне политике за коју се Алтернатива залаже. Као 2 кључна начела могу се истаћи

1.Стабилно окружење у близини оригиналних регија
2.Јаки савезници у компатибилним временским зонама




ЗОНА СТАБИЛНОСТИ

Основни предуслов који било која земља мора испунити како би била играч глобалних размера јесте да доминира својим окружењем. Стабилно и сигурно окружење омогућава земљи да буде активнија на другим, даљим фронтовима, у ратовима својих савезника и непријатеља, и да тако свој утицај шири што даље по свету. Такође, водећи ратове у интересним зонама противника, еСрбија штити сопствену сферу утицаја.

Због тога се као један од приоритета српске спољне политике истиче стварање зоне стабилности на Балкану иземљама које му гравитирају. Земље те зоне стабилности треба или да буду савезници е-Србије или да са њом одржавају дуготрајне пактове о ненападању. Она треба да се простире од Мађарске на северу до Грчке на југу и да укључи следеће државе:

1.Мађарску - МПП
2.Румунију - МПП
3.Грчку - МПП ако може, иначе НАП
4.Бугарску - НАП
5.Хрватску - НАП

При томе је могући, али не и неопходни члан те зоне, Турска, будући да иако Србија с њом не дели границу, Турска није предалеко од српских оригиналних регија и лако се у неком удруженом подухвату против еСрбије може наћи на нашој граници онда када нама то не буде одговарало. Да ли ће се Србија према Турској опходити као према непријатељској или неутралној земљи, зависи од тога хоће ли се зона стабилности без ње показату довољном.

Зоном мира би Србија могла да се посвети подручјима где би пронашла неопходне ресурсе. На тај начин заштитила би се од евентуалних злонамерних савезника и моћних непријатеља који су сигурни у својим регионима далеко од Балкана и који се користе великим ратовима које балкански народи воде како би их држали зависним од своје војне моћи и наметали им своју вољу. Чињеница што Србија све ресурсе може пронаћи освајањем Албаније и дела Италије, добар је аргумент у прилог томе да се стабилност одржава у балканском региону.



ИДЕАЛНИ САВЕЗ


Идеалан савез чиниле би следеће земље:


1.Мађарска
2.Словенија
3.Румунија
4.Аргентина
5.Бразил
6.Колумбија
7.Грчка
8.Србија

Уколико идеалан савез није могуће остварити, треба одржавати добре односе са поменутим земљама и осигурати да оне не ратују једна против друге (Мађарска и Румунија) чак и да немају МПП јер у том случају Србија са сваком од њих може одржати савезништво.

Мађарска и Румунија

Србија има добре односе и с Мађарима и Румунима, и најбоље би било да буде у савезу и с једнима, и са другима, али док између Мађарске и Румуније не постоји жеља за ратовањем јер би обе земље имале само штету од рата, не може се рећи да би МПП између њих био стабилан. Чак и да обе земље пристану на МПП и сложе се да буду у истом савезу, тај однос би био његова слаба тачка на удару непријатеља. Уколико се већина играча у Румунији и Мађарској не изјасни за савез, Србија не би требало да инсистира на њиховом међусобном МПП-у, али би требало да учини све да избегне избијање рата међу њима и избор једне од њих. На примеру Астерије видело се да Мађарска и Румунија не могу бити у истом савезу, тако да на томе не треба инсистирати, већ подстицати неформалну сарадњу међу њима.

Грчка

Као једна од најмоћнијих земаља е-света, због своје војне снаге и геостратешког положаја, Грчка се намеће као наш природан и нужан савезник. Апсолутни приоритет јесте одржавање добрих веза с њима како би се осигурала зона стабилности на Балкану.

Српски амбасадор у Грчкој треба да буде непрестано медијски активан како би се Грчка задржала у савезништву и поништио дух терориста, а наша војска да се што чешће бори у грчким борбама, нарочито уколико они то од нас затраже. Што чвршће везе са Грчком будемо имали, то ћемо бити безбеднији у оригиналним регијама.

Такође, треба непрекидно потенцирати чињеницу што би Грчкој, као балканској земљи, било много корисније да буде у савезу са Србијом него са земљама чија је интересна зона далеко од Балкана и које Грцима не би могле да прискочие у помоћ уколико би им то било потребно.

Још један, посредан начин очувања грчког МПП-а, јесте одржавање јаких веза са дугогодишњим грчким савезницима како би они у случају да Грчка промени страну одабрали Србију што би такав корак хеленске државе учинило мало вероватним и тешким.

