Парламентарни избори, Февруари - анализ и коментар

Day 1,559, 08:58 Published in Bulgaria Bulgaria by Melliores

Привет на всички,

Избори "Февруари, 2012" минаха под мотото "Винаги може и по-зле". Доказани недоразумения като Георгиев, Софийския Митак, Боян Попкръстьов и небеизвестния Бонбон, който купува повече гласове отколкото Митьо Пищова манекенки, присъстват в крайните списъци на четиридесетте избраника или разбойника, в зависимост коя приказка сте чели като малки. Бирената партия, която е решила да бъде вече сериозен играч в родната политика успя да измести ЗВЕНО буквално в последните часове преди изборния ден с доста спорна подкрепа. Да преминем към същественото:


Разпределение на депутатските кресла:


БРП - 12

БНФ - 10

БДП - 8

ПНБ - 6

БП - 4

Наблюдава се засилване на позициите на БРП, които за малко да получат 14 кресла. БДП имат сериозен отлив от подкрепа, като през повечето време се колебаеха между 6 и 8 места и единствено добрата им организация успя малко да закрепи положението, ала е повече от ясно, че политиката им на саботаж през последния месец среща все повече и повече неодобрение сред обикновените играчи. Показателно за провала на политиката им е липсата на Прима, която може да се каже бе абонирана за кресло всеки месец и на Фашо, един от яростните защитници на Турция и тяхното място в Еден.

При БНФ и ПНБ няма промяна относно депутатските им места в сравнение с миналият месец, ала това не значи, че са останали незагнати от сътресенията на родната политическа сцена. Как, можете да видите по-долу.

Бирената партия е приятната изненада на тези избори, като до последно се бореха яростно за повече места и дори можеха да имат пет кресла, ала Танас Митревски не му достигнаха няколко гласа за да получи пропуск за депутатската столова и да си осигури редовни мезета за бирата.


Средно гласували, приети:

БРП - 528; СГ= 44;

БНФ - 562; СГ= 56.2;

БДП - 336; СГ=42;

ПНБ - 247 ; СГ= 41.16;

БП - 198; СГ= 49,5;

По-известен като мерило за подкрепа за личностите от дадените партии, на първо място е БНФ, следвани от БП, истинската изненада тук, като другите три партии са далеч от подобна подкрепа. Дали обаче е така заради наистина добри депутатски кандидатури или поради други причини, може да видите малко по-долу.

СГ на приетите показва обществената подкрепа за депутатите от дадена партия като цяло. Показателно e, че въпреки че БНФ имаха миналият месец първите двама, този месец първите трима по подкрепа депутата са от БНФ и те са на първо място по СГ на приетите. Позициите на определени личности се затвърждават.

Средно гласували, неприети:

БРП - 258(24 неприети) ; СГ=10,75;

БНФ - 78(26 неприети); СГ= 3;

БДП - 136(26 неприети); СГ=5,23;

ПНБ - 175(15 неприети) ; СГ= 11,66;

БП - 284(27 неприети); СГ= 10,51;

СГ на неприетите е показател за задкулисните игри по време на избори - как някоя партия с по-малко подкрепа да спечели повече депутатски кресла. Често е съчетано с издигането на пълни анонимници, които са доволни само да получат медала и да гласуват по нечия повеля. Изборното инженерство се постига чрез пренасочване на гласовете, дали чрез смяна на емблемата на няколко пъти през изборния ден, дали чрез лични съобщения, дали чрез чат стая нейде из интернет-пространството, дори и чрез купуване на гласове за точно определен кандидат или чрез даване на гражданства на чужденци в изборния ден.

Колкото по-нисък е СГ на неприети, толквоа повече усилия са били хвърлени в пренасочване, купуване и търсене на гласове.

Този месец просто бележи рекорди. БНФ имат СГ на неприетите само 3(!), като са следвани от БДП с 5,23. Никакви изненади дотук, на миналите избори това бяха двете партии с най-много пренасочени гласове към "правилните" кандидати. Това което буди недоумение е как БНФ успяха да спечелят само десет кресла, дори и с подкрепата на ЗВЕНО които през целия ден призоваваха да се гласува за точно определени кандидати на БНФ, в точно определени региони. Обединените усилия на две партии в опит изборите да бъдат максимално манипулирани дадоха рекордно нисък коефициент на "разпилени гласове", ала същият резултат като от миналите избори - 10 депутатски мандата.

