Ambient on/off

Join the new world

 

Срамота е ова !!!

Day 2,196, 09:41 Published in Republic of Macedonia (FYROM) Republic of Macedonia (FYROM) by ivan.sk

Не сум пишал статија може 2 години ама изгледа дојде време за нова.

Да речеме дека владата не е крива за промашените две востанија по ред што грците ги кренаа во Источна Македонија.
Да речеме дека владата не е крива за тоа што ќе немаме конгрес и овој месец.

Но погледнете го ова
http://www.erepublik.com/en/main/law/Republic-of-Macedonia-FYROM/135461

Дали нашиот претседател знае дека треба да пушти закон за Природен Непријател(Natural Enemy) а не да прогласува војна ?
Дали знае колку оваа негова грешка ке земе пари и од така празниот трезор ?
Епа еве колку:
Cost of Declaration of war: 200 Gold + 10% * (number of citizens at least level 5 in the country which attacks)

Според некои калкулации тоа би било негде 800 ГОЛД
Законот е веќе изгласан, немаме конгрес за да има повеќе гласови!

Пак ли НАРОДОТ Е КРИВ ?


Останете ми поздравени
ivan.sk

 

Comments

Ice Killa
Ice Killa Day 2,196, 09:43

The whole world is laughing at Macedonia. Including me.

Kpakep4e
Kpakep4e Day 2,196, 09:46

am crying now

Ice Killa
Ice Killa Day 2,196, 09:47

I'd do that. If Slovenian declaration of war is 407g, I assume yours would be around 800 - 1000g?

Now imagine what you can do with that money.

kavadarci4ever
kavadarci4ever Day 2,196, 15:36

yes j imagine somebody can steal them

kavadarci4ever
kavadarci4ever Day 2,196, 15:37

now they are in safe hands

Kpakep4e Day 2,196, 09:46

Comment deleted

Maced0n
Maced0n Day 2,196, 09:52

i am so ashamed so i can say зини земјо гтни ме

Stole Lazarov
Stole Lazarov Day 2,196, 10:07

So ova jasno ja iskazuvame nasata zelba za vojna

so NE mozat pogresno da ne sfatat 😃

With this move we are CLEARLY sending our determination for War

with NE law someone could get confused 😃 😃

dedo mraz 78
dedo mraz 78 Day 2,196, 13:23

The declarer has 24 hours to attack, before they lose initiative (allowing the other country to attack).

http://wiki.erepublik.com/index.php/Declare_war

this is most important thing

Macedonian Power
Macedonian Power Day 2,197, 15:03

Yup I am walking down the streets, and I see people laughing. I didn't know what was it about before I read your comment

Severrus Snape
Severrus Snape Day 2,198, 05:52

SHAME ON YOU.

Aexil Kong PRC
Aexil Kong PRC Day 2,196, 09:44

🙂

Stole Lazarov
Stole Lazarov Day 2,196, 09:45

Toa e namerno posto ne dadoa da se izvadat od kasata

ova e edinstven nacin da se trosat 😃


Mala sala

Princess of Nigeria
Princess of Nigeria Day 2,196, 09:46

xD
za se ima prv pat
ke se nauci

Kpakep4e
Kpakep4e Day 2,196, 11:44

i za se se ima opravduvanje neli?

kavadarci4ever
kavadarci4ever Day 2,196, 15:41

plava ninjo so tuku se bunis be sigurno i ti si nemal iskustvo kaa si imal prv pat seks pa si najdil opravduenje

Palavec
Palavec Day 2,196, 09:46

Еве бе сеа имаш закон за НЕ!!! Што трчаш ти ко прле пред магаре одма да го караш?!?!

ivan.sk
ivan.sk Day 2,196, 09:47

ај погоди кој закон прв ќе се изгласа ?

Palavec
Palavec Day 2,196, 09:50

Абе незнаеш ти мал си!!! 🙂

BucephalusIII
BucephalusIII Day 2,196, 10:34

Иван Ск ти бре најде статија да пишуваш за ЦПто и неговата грешка ??