Уколико, са друге стране, у Грчкој превлада антисрпско становиште, треба очувати пријатељске везе са Грцима наклоњеним Србији и подстицати неутралан положај званичне Грчке како се не би окренула против нас.

Аргентина, Бразил, Колумбија и Перу

Организована и многољудна, Аргентина се од земље која није могла да се развије између Бразила и Чилеа претворила у светску силу фасцинантне војне моћи, која делује као глобални играч.

Док је покушавала да уђе у савез TWO, Аргентина је највећу подршку добијала од Србије, што не треба препустити забораву. Одржавање коректних односа с њима као јаком земљом у другој временској зони свакако је веома битно за наш опстанак и развој, што значи да контакт с аргентинским властима треба да буде свакодневан, а пожељно је и да Србија у Аргентини има активног и мудрог амбасадора.

Бразил је друга савезничка сила коју Алтернатива види у Латинској Америци. Иако су Србија и Бразил дуго били у лошим односима и на супротним странама, ипак су за време Астерије успели да обнове некадашње пријатељство и савезништво из доба в1.

Заједно са Колумбијом и Перуом, Бразил и Аргентина су у стању да постигну доминацију у Јужној Америци. Због компатибилности у временским зонама, МПП са њима је у узајамном интересу, тако да се сарадња с њима може одвијати на принципу обостране користи.

Словенија

Србија и Словенија су савезници већ годинама и то не треба мењати.

Португалија

Иако није земља јака попут Аргентине или Грчке, Португалија је битна за ширење српског утицаја по е-свету првенствено због тога што уз нашу помоћ може надвладати Шпанију и држати је покореном, одвлачећи је од напада на Србију будући да се Србија с њом граничи преко Италије и Француске.

Црна Гора

Иако није многољудна и војно снажна, Црна Гора је близак савезник еСрбије, те је не треба препуштати самој себи. Србија јој треба обезбедити мирну егзистенцију и развој, нарочито у оригиналним регијама, а ако могућности допуштају, и ван њих.

Јапан

Иако односи с Јапаном никада нису били формализовани, ипак би требало, будући да је у њему значајан број припадника дијаспоре, требало одржавати добре односе с Јапаном и помагати му када затреба, војно и дипломатски.

Нови Зеланд


Иако ван српске зоне утицаја, Нови Зеланд

Француска


Рушењем пољске хегемоније у Средњој и Западној Европи, створила се прилика да се до сада покорене земље развију. У новом распореду снага, највише добија Француска, са којом Србија већ дуже време одржава савезништво, а у којој има доста нових играча. Уколико се такво стање у Европи одржи, Француска ће непрекидно јачати до тренутка када ће постепено постати играч регионалних, а можда и глобалних размера као што се десило са Чилеом. Због тога верујемо да би требало одржавати и јачати пријатељство с Французима и створити од њих партнера у Западној Европи која може постати њихова зона утицаја.

Русија

Слично као и за Француску, и Русију треба укључити у српску сферу и од ње направити пољског непријатеља спремног да ратује с Пољацима. Ипак, уколико се не може водити дуготрајна борба са Пољском у којој би Русија била играч на нашој страни, руски МПП не види се као приоритет спољне политике.

Кина

Са Кином треба одржавати МПП или је имати као неутралну земљу. Ипак, недавни догађаји показали су да је Кина змај од папира. Без великих тешкоћа потпала је под власт окупатора, при чему се видела сва слабост малољудне земље ослоњене на залихе злата страних фирмаша.

Тајван

Тајван би ваљало имати као савезничку земљу како би се сфера нашег утицаја проширила и како бисмо заједно с удаљеним земљама попут Тајвана и Кине имали више простора за маневре глобалних размера.

Северноевропске земље

С њима треба склопити пријатељство како би се могле укључити у разне маневре, или помоћи на британском фронту уколико савез буде водио рат на том тлу.



НЕУТРАЛНЕ ЗЕМЉЕ

У питању су земље са којима Србија нема интерес да ратује, нити да са њима развија пријатељство. Неке од поменутих земаља имаће двојан статус. У неким тренуцима, према њима ћемо се опходити као према неутралним земљама, док ћемо у случају да почну угрожавати нас или наше савезнике, а објективне околности дозволе тако нешто, њих прогласити непријатељима и започети дејства против њих.

