Накъде отива България?

Day 1,671, 09:42 Published in Bulgaria Poland by Nikolay Dimchev Dimov

Уважаеми читатели,

Отдавна не бях писал статия, но с оглед на изминалите събития, реших, че няма как да ви пощадя и трябва да драсна 2 реда 🙂

В последните дни, станахме разногледи от скандали, нападки и откровенни интриги между представителите на така наречения български политически елит. Нагледахме се и на недомислени решения, откровени глупости и пълен провал на международната сцена:

Първо станахме свидетели на очевиден преврат, който беше осъществен от парламента, като бе подменена волята на българския народ. Дали вота на народа беше глупав или не – не ми е работа да коментирам, тъй като старата римска максима гласи - VOX POPULI VOX DEI! След като единия претендент печели изборите с ясна програма и с повече от 50% от вота на избиралите е меко казано цинично народното събрание да организира преврат. Извинявайте за силната дума, но няма как да избягам от нея - това са фактите. Не ме разбирайте погрешно – в никакъв случай не съм фен на Sturman – дори напротив – склонен съм да вярвам на моите по - опитни приятели в играта, доста от които, споделят че Sturman има недотам чисто минало.
Последвалите нападки и хвърляне на кал в пресата между членовете на БНФ, направиха скандала още по – грозен и сведоха българския политически живот до нивото на ниско бюджетен латино сериал.

Второ: След като месеци наред беше промиван мозъка на българските граждани да хвърлят всички възможни сили в изтощителната война с Турция, след като от обикновените хора се очакваше да жертват всяка своя базука и вафла в името на победата, новото правителство взе решение да прекрати войната с врага, когато бяхме постигнали доминация. Трябва да призная, че моето мнение също беше за край на военния валс в стил 2 напред – 2 назад, който водехме с нашите турски съседи. Представите ми за края на войната, обаче бяха свързани с вземането на турски региони за определен период от време, а не с унизителна капитулация за България.– За мен беше изключително прибързано и глупаво да сключим мир с тях при тези условия – все пак турците изпитваха затруднения да освобождават региони, по време на промоция. Дори да са имали много вафли и еденска организация – какво щяха да постигнат? Моето скромно мнение е, че максимума, на който бяха способни е да ни затрият с кански усилия и много изхарчени пари още веднъж за два или три часа, след което българската армия отново да мине на парад през Анадола. Просто такова е съотношението на силите в момента. Трябваше да настояваме за изгодни условия за мир, тъй като ние бяхме силната страна на масата за преговори. За мен не е сериозно хора, които имат претенциите да бъдат вещи в политиката и преговорите да капитулират пред няколко турски блъфа за вафли и еденска организация.

Трето се оказва, че договора за мир съдържа подводни камъни за България, единия от които беше използван от Турците и те вдигнаха въстание в Eastern Anatolia. Реакцията на българското правителство се оказа почти толкова неадекватна, колкото и подготовката на самия договор – президента реши да се отметне от него въз основа на неспазени устни договорки с турското правителство?! Абсолютен кьорфишек е договор да се прекрати еднострано въз основа устни договорки. Добрите практики при водене на преговори, а и здравия разум препоръчват, когато се правят тайни съглашения, те също да се оформят писмено и официално и да се подпишат от двете страни – просто да не се обявяват публично. Дори и да има основание за прекратяване на договора – първо е редно да се отправи ултиматум към ответната страна, да се подготви населението и при неспазване на ултиматума да се действа.

Четвърто – иранската авантюра за мен е абсолютен гаф от външно политическа и PR гледна точка – при положение, че получихме и продължаваме да получаваме голяма помощ от иранския народ е изключително нагло от страна на България да го обяви за ЕВ и да изгради своята империя от бонуси на иранска земя. Още по – нескопосано изглежда официалното обяснение на външно министерство, че армията ни само ще мине през Иран. Особено на фона на изтеклите стенограми от гласуването на мирния договор с Турция. Спомням си, че когато започнах играта всички се подиграваха на турците, като пишеха по коментари на определени статии cCc Aluminium cCc. В този ред на мисли се чудя дали няма да е уместно нашата е родина да бъде прекръстена на |Y| SALTPEPER |Y|

На последно място бих искал да споделя, че докато пишех тази статия започнах да си задавам следните въпроси:

Защо страни с по – малко население, като Гърция, Кипър, Украйна, дори и Бразилия са съумели да изградят империи с много региони и бонуси?

Защо Съединените Американски Щати – държава с фрагментирано население изградено от множество националности, съумява да бъде единна по важните въпроси, които касаят държавата и да подържа пълен комплект от бонуси?

До кога политическия елит, ще изисква от народа кръв, пот и сълзи, а в замяна ще му дава аматьорско управление, глупави решения и низки политически страсти?

Отговора на тези въпроси е риторичен – няма как да постигнем просперитет, когато елита воюва в своите дребни битки, вместо да мисли стратегически и в перспектива за народа. Управляващите трябва да са единни по важните теми за страната и да се съобразяват с волята на хората – да се хаби енергия за преврати и пучове е доказано неефективно в дългосрочен план, ако не е налице подкрепата на гражданите. Няма как да не се отбележи и, че дребните политически игри довеждат на власт, хора които нямат необходимата подготовка да управлявят на такова високо ниво. За съжаление, еБългария заприлича на България от реалния живот – страна без ценности, с продажни политици и народ който има привилегията да работи като вол и да плаща данъци, а в замяна да получава лошо управление и слаба компетентност.