Ambient on/off

Join the new world

 

Историја за кукањето

Day 1,984, 15:51 Published in Poland Poland by kojoti2

Пишубање статии (модул) како и сето останато одамна е уништено во оваа игра што од вотерс клубот што од глупи статии во кои се дели се и сешто така да и убава статија во која некој нешто паметно напишал ке пројде незапазено додека у топ 5 ќе влезе некоја во која “делат” некоја глупост.

Сепак читајќи ги статиите од нашите соседи добив инспирација да напишам неколку збора ако испуштам нешто постарите играчи ке допунат надолу...

Прво една работа САМО МАКЕДОНЕЦ МОЖЕ НА МАКЕДОНЕЦ ДА МУ БИДЕ БРАТ се друго е моментален интерес во оваа игра така да и довчерашните пријатели може да станат непријатели и обратно пример Бугарија и Турска.

Сега малку историја но пред тоа да постирам една дефиниција од Wikipedia:

Military Аlliances
Collective defense arrangements and military alliances, in which the states parties agree to defend each other from attacks from adversaries.

Не сум ја играл играта кога еМакедонија била додадена но знам многу работи од постарите играчи кои за жал одамна ја напуштија играта..
Тоа беа времиња кога и немавме силни играчи туку само силна воља и желба за доминација се надевам сите помнат кога се собиравме по 300 души на канал при првата војна цо Бугарија а подоцна и со FOROG.
Цело тоа време Србија ни помагаше дури даде голд да се ослободиме кога бевме под Бугарска окупација. Во тоа време имаше и многу донации помеѓу нашата банка и нивната но тоа е веќе е друга тема. Сакам да кажам дека имаше сојузништво и помагање меѓу двете еДржави. Е сега читам низ статии како тие нон стоп ни помагале но изгледа се со кратко памтење и ја забораваат славната битка за Војводина кога беа пред бришење и тенкање од страна еМакедонските тенкови..
Да не заборавиме и за регионот со железо што ни го дадоа и да напоменам дека тој регион беше платен (за оние кои не знаат порано регионите не мораа да бидат повржани).
Е сега нон стоп се удира од нос USA и новното влегување во COT, тука треба да се напомене дека при формирање на TWO еСрбија ја заборави еМакедонија и таа заради хирот на група играчи од еПолска не стана дел од овој сојуз. Потоа формирање на CTRL од страна на горе споменатите во кои беше и USA но тогаш еСрбија немаше ништо против бар не толку колку сега што се дига галама посебно од еСрпските гркомани.
Заклучок од оваа е дека тие ни имаат помагано на нас но исто е правено и од наша страна впрочем затоа и служат воените сојузи во оваа тн игра. Денеска политиката у TWO е кроена од страна на Полска на кои чим им е досадно почнуваат со нивни тајни игри затоа како што кажав многу пати до сега треба малку да се размрдаат за да не им е досадно и да заборават малку на нивните прљави игри.

 

Comments

United Macedonians
United Macedonians Day 1,984, 15:57

o7

AsT89
AsT89 Day 1,984, 16:03

statijava mi e zemena od usta samo sto mene me mrzi da pisam : ). ima uste mnogu da se dodava na listata sto sme napravile za niv ama i taka na nikoj ne go boli uvo sto bilo i kako xD

BucephalusIII
BucephalusIII Day 1,984, 16:06

утре е веќе викенд, на тебе е ред седни да имаме барем континуитет да во секој ден има по една статија оти инаку би било тапа

AsT89
AsT89 Day 1,984, 16:10

ke vidime.... ne planiram nikogo da razubeduvam i taka nikogas ne mi bile mili vo igrava pa moze e podobro i za igrava da se razdvizat rabotie ako trgneme po razlicni patista koe oni gi odbrale

AsT89 Day 1,984, 16:10

Comment deleted

kojoti2
kojoti2 Day 1,984, 16:09

zatoj i kaza dopunujte u komentari

BucephalusIII
BucephalusIII Day 1,984, 16:05

\o/

конечно ни тргна барем со статииве колку толку : ) )