Турска*
Македонија
Бугарска*
Уједињено краљевство
Тајланд
Сједињене америчке државе*
Ирска
Хрватска **

Земље неозначене звездицом имају трајни неутрални статус. Да ли ће земље означене звездицом имати неутрални статус, зависи од тога да ли је то у интересу е-Србије.

* - можда није могуће у сваком тренутку бити неутралан са свим означеним земљама, али треба тежити томе у зависности од прилика и интереса, нарочито са Бугарском која нам је сусед у оригиналним регијама.

** - препорука је бити неутралан с Хрватском и не покретати рат осим уколико то није заиста неопходно, будући да је српско-хрватски (не)званични пакт о ненападању основа како српске, тако и хрватске снаге.



НЕПРИЈАТЕЉСКЕ ЗЕМЉЕ

У овом одељку набројане су главне непријатељске земље. У питању су земље, које ако имају активан статус непријатеља, представљају легитимну мету српске војске и савеза. Против таквих земаља Србија ће водити ратове и правити договоре са савезницима како би се заједничким снагама радило на уништењу непријатеља.

Тренутно активан статус непријатеља имају Пољска и Чиле.

Пољска

Будући да нас је издала неколико пута док смо били званично у савезу, преговарајући Србији иза леђа о формирању нове алијансе међу чијим бисмо се непријатељима нашли, и узевши у обзир да се Пољска ретко и тешко покретала да помогне савезнику у невољи, Алтернатива исту сматра непријатељском земљом којој нема места у савезу са Србијом, па ће у складу са тиме повлачити све легалне потезе на политичкој сцени као опозиција и као странка на власти када дође до ње.

Чиле


Чиле као земља која је последња покорила оригиналне територије Србије, свакако се налази међу највећим непријатељима еСрбије. Ову земљу видимо као мету за српски АС, уколико се за то створе услови, или земљу коју кординисано треба напасти са свих страна. Док развој ситуације не омогући такав след догађаја, Србија мора максимално да се укључи помажући Аргентини организованим ударима, постављањем ЦО-а и свим дипломатским средствима како би се Чилеу одузело што више ресурса које тренутно поседује.

Турска

Турска се уврштава у ред непријатељских земаља, али будући да је немогуће успешно ратовати са свим непријатељима одједном, као и да прилике не могу то увек дозволити, Турска ће имати двојни статус. У случају да је рат с њом могућ и да наша заједница то жели, Турска ће се прогласити непријатељем и против ње повести рат са циљем њеног уништења. У случају да наша заједница не жели рат с Турцима или да је Турска ван домашаја Србије, према Турцима ће се Србија опходити као према неутралној земљи. Тренутно Турска није у фокусу наше политике и сматраће се привремено неутралном земљом, тј. непријатељском земљом са неактивним статусом непријатеља.

Хрватска


Хрватска се може сматрати непријатељском земљом јер се иначе налази у нама непријатељским савезима, али се може сматрати и неутралном земљом због поменуте зоне стабилности. Тренутно има статус неутралне земље, и не налази се у фокусу наше политике. Од свих земаља са двојним статусом, њен статус као неутралне земље најјачи је и осим уколико се околности на терену драстично не промене, препоручује се одржавање тренутног стања, а уколико се оно покаже одрживим, и њено потпуно премештање у ред неутралних земаља.



ПОКУШАЈ ПУЧА

Уколико држављанин ма које земље покуша војни пуч у е-Србији, или се у истом примети значајно учешће играча из ње, то ће бити разлог довољан да је Србија прогласи непријатељском земљом и покрене казнену акцију против ње, у коју ће укључити савезнике.

Сличан принцип треба усвојити и на нивоу савеза. Уколико пуч потпомогнут, покренут или финансиран споља угрози једну чланицу савеза, остале су јој дужне помоћи, као и учествовати у казненој акцији против земље или земаља чији су грађани угрозили суверенитет и демократију члана нашег савеза.



Позивамо све грађане да својим коментарима, сугестијама, прелозима и критикама помогну да овај предлог програма буде још бољи и конкретнији.

Članovi saveta eAlternative

Jovana Krstitelj
Sever Vetrovnik
bernldi_salieri
leop
Lupus Domini
New and Now,
TrigerSRB
Elitism
Mrkalj Branko,
Nacika
Lunche
remaaa
CuckoSRB
SvakoDobro
Nikinator db
Ultras 035
eArizon
SsTHCsS
djolemunja
speak to the hand