[еНаръчник] Как да приготвим пържени картофи.

Day 1,641, 11:09 Published in Bulgaria Bulgaria by B6o6b6y
Някъде из еНаръчникът на младият готвач:

Здравейте драги ми еСънародници и еЧитатели като цяло!

Днес в тази статия съм Ви приготвил кратко резюме, как да приготвите порция или две стахотни на вкус пържени картофи. Както знаете картофите са един богат източник на въглехидрати, от друга страна пържените ястия не са от най-полезните затова Вие си решавате:


- За да приготвим пържени картофи



- е необходимо да използваме картофи



- само така можем да постигнем вкуса

- който едни картофи имат когато се изпържат!!!


И малко стимул:




Вот плс 🙂
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
[еНаръчник] Как да приготвим пържени картофи.
http://www.erepublik.com/en/article/-1-2037649/1/20
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


И няколко интересни факта относно картофите:
Картофите (Solanum tuberosum, Solanaceae) са ядливи кореноплодни многогодишни растения, които имат много древна история. Смята се, че първите картофи са култивирани в планински райони на Андите (днешни Боливия и Перу в Южна Америка) преди няколко хилядолетия. Антрополозите смятат, че това се е случило преди около 4000 до 7000 години. Андийските индианци обаче са използвали диви картофи като основа на препитанието си и преди да се научат да ги култивират, което прави историческата тежест на тези грудкови равна на тази на ориза, царевицата и пшеницата.

В Европа картофите са внесени от испанските изследователи, открили "новия свят" през 15-16 век. Още през 16 век много италианци и германци започват да култивират и консумират новият зеленчук, но за разпространението му из цяла Европа са нужни още почти 2 века. Причината за забавяне на процесите по приемане на картофа на север и на изток в Европа са вярванията, че те са причина (носител) на коварната болест проказа (лерпа).

Друг интересен момент от историята на картофите е култивирането им във Франция, където за разпространението им сред народа се наложило кралският агроном Антонин-Аугуст Парментиер да позволи на населението да краде безнаказано този зеленчук от кралските резерви. По-късно Парментиер въвел ястие от пасирани печени картофи с масло и подправки в кралското меню, което спечелило конкурс за храна, достойна да замени хляба.