Poozy
Poozy Day 1,984, 16:07

o7

MacedonianKvoda Karan Ajga
MacedonianKvoda Karan Ajga Day 1,984, 16:11

о7

Aspadora
Aspadora Day 1,984, 16:11

o7

kojoti2
kojoti2 Day 1,984, 16:12

Cowboy from hell -- steta sto nema vece takvi igraci kaj Srbite 😕

BucephalusIII
BucephalusIII Day 1,984, 16:15

Тоа затоа што и двајцата сте од дивиот запад?

kojoti2
kojoti2 Day 1,984, 16:16

Pantera Rules \o/

marjansp
marjansp Day 1,984, 16:16

Браво Којоти тоа е тоа

Macedonian_Lion
Macedonian_Lion Day 1,984, 16:19

Ја памтам кога беа епските масовни битки за Лајонкинг и ХелоуКити

Kpakep4e
Kpakep4e Day 1,985, 04:43

IAS DURI I SUM PUKAL TAMU ZAAAAAAAAAAAAAAAA 😛

jasumtose
jasumtose Day 2,205, 16:15

hello китиќ

Macedonian_Lion
Macedonian_Lion Day 2,206, 02:40

meow

Kanopy
Kanopy Day 1,984, 16:43

o7

Vssa87
Vssa87 Day 1,984, 16:43

Sekogas bile Srbive so nas ali zaradi nekoi poedinci trolaat i odma site ce se ispucaat na niv sekogas ce ima nekoi Srbi sto gi mrzi Makedonci kako sto ima nekoi Makedonci sto gi mrzaat Srbite ali vo minato na ovaa igra sekogas imalo pomaganje megu Makedonci i Srbi.

Alexander Macedon
Alexander Macedon Day 1,984, 16:48

Никој на никого ништо не му е должен, барем во случајот еМакедонија - еСрбија...
ќе биди штета да се напушти такво еПријателство но игра е ова и е динамична и за жал во овај случај лоланд ги држи конците во ДВА а србите само ги слушаат...
Како и да е барем со сите сили ќе мавниме на лоланд и ќе си се ладиме со нив : )))

Aspadora
Aspadora Day 1,984, 17:00

Слободно земено еден од три срби не навредува и ги подржува грците.
Но другите 2 третини не подржуваат нас.
Никој никого не е должен, наше е да ги третираме како најдобри сојузници какви што и се и да си ги држиме муцките затворени таму каде што не треба да гракаат.
Ако веќе има раскол тогаш тие нека бидат виновни и они нека го направат тоа.

Iseung
Iseung Day 1,985, 05:06

Едно прашање , се е ок , ама зашто нас секогаш во дупе да не ебаваат, зашто еднаш не поебеме ние НЕКОГО ? ми се ебе, ми се плаче
Инаку со ова "Ако веќе има раскол тогаш тие нека бидат виновни и они нека го направат тоа" испаѓа дека ние не спиеме будни сме, чекаме дали ќе ни свршат у уста или не

Aspadora
Aspadora Day 1,985, 05:10

Епа брат ако сакаш да предадеш некој што од почеток на играва тепал за нас и да бидеш со некој што не мрзи повели.

Од став на поединец ти имаш право на свое мислење и свои постапки, но кога станува збор за официјален државен став имаме одговорност да го браниме образот на државата.

Турците не предадоа, сега ги гледам 2 нивоа под било која држава.
Полска сите ја гледаат како радикално себично куче кое трча по ресурси.

Сепак имаме одговорност да ја пазиме честа на државата.

Felllix
Felllix Day 1,984, 17:11

Se e tochno od zbor do zbor o7
I oni go znaat toa i zatoa nikoj osven progrckite trolovi i predstavnicite na poslednive 2-3 vladi i se razbira Srpskite exONE funkcioneri aka Polski podlizurkovci...osven niv nikoj ne prochitav. Drugite kjutat.

o7

Ghost of Styx Day 1,984, 17:19

Comment deleted

Ghost of Styx
Ghost of Styx Day 1,984, 17:23

ma Polska mora da se napadne od nasa strana ama MORA samo mislam rano e uste, treba da pocneme strategija i plan so COT i za 1-2 meseci BOOOM

I KE IM BIDE EPTEN INTERESNO, neka ne brisat samo tamu i nie da briseme

Inace okolu Srbite nemam zborovi, imas uste mnogu zaboraveno 2 pati im ja davame Apulija, nejkea dole nepotrebni regioni da ni dadat na Bosna, i pokraj toa sto im ja dadovme Apulija, ne ne podrzaa vo bitkata sao SAD, iako uporno tvrdat kako mnogu gi mrzat, samo togas im bese strav da ne gi navredat Poljacite posto bea zaedno vo Ctrl, dodeka nie se pleskame uporno so Grcite oni potajo pregovaraat za MPP i so teski maki i molenja gi napadnaa dali 1 preku sila i odma gi oslobodija iako imase dogovor da gi drzat nekolku regioni za da imaat Grcite drain vostanie plus

Samo mene ne mi e jasno zosto uporno nekoi nasi gi branat i sto toa nie im pravime pa oni sto gledaat za zort da gi branat

Ghost of Styx
Ghost of Styx Day 1,984, 17:24

A toa kolku Srbi se protiv nas jasno se gleda od glasanjata na izbori okolu 2000

pesticid
pesticid Day 1,984, 17:23

еСрбија никогаш не била целосно искрен сојузник на еМакедонија, имало искрени играчи од српска страна но генерално секогаш нивниот интерес го ставале пред нашиот. Пример за тоа е и апулија чинам беше кога им ја дадовме па не избришаа. Имаше и некои афери и дека ни одстапуваа одредени териотрии за голема сума злато иако ни се сојузници. Потоа Полска и нашето излегување од ОНЕ. За нив бевме и останавме монетка за поткусурување или сојузник кој е добар да го имаат за секој случај ништо повеке.

Red Stefan
Red Stefan Day 1,984, 18:14

Баш денеска нема статија со поделба во топ5 🙂

пс

о/

lazarovski
lazarovski Day 1,985, 04:40

Da staneme sojuznici so albanija.Ili da go zememe kosovo

Iseung Day 1,985, 04:47

Comment deleted

Iseung
Iseung Day 1,985, 04:48

A Koga vekje napomena deka vo TOP 5 CELO VREME SE PODELBI na NEKOJ GOMNA sto se plakjaat od 0.04 do 8 cc, I jas bev TOP 1 pred nekoj den so mojata podelba od 300 zdravje za sekogo sobrav 300 suba i tolku vote i komentari ... Zasto , zasto edino taka vi se polni dusata i taka stiskate SUB i VOTE !! EDEN POSRAN MEDAL NEMOZAM GODINA DENA DA GO ZEMAM !!!!.. Druga rabota PORANO SE PRAVEA MM AKCII VNATRE PO 200 VESNICI... Probav taka ama od takvi sitni dusi imav 120 pregledi 30 vote i 20 subovi....
BASKA MNOGU ME NERVIRA KOGA NEKOJ OD VAS POSTARITE SOLI PAMET A SAMIOT NAPOMENUVA DEKA STARITE IGRACI VEKJE SE OTKAZUVAAT.... CEKAJ MALCE KOJOTI ... ako taka gledame i ti pisuvas GOMNA so toa sto kazuvas istorija pred 1000 denovi slucena , ne pisa nisto novo ( Sto za tebe sekako se suvenircinja, t.e SLAVNI eMKD DENOVI) , KAZI MI KAKO NEKOJ NOV IGRAC STO NEMA POIMA STO SE SLUCILO SAKAS DA TI GO PISE TOA ????? I NEMOJ SO VAKVI STATTII DA PRODAVATE MUDA ZA BUBREZI POSTO GO GLUSITE KUROV SO TAA POSRANA ISTORIJA ZASTO KOGA TREBA NA DELO NIKOJ OD VAS NE MRDA SO PRST I IMA 1000 PARTII 1000 EDINICI !!!!

Kpakep4e
Kpakep4e Day 1,985, 04:52

KOLKU GODINKI IMAS?!!

Iseung
Iseung Day 1,985, 05:03

Komentarot ne e odlicno sklopen od nervoza, a godinki ? Na 2 Juli ke pravam edna !

Aminta Makedonecot
Aminta Makedonecot Day 1,985, 04:54

што јес, јес...

mac3donia
mac3donia Day 1,985, 06:30

zarem zaboravija srbite koga emkd im ja otstapi apulija za da vrzat 10/10 ???? tolku brzo ? auuuuu ne mi se verue

Bardokva
Bardokva Day 1,985, 09:05

07

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.