Малко о Оџацима

Day 1,609, 06:40 Published in Serbia Serbia by Vojvoda Ervin od Odzaka

Оџаци (мађ. Hódság, старо име Kéménd) – град и средиште истоимене општине у Западнобачком округу, на западу Војводине.


Границе општине

Општина Оџаци простире се на западном делу Бачке уз леву обалу Дунава, на 41.112 ha. Чини је девет насељених места (Оџаци, Бачки Брестовац, Бачки Грачац, Богојево, Дероње, Каравуково, Лалић, Ратково и Српски Милетић).

Име

Име Оџаци је множина речи „оџак“, која је у српски језик дошла из турског језика (у српском језику се као алтернатива употребљава и реч димњак). У турској војној терминологији, реч означава војну посаду. На турском језику град се називао Odzlak, на немачком Hanfhausen и на мађарском Hódság (старији мађарски назив за град био је Kéménd, а овај назив се први пут помиње 1522. године и значи мали димњак). Каснији мађарски назив, Hódság, ушао је у мађарски из турског или српског језика.

Историјат места

Прво насеље на овом подручју под називом Учак основали су Турци[тражи се извор од 10. 2010.] средином XVI века. У почетку турског периода то је било мало село настањено Србима, које је касније опустело.[1][2] Насеље је обновљено у првој половини XVIII века, а становници су били Срби и Шокци.[1] Половином века, ово становништво је расељено, а на њихово место досељавају се Немци, а затим и други народи. Први већи број немачких колониста долази 1755-56. године, а 1763. године у насељу је било око 300 њихових породица. Пред Први светски рат, Немци су чинили око 4/5 популације. Сем њих, овде је у то време живела и знатнија група Мађара, као и нешто Срба.




Већи део становника напустио је територију Југославије заједно са немачком војском у повлачењу, док је мањи део Немаца који је остао на југословенској територији логорисан.[3] После укидања логора, и већина преосталих Немаца се иселила из земље.

После исељавања Немаца, у место се досељавају колонисти. Само 1945. године 465 породица насељава Оџаке и друга места у околини. Трансформација Оџака у градско насеље довела је до пораста популације, али је крајем 20. века место захватила депопулација.

п.с. Оставите бр суб-а у коментару и линк Ваших новина-узбраћам суб свима.