Ambient on/off

Join the new world

 

[МНР МАКЕДОНИЈА] Важно исвестување до сите Македонци

Day 1,846, 03:11 Published in Republic of Macedonia (FYROM) Republic of Macedonia (FYROM) by MNR Makedonija


Браќа и сестри

Полско-Турската војна

Ве замолуваме сите да не мавате во оваа битка ни за едната ни за другата страна зошто и двете страни ни имаат нанесено голема штета не потпаѓајте на никакви провокации бидејќи со тоа ја претставувате Македонија во најложо светло пред сите држави и ја губи меѓународната почит од другите држави!

Затоа доколку имате енергија мавајте за нашите сојузници и пријатели како што се Литванија,Латвиа и помагајте во востанијата на Бугарија и Чиле.

-Препукувањата со Србите

Македонци не потпаѓајте на провокациите од сите про-грчки срби зошто тие сакаат само едно нешто да го расипат нашето пријателство со останатите Срби
не дозволувајте да ве повлечат во нивната игра каде што на крајот ние ке бидеме криви од сега секоја статија што ќе ја видите со навреди упатени кон Македонија и Македонскиот народ ве молиме само репортирајте ја и испратете ја до Министерството за правда.Со почит
МОФА тим на Македонија

За шаут:
[МНР МАКЕДОНИЈА] Важно исвестување до сите Македонци
http://www.erepublik.com/en/article/-1-2172055/1/20
 

Comments

sematika VS seki
sematika VS seki Day 1,846, 03:14

PRV

Ivan Vancho Makedonski
Ivan Vancho Makedonski Day 1,846, 03:16

Да ви преведам...не прајте ништо, излезете на воздух и уживајте во снегот : ))))

Jurukov
Jurukov Day 1,846, 03:18

o/

Tiger Macedonia
Tiger Macedonia Day 1,846, 03:18

Једи буранију.

Stanimir Georgiew
Stanimir Georgiew Day 1,846, 03:18

о7

Money Rules the World
Money Rules the World Day 1,846, 03:19

ivan vancho makedonski +1

Kpakep4e
Kpakep4e Day 1,846, 03:20

cCc MHP cCc

Strumjanin
Strumjanin Day 1,846, 03:21

Tajger, kade da te nachekam sluchajno ?

darkan7
darkan7 Day 1,846, 03:21

o7

Mirce_mak
Mirce_mak Day 1,846, 03:21

Pametno, ama 2m od mene za Poljacite poslednata vazna so ni bese so Albanija so ja dobivme so 83-82 dojdoa na kanal i pukaa za nas jas sum svedok

truba66
truba66 Day 1,846, 03:22

Bate Vane arno kaza, odete malku na lufterajka.

Tiger Macedonia
Tiger Macedonia Day 1,846, 03:22

Струме ај случајно да се сретнеме во Секс Шоп Либидо.

CHIVAREGALSR
CHIVAREGALSR Day 1,846, 03:22

o7

Aminta Makedonecot
Aminta Makedonecot Day 1,846, 03:26

да ви помогнам во дилемата... влезете на поделбата на двете страни лапнете си по некој тенк и ич да не ви чуе пуцајте си на трета страна.

Viva la Procedure!

goce.bs
goce.bs Day 1,846, 03:30

koga brazil i rusija se priblizija do cot a i amerika pokaza takva namera polska se oseti zagrozeno i zatoa pomagaa. cot stanuva se posilen a polska nejke da bide nadvor od nego

Felllix
Felllix Day 1,846, 03:32

o7

MarTiN Meteora
MarTiN Meteora Day 1,846, 03:32

o7

Plainswalker
Plainswalker Day 1,846, 03:39

не дека нема каде да се помага, еБразил и еСад не се баш во завидна ситуација

Pero Nakov BB
Pero Nakov BB Day 1,846, 03:43

a koj gi e.e eSAD... plus so niv kje sme prejaki i pak nema da e interesno, ko vo vremeto koga ONE bese superioren.

NKFV
NKFV Day 1,846, 03:53

Oт спора Македония-Полша никой нема изгода. И двете страна са противници на ЕДЕН и трябва да бият здраво срещу ЕДЕН. Поляците беха и в Албания, беха и в Ал Мадина на десант.

Работата на МоФА трябва да бъде да изглади тези взаимоотношения, а не да се жалва колко "нанесено голема штета " имат. Ако говорим за щета (dmg) със сигурност Македония е нанесла милион пъти повече щета повече срещу Полша във въстанията, отколкото обратното. Да, Полша е нанесла морална щета срещу Македония....

NKFV
NKFV Day 1,846, 03:56

.... но не беше ли същото между България и Македония?! Беше! Отношенията между нас беха са фироми и татари! А сега какво стана? Големи приятели!

И тук сте написали: "Македонци не потпаѓајте на провокациите". Е па защо се потпаѓате на провокации от поляците? Има много поляци, дето биха искали Македония за съюзник. Мислете за тех, мислете позитивно! Гледайте напред, а не в миналото!

AronMacedon
AronMacedon Day 1,846, 04:03

нкфв --

штета која полска ја направи на македонија не е само морално,кога и ние и вие губевме на сите полиња,кога еден не газеше јас лично бев сведок на полски десант против македонија за албанија а тоа беше пред една или две седмици а тоа нема да им го заборавиме така брзо.

Alexander Macedon
Alexander Macedon Day 1,846, 04:09

Кратко и јасно !!!
Не учествуваме во еТурско - еполската воња
Помагаме на сојузниците + еБразил !

о7

XherrzMKD
XherrzMKD Day 1,846, 04:10

NKFV +1


Јас нема да бидам воопшто неутрален во Полско - Турската војна, баш напротив ќе мавам за Полска.

NKFV
NKFV Day 1,846, 04:12

Грешките са допуснати вече - това е факт. И едните, и другите са виновни, но си мисля, че ако се работи да се поправи миналото и Македонци, и Поляци, ще са доволни.

El Che G
El Che G Day 1,846, 04:17

1.Ако некој сака да мава против Полјаците,тоа значи дека мава за Турција.....само нека си го врати филмот и нека се праша кој најмногу тенка против нас во војната со јужните?!
2.Според мене заради првото,повеќе би мавал против турците(за Полјаците),ама и тоа некако не оди(барем не сега за сега)
Најдобро е да сме искулирани и со оладени глави да размислуваме....нека си ја имаат тие нивната војна,а Ние во моментов можеме за кој било друг сојузник да маваме

Plainswalker
Plainswalker Day 1,846, 04:22

како што еден извесен еПољак кажа пред неколку месеци: „уживајте во нашето отсуство“

п.с. и двете земји се во други сојузи, а ни со една од нив немаме MPP така што не гледам никаква причина зошто би се инволвирале

TrueBulgarian
TrueBulgarian Day 1,846, 04:25

Грешките са допуснати вече - това е факт. И едните, и другите са виновни, но си мисля, че ако се работи да се поправи миналото и Македонци, и Поляци, ще са доволни. +1

kokan p
kokan p Day 1,846, 04:42

па и пољаците маваја за шиптарите и турците за грците така да незанам кој е полош , нека кршат глава ни едните ги сакам ни другите во овај момент

Dimitriya
Dimitriya Day 1,846, 05:20

I think I'll sit this one out.....добро е човек да се излуфтира од време на време

VAse the Great
VAse the Great Day 1,846, 05:43

За Полско - Турската војна, барем сега за сега, сејте си и гледајте си сеир. Ако случајно Полјаците побараат помош, тогаш можеме да им помогнеме, ама не по секоја цена...се знае нашата цена.

За Турците во играва не би пукал (иако во РЖ немам ништо против Турците, освен досадните турски серии) затоа што добро паметам дека тие се најголемите виновници што не избркаа од Египет и Арабија. Уште повеќе од наши сојузници, преку ноќ станаа најголеми сојузници на јужните и наши непријатели....

VAse the Great
VAse the Great Day 1,846, 05:45

...од тоа време еМакедонија нема стапнато во Египет и Арабија, а како што изгледа нема ни да стапнеме во скоро време. За оние кои се помлади играчи нека знаат, пукање за Турција - НЕ, по никоја цена !!!

unity.one
unity.one Day 1,846, 05:51

o7

Zoran I Makedonski
Zoran I Makedonski Day 1,846, 07:00

IMPICMENT BRE NA LICE NAMESTAI

Roxyem
Roxyem Day 1,846, 12:13

HAIL MACEDONIA !!!
HAIL SERBIA !!!

Switfy
Switfy Day 1,846, 18:01

sekako pojce ni odgovarat za mavame za polska...
taka da ako daet tenkoj mavajte 🙂

Tangarua
Tangarua Day 1,847, 02:00

samo neznam zasto se prepukuvate megju sebe koga se e napisano kratko i jasno baska na makedonski ako ne razbirate kazete ke vi se prevede

Dejan Stefanovski
Dejan Stefanovski Day 1,847, 02:06

Некој погоре убаво пиша, земете си тенкови и таму и таму и после викајте дека сте биле на подрум и како ништо не знаете 😉

Mile Kostadinoski
Mile Kostadinoski Day 1,847, 07:18

би мавал за Турците не е проблем - али нејчам
би мавал за Полска не е проблем - али нејчам
Би мавал за Бугарија не е проблем (се покажаја кога најмногу ни требаа)
Би мавал за нашата Алијанса ( нека си вадат очи Пољаците со Турците)
о7

Suckerpunch MKD
Suckerpunch MKD Day 1,847, 10:39

Уживајте браќа Македонци...не се замарајте со небитни работи 😁)

Draknar
Draknar Day 1,848, 00:46

o7

 
Post your comment

What is this?

You are reading an article written by a citizen of eRepublik, an immersive multiplayer strategy game based on real life countries. Create your own character and help your country achieve its glory while establishing yourself as a war hero, renowned publisher or finance guru.