Ћирилица на самрти

Day 1,682, 07:01 Published in Serbia Serbia by Nesic Ivan

Помаже Бог!




На данашњи дан желео бих да вам скренем пажњу на једно обележје српског народа. Поред много особености које има српски народ, ту је и писмо; ћирилица.Текст Ивана Старчевића и удружења "Ћирилица" којима се овом приликом захваљујем.



Судбина српског језика и писма



Многи народи у свету боре се на разне начине са туђицама у свом језику, неки успешно неки мање успешно, а неки никако. Ако узмемо да Французи спадају у прву групу ми спадамо у ову последњу. Просто ми се чини као да немамо никакве филтере за туђице и веома их брзо усвајамо као да се утркујемо у томе. На нивоу државе немамо никакву организацију а наш ниво свести је веома низак и ето проблема. Наша лењост да се не потрудимо је фрапантна, мислим да спадамо међу народе који су најпријемчивији за прихватање свега туђег. Прочитах да Србија за годину дана пријави патената као Јапан за један дан – значи лењ у језику лењ у свему.

То нас прати кроз историју и ништа се није променило. Какав нам је карактер најбоље нас је описао наш велики пријатељ др Архибалд (Арчибалд) Рајс. Сви Срби треба под обавезно да прочитају његову поучну књигу “Чујте ме Срби” коју бих ја увео као обавезну литературу у школе.

Такође бих убацио под обавезну литературу “Завјештање Стефана Немање” које треба да знају сви Срби, бар оно о језику, ако не и остало. Просто ми је невероватно да је Велики жупан био толико видовит и мудар.

Не могу од језика одвојити писмо. За мене је то једна целина. Ако упитате наставника Историје које је српско писмо, он ће вам одговорити да имамо два писма ћирилицу и латиницу. Замислите народ који се бори за голи живот и у “тренуцима надахнућа” прави два писма? Ако наставник Историје не зна које је српско писмо, како ће то знати ученик петог разреда? Ако ми не верујете веома је лако проверити преко Гугла (Google hrom).

По узору на Вукову ћирилицу Хрвати су направили своју латиницу коју су још неки народи прихватили. Јесу Срби учествовали-помагали, али то не мења на ствари као ни то да су једно време хрватски прваци хтели да пређу на ћирилицу. Па кад је онда латиница стигла код нас? Године 1915. са доласком окупаторске аустроугарске војске. Колико су нам Аустроугари донели добра толико нам је и латиница. Све у свему за неких 100 година је постала доминантна и на путу је да постане званично писмо. Значи оно што су Румуни на крају 19 века и Турци на почетку 20 века свесно урадили Срби то раде на почетку 21 веке несвесно. По свему судећи доживљавамо културно и демографско одумирање.

Можда бих и разумео да се то ради јер нам је лоше и тешко писмо, али оно је најједноставније и најлакше (за мене најлепше) писмо на свету, (један глас- једно слово) па зашто? Није ми јасно.

Ево један пример – узмите једног српског ђака првог разреда и једног енглеског студента и издиктирајте им текст средње тежине. Шта мислите ко ће боље написати тај текст?
Ја кад видим ћирилицом написан текст просто ми разгали душу и знам да пише Србин или просрпски настројен човек. Вероватно исто осећање има Корејац или Рус кад се нађе у сличној ситуацији.

Да ли знате да су Немци два пута покушали да упросте писмо (нису успели), а да ли знате да Енглези имају отворен конкурс, ко им упрости писмо (језик) добија позамашну награду. Да ли знате да је енглески језик у средњем веку био полумртав и издигао се као Феникс из пепела и уз памет и мало среће постао то што јесте данас. Да ли то може да се деси и са српским језиком и писмом?

Пратећи разне форуме свега сам се нагледао и начитао. Нашао сам три разлога због чега не пишемо српским писмом на рачунару:

Незнање – људи не знају да промене писмо већ пишу како им је подешено.
Практични разлози – људе мрзи да мењају писмо док куцају текст. Лењост ће нам доћи главе, као што раније рекох.
Мрзим ћирилицу – ово вероватно произилази из предходних разлога.



Удружење "Ћирилица"