Нека преминем към явлението БДП. По-долу може да забележете, че за БП са гласували общо 482 души, докато за БДП - 472 души. Въпреки това БДП имат двоино по-нисък коефициент на СГ неприети и двойно повече депутатски кресла. Както казваше един стар човек, няма нищо случайно на този свят.

Действията на ПНБ не смея дори да коментирам преди те да излязат с официално становище кой е купувал гласове и кой не е. Едно е видно - малкото им "тапи" позволиха на платежноспособни кандидати като Бонбонов например да си намерят удобно място в парламента. Техният СГ на неприети всъщност трябва да е чувствително по-нисък, ала заради малкия им брой кандидати са с най-високия СГ на тези избори.

Дали изборното инженерство е хубаво или лошо нещо, оставям на самите Вас да прецените. 😉

Коефициент на представителност(КП):


Този коефициент представлява относителното съотношение между всички гласували за партията спрямо общия брой гласували на изборите и избраните депутати от тази партия. Колкото повече гласували, толкова по-голям коефициент, колкото повече избрани депутата, толкова по-добре. Така партията ще може да оцени дали обществената подкрепа към нея нараства и дали има достойни кандидати, които да я спечелят.

Формулата:

КП= Г/ ВГ * (100*Д)/40

КП - Коефициент на представителност
Г- гласувалите за партията
ВГ - всички гласували на изборите
Д - брой избрани депутати от тази партия
40 - броят на всички депутати в еНародното събрание този месец

Коефициентът варира между 0,025 и 100, като за да се достигне 100 е необходимо всички избиратели да гласуват за една партия и всички депутати да са избрани от същата. Една добра скала за сравнение е:

от 0 до 1 - партията е малцинство;
от 1 до 5 - Ниска представителност;
от 5 до 10 - Средна, партията представлява мнението на определен кръг от играчи;
от 10 до 20 - Висока представителност, партията представлява поне 1/3-та от играчите и има чувствителна тежест при обществените дебати;
над 20 - Партията представлява поне половината от гласувалите или има над половината от депутатските места и може да управлява еднолично;



Резултатите:

БРП - 786/2801=0.2806 *1200/40 = 8,418
През Януари - 778/2906=0.2677 *1100/40 = 7,36175

БНФ - 640/2801=0,2284 *1000/40 = 5,71
През Януари - 611/2906=0,2102 *1000/40 = 5,25636

БДП - 472/2801=0,1685 *800/40 = 3,37
През Януари - 614/2906=0,2112 *1000/40 = 5,28217

ПНБ - 422/2801= 0,1506*600/40 = 2,259
През Януари - 564/2906= 0,1940*600/40 = 2,91121

БП - 482/2801=0,1720*400/40 = 1,72
През Януари - първи избори за БП, няма данни от Януари.



Прогназата от миналия месец за ожесточена борба между БДП и БНФ за политическо влияние за наше голямо съжаление се сбъдна и станахме свидетели на множествео грозни дела. Големият губещ както се вижда е БДП - от средна преминават в ниска представителност и са изгубили точно 142 гласоподавателя, докато БНФ бележат скок с 29 гласоподавателя и 0,5 коефициент на представителност. Надявам се добрите дами и господа от БДП да си вземат бележка, защото все по-малко играчи споделят техните възгледи.

БРП бележи стабителен напредък, както в гласоподавтели, така и в представителност. На фона на намаляващите гласоподаватели заради емиграцията поради липсата на ресурси и тежките вътрешни борби, те продължават да поддържат стабилен курс. Забележете, че за БРП и БНФ са гласували почти 51% от гласоподавателите и те разполагат с 55% от депутатските кресла. Една коалиция между двете партии напълно спокойно ще разполага с мнозинство при взимането на решения.

При ПНБ също се наблюдава сериозен отлив от подкрепа, ала запазват шестте си депутатски кресла. Очаквам потвърждение тези дни дали Бонбонов е техен или независим депутат, иначе просто падат на пет кресла и отстъпват сериозно от позициите си.

БП е приятната изненада, представяйки се два пъти по-добре от ЗВЕНО на миналите избори. Дали ще могат да канализират всичката тