Ambient on/off

Join the new world

 

Како пак до моќна империја!?

Day 2,054, 16:12 Published in Republic of Macedonia (FYROM) Romania by Lord Piksi

Статијава е наменета за сегашните и идни Претседател и Конгресмени на еМакедонија.
Се поставува прашањето како тоа еМакедонија светска велесила до пред година дена,денес да ја нема од картата на светот???Одговорот е едноставен-немање на државна стратегија за тоа како и во кој правец да се движи еМакеоднија.

Ако сакаме пак да бидеме моќна и неприкосновена светска сила ни се потребни неколку работи:
1.Враќање на освоени територии-никако.Или јас не ја разбирам играта или државното раководство нема поим од воена стратегија.Воената наука е многу јасна:Штом ќе заземеш територија,по никоја цена не ја даваш на непријателот туку се обидуваш со сите сили и средства да ја зачуваш.Колку пати се има случено да прочитам наредба од типот:"Не пукај за еМакедонија го враќаме регионот".Па чуму толку оружје и муниција потрошени за освојување на тој регион штом сега го враќаме.


2.Државното раководство треба да одбере држава која ќе биде окупирана и држена под робство засекогаш(на пр еГрција). Нели е попаметно да имаме 10-ина региони и нив да ги држиме 1,2 3 год,отколку да напаѓаме повеќе држави и со тоа да го изгубиме и тоа што го имаме?

3.Максимум 3 воени единици и се потребни на еМакедонија.Нели е подобро да имаме помалку единици а воено помоќни.Единици кои нема да трошат залудно храна и оружје...и конечно

4.Помагање на сојузниците ако и само ако еМкедонија е целосно поробена.
еМакедонија губи територија а кај мене DO пукај за Чиле.Па да ти ебам и наредба и Чиле,како да пукам за Чиле кога мојата држава ја окупира некоја гнаса држава???

П.С Статијава е крајно добронамерна,се надевам дека некогаш некому ќе му текне да ги преземе овие чекори.

 

Comments

wolfss1
wolfss1 Day 2,054, 16:51

tocno taka

Dragi Gelov
Dragi Gelov Day 2,055, 05:29

v+s vrati

devil04
devil04 Day 2,055, 12:30

jako..

Mirce_mak
Mirce_mak Day 2,056, 02:31

Druze na Makedonija i trebaat tenkovi - luge sto trosat RL pari za pukanje za zal Makedonija veke takvi nema

nakurosvirce
nakurosvirce Day 2,056, 08:25

pametno momce pametno

oliver nastevski
oliver nastevski Day 2,056, 08:33

E da mi si ziv, jas celo vreme predupreduvav deka ne smee da se vrakjaat teritorii, deka denes nisto za dzabe ne se dava taka, a ne nesto vo koe sme vlozile sila pari energija da go dobieme, pola teritorii sam mu gi vrativme a drugata pola za zal ne uspeavme da ja odbranime, i toa tie sto gi vrativme na Iran i SA udria usteposilno po nas. Toa neka ni e za pamet sega koga sme kako kopilinja izbrkani od sekade i rastrkani niz esvetot, koga vo dnina nema da se pravat takvi greski da se vrakaat osvoeni teritorii, ako se sluci toa povtorno jas odma ja napustam igrava. Isto tolku vazno e i kako ke se vodi diplomatijata podednakvo vazna e kako i borbata.

Sk0lovranec
Sk0lovranec Day 2,056, 14:17

Е да си ми жив и здрав колку што си ми ГЛУП... ја прочитав само 4 точка и викаш да не пукаме за Чиле море ти будала ГЛУП или изрод си ??? Чиле 2 и 3 дивизија и 4 ни ја држеа тие а ние само нанивавме на нивните играчи.. викаш да ја држиме територијата на грција а како размисли.. цела наша алијанса неможи да се спротистави на Србија Полска и Аргентина а не цела нивна алијанса... Унгарија Романија Шпанија и сите други. Дека освоивме прво место со МУ па што ако освоивме.. кај бевме со натпреваров за руднициве златоа тоа беше важно илјадници голд а не застрамувачки 500... Не си баш стар играч можиш да чутиш порано во 2009 најарно ни беше 🙂 а не сеа 😁))))))))0000

Lord Piksi Day 2,057, 15:57

Comment deleted

Lord Piksi
Lord Piksi Day 2,057, 15:58

Море сколовранец(или подобро да речам кукавицо) изрод е тој што ја предава сопствената држава.Од мојот пост можеш да видиш дека не станува збор за тоа.
Прво,не си го прочитал пост скриптумот кај што пишувам дека статијата е крајно добронамерна.
Второ,еГрција ја давам само за пример(значи може да биде било која држава) и
Трето,не значи дека ако ја играш играта повеќе од некој друг си попаметен.Политиката(наука за управување на држава)бара не само искуство туку и знаење,интелигенција,вештини...

CobeMakedonski
CobeMakedonski Day 2,057, 16:40

me cudi star ti e profilov, ama izgleda ti e daden na igranje, posto ne moze da bides d4 a da tresis gluposti ( ne go sfakaj navredlivo ne mi e toa celta) znaci ako gledas kakva e situacijata momentalna ke ti bide jasno deka sme mnogu slabi... deka ne mozeme da se oslobodime uste dolgo ... a ako ne stvarame novi i ne odrzuvame dobri odnosi so postojnite sojuznici nema nikogas da se oslobodime a moze ni togas 🙂
a teritorii se davaa za da se izbegne neizbeznoto t.e da se dobie vo vreme za da imame kongres ... 🙂 zatoa gabe ne se pravete mnogu pametni , site znaeme kako treba samo momentalno ni e tolku silata 🙂

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.