Кажи кај се милионите од времето на Петко банкарот!! 🙂

Не ми глуми светец оти ќе те сотрам во корен! 🙂

ivan.sk
ivan.sk Day 2,196, 10:40

де бе Буце колку пати сме збореле за темава? Колку пати ти имам кажано дека сите пари се фрлија за платеници од типот на DSW и дека единствено Бобан тогаш си собра некои 200-300 голд. али ајде колку да се пише нешто испаѓа ова

dedo mraz 78
dedo mraz 78 Day 2,196, 18:08

И не се 800 злато туку е 500 . Сигурно земјоделско учиш затоа не ти оди математиката

ivan.sk
ivan.sk Day 2,196, 18:13

А извини дечко ти на ПМФ беше па гледам све знаеш. Колку за твоја информација податоците ги земав од Ice Killa. А не сум на земјоделски им оставам место на тие од Гостивар таму да идат

dedo mraz 78
dedo mraz 78 Day 2,197, 01:54

Друг пат пред да напишеш нешто ќе провериш . А за твое инфо ние од Гостивар не одиме на земјоделски , зошто Гостивар остана град за разлика од селото каде штоживиш ти.

ivan.sk
ivan.sk Day 2,197, 03:37

што мајка си барал тогаш да доаѓаш во 'селото' да студираш

Maced0n
Maced0n Day 2,196, 09:48

ЦРЕП ( од оние за дрва така зимзелени )

Aexil Kong PRC
Aexil Kong PRC Day 2,196, 09:50

се си тече според планот и тактиката на ЦП 🙂

Kpakep4e
Kpakep4e Day 2,196, 09:51

http://www.erepublik.com/mk/main/law/Republic-of-Macedonia-FYROM/135362 indonezijcite se krstat momentalno 😃

Strastniot
Strastniot Day 2,196, 09:52

LOL + ROFL + LMFAO

ZokipokiTheGreat
ZokipokiTheGreat Day 2,196, 09:53

A kaj odat parite gi zemaat adminite ili ke mozeme da gi trosime?

ivan.sk
ivan.sk Day 2,196, 09:56

у вода се фрлени

MK Stalker
MK Stalker Day 2,196, 09:54

dobro i....???
dajte da go barame kaj e covekot i da go ubivame.
drugi precednici po 800 golda kradele pa gi velicate ko kurac pred seks, ovoj zgresil i sega umni site.

Pruritus Patriota
Pruritus Patriota Day 2,196, 09:56

Drvo.

Car Samoil Makedonskiii
Car Samoil Makedonskiii Day 2,196, 09:57

subbb + votee

etljo stnov
etljo stnov Day 2,196, 09:59

Председателот да шали ticket, да обясни, че е грешка, можда не е се изгубено.

DzoniMKD
DzoniMKD Day 2,196, 10:03

on ne znae da cita a nepa da pisuva GLUP e

etljo stnov
etljo stnov Day 2,196, 10:19

Недеj вака, луге сме, сите, правиме грешки. Ке помагаме колку можеме. 🙂

Kumulonimbus555
Kumulonimbus555 Day 2,196, 09:59

Amn be luge se slucuvaat i takvi raboti sea mozebi coekot neznael i taka napravill ali ne trebalo odma da glasa

Filip jeahhhh
Filip jeahhhh Day 2,196, 13:41

pa koj k*r se kandidra za pretsedatel ako ne znae ni tocen zakon da pusti xD f*ck logic 😃

Kumulonimbus555
Kumulonimbus555 Day 2,196, 13:48

Abe ke se sredi ajde

Stenka Razin
Stenka Razin Day 2,196, 09:59

😕

anyway viva MKD

VOREIOHPEIROTHS
VOREIOHPEIROTHS Day 2,196, 11:10

Yes but you are Slav 😉

Makedonce90
Makedonce90 Day 2,196, 11:13

a vie ste malce dosadni i troa pojceglupi 😉

Stenka Razin
Stenka Razin Day 2,196, 11:14

I am argentinian RL

Openote
Openote Day 2,198, 01:25

You are Guptin from Gupton= Up Egypt and we are Slavs= Pelasgians.

davoritos
davoritos Day 2,196, 10:06

http://www.youtube.com/watch?v=zJgFd5fj8Mk

ne e ubavo da se smees na tugata nesreka......

Tilemachos69
Tilemachos69 Day 2,196, 10:10

Plato is Greek. He is taking all your money... 😛 and o69

Makedonce90
Makedonce90 Day 2,196, 11:12

plato is rich man

kojoti2
kojoti2 Day 2,196, 18:39

Merkel is German and she take your real money who care for ruined game...

THRAX and RUMELIAN
THRAX and RUMELIAN Day 2,196, 22:21

look around you... greek banks.... see them? now go beg for "edno levhe"

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.