Како ће изгледати национални фудбалски стадион у Србији!

Day 1,955, 14:34 Published in Serbia Bosnia and Herzegovina by Sqtne Davo

Изградња националног стадиона који ће Србији омогућити да буде један од организатора Европског првенства 2020. године ушла је у почетну фазу, у којој су на почетку предложене могуће локације.


Челници Фудбалског савеза Србије задовољно најављују да ће држава коначно добити стадион којим ће моћи да се поноси. Грађани, с друге стране, у главама већ мотају како ће стадион коначан изгледати – да ли ће личити на Камп Ноу, Ђузепе Меацу, Вембли…

Тек после прве две фазе изградње стадиона, иницијације и дефинисања урбанистичког плана, могли бисмо да очекујемо тродимензионални приказ његовог спољнег изгледа. Очекује се да се уводне фазе заврше до априла 2014, када истиче рок за подношење кандидатуре за ЕП 2020. Тада следе пројектовање, уговарање радова, градња и оперативна фаза.

600 ТОАЛЕТА, 200 КВАДРАТА ЗА НОВИНАРЕ…

Оно што је извесно у овом тренутку је унутрашњост стадиона, која мора да буде дизајнирана по стандардима УЕФА. Процена је да стадион буде капацитета најмање 50.000 места, која ће сва бити седећа.

Стадион мора да има 600 тоалета, од којих ће 20 одсто бити намењени женској популацији. Новинари неће морати да брину за комфор, пошто за њих и фоторепортере мора да буде обезбеђен простор од 200 квадрата.

У зависности од избора коначне локације биће познати и величина паркинга, али несумњиво је да ће бити гломазан и непосредно поред стадиона који би требало да буде изграђен до 2019. године, чиме ће постати понос Србије.

Навијачи не морају да брину, јер ће их сачекати услови попут оних на најбољим европским стадионима, а снег и киша на глави, односно смрзавање биће прошлост, јер ће трибине бити покривене.

Занимљиво је да осам локација које су предложене у среду не чине коначан списак, а задатак компаније “Солидити”, која је сарадник компаније “Мејс”, јесте да у наредном периоду предложи још неку од пожељних и реалних локација, које се неће лицитирати јавно.

СПОЉАШЊИ ДИЗАЈН СТРОГА ТАЈНА

Када бисмо спровели анкету, без сумње би највећи број навијача желео да пре свега има увид у спољашњи изглед стадиона. На то ће морати да се сачека, јер тим стручњака на ради на дизајну објекта на који ће Србија бити поносна.

Ако посматрамо трендове, требало би очекивати комбинацију стадиона у Варшави и можда Алианц и Донбас арене.

ОБЈАШЊЕЊЕ ЗА УНУТРАШЊОСТ: СТАДИОН МОРА БИТИ У ГЛАВНОМ ГРАДУ

После првог представљања пројекта, грађани су почели да коментаришу по порталима, па и на Телеграфу, постављајући питања: Зашто баш Београд или његова околина? Зашто не Нови Сад или Крагујевац?

Јовица Јаковац из компаније “Солидити” објашњава за наш портал да главни град није фаворизована локација.

- Видео сам на интернету коментаре да се људи питају зашто мора баш Београд. Све стандарде испуњава једино Београд: само он има међународни аеродром, доста путева међу којима је међународни аутопут, потребан број хиљада хотелских соба са три или четири звездице (око шест хиљада)… Инвеститори морају да гледају и да цео пројекат буде комерцијално остварив – каже Јаковац.

Za shout: Како ће изгледати национални фудбалски стадион у Србији! http://www.erepublik.com/sr/article/-1-2236367/1/20