УВОД У ГЕОПОЛИТИКУ еСРБИЈЕ

Day 623, 04:04 Published in Serbia Serbia by Hyperborean
УВОД У ГЕОПОЛИТИКУ еСРБИЈЕ


Геополитика је РЛ дисциплина која у себи садржи велики број научних праваца којима се служи како би успела да одговори захтевима предмета проучавања. Ту су стратегија, географија, демографија, историја, економија... итд. Укратко, Геополитка је наука по којој је међудржавни положај једне земље завистан од њене географске, економско-друштвене и политичке основе.
Имајући у виду прилично верну виртуелну слику Света у овој игри.., елементи ове дисциплине се могу, делимично, применити и у ''Новом Свету'' еРепублике, а при планирању државне политике.

ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ и PEACE GC алијанса

Сведоци смо великих светских, стратешких померања тежишта моћи. PEACE алијанса незадрживо продире у дубине америчког континента. Остаци некада моћног Атлантиса сада су само у назнакама, а коначна победа Источног савеза је неизбежна. Глобална војна и политичка доминација ће уследити, али је под великим знаком питања будућа хомогеност PEACEа. После уласка еУједињеног Краљевства у овај савез, листа моћних држава се повећава. Поред еМађарске, еИндонезије, еФранкцуске, еБразила... еРуска Федерација доживљава свој маратонски бејби бум. Превише партикуларних интереса јача у оквиру овог глобалног савеза, а коначно уништење главног непријатеља – еСАД, ће само покренути нова питања. Питање је времена када ће се оригиналне руске провинције вратити под окриље све способније еРусије.
Поред FORTISа и EDENa, наследница, једном снажног, Атлантиса појавио се скоро и један јако занимљив вид војног савеза. Наиме, ради се и Хиспано-Америчкој Алијанси (AHA). Занимљиво је да су латино-амерички PEACE савезници препознали свој регионални колективни интерес и у оквиру постојећег PEACE савеза направили регионалну латино-америчку алијансу. Државници тих земаља су препознали заједнички интерес који је много ужи од оног који деле са нпр. еИндонезијом или еТурском, и успели су да га заштите на дуже стазе једним паметним геополитичким потезом.

Питање које се намеће, а тиче се свих 8000 наших грађана, је: Где се еСрбија налази у свим овим глобалним дешавањима?
- Мишљења сам да еСрбија своје дипломатске напоре мора да усмери ка стварању новог регионалног савеза у оквирима PEACE GCа. Пре тога, наше дипломате и министарство иностраних послова, заједно са председником државе морају да имају у виду дугорочне интересе наше државе. На првом месту је дугорочно пацификовање еХрватске и обезбеђивање еСрбије од било каквих претњи са те стране. То би значило да би ми, у проналажењу контра-теже еХрватској, морали да пронађемо регионалну контра-тежу EDENу.
Тај регионални, а касније и потенцијално континентални савез би за осовину морао да има наше северне суседе еМађарску и еРусију, а на југу еТурску. Ове земље имају одличан демографски, економски и војни потенцијал, а што је још важније наши државни интереси јако тешко у будућности могу да дођу у колизију са њиховим. Та осовина Север-Југ (Москва – Будимпешта – Београд – Анкара) би својим повезивањем морала да створи заједнички територијални појас, било освајањима било сепаратним савезима (питање еУкрајине и еБугарске). Стварањем таквог савеза би се створила једна компактна геополитичка осовина која не би имала тешкоћа у одлучивању и деловању јер би интереси тих држава били уско повезани и међусобно испреплетани. Таква целина би, што је још важније била довољно стабилна да може да, у каснијем периоду, себи прикључи друге европске савезнике у оквиру PEACEа.

Уколико би тај регионални савез имао претензија да постане континентални (а морао би), онда би савез требало да се шири геополитичким правцем Исток-Запад. За то би биле неопходне еФранцуска и еНемачка како би се створила осовина Москва – Берлин – Париз која би савез дигла на један Евроазијски ниво. Паралелно са тим, еНемачка и еИталија би могле да направе вертикалну осовину по угледу на нашу почетну, као и еФранцуска и еУједињено Краљевство. Такав начин организовања би максимализовао војну и политичку интеграцију а у исто време би дозвољавао велики ниво слободе регионалним центрима моћи. Што је најбитније, у таквом систему, еСрбија би имала одличну позицију – далеко бољу него ону коју сада има у последњем реду PEACE GCа.
Наравно, прављење оваквог континенталног савеза би заиста био колосалан подухват и захтевао би пре свега геополитичку свест Москве/Будимпеште, Берлина и Париза и ту би еСрбија и њено руководство имале ограничен покретачки утицај. Али то није случај када је у питању зачетак нашег регионалног савеза и мишљења сам да би способан председник и способна влада то могли да изведу. У таквом регионалном савезу, еСрбија би имала много повољнији положај, од оног који тренутно има у прегломазном PEACE GCу, преко којег би могла много лакше и ефикасније да спроводи своју спољну политику на еБалкану.

Сумњам да су рукводства еБразила, еАргентине и осталих еЛатино-америчких земаља способнија од онаквог какво би еСрбија могла да има 😉

НАСТАВАК ''УВОДА У ГЕОПОЛИТИКУ еСРБИЈЕ'' МОЖЕТЕ ПРАТИТИ У СЛЕДЕЋЕМ ИЗДАЊУ ''НОВЕ ИСКРЕ''

Ваш, Hyperborean (срп. Хиперборејац) 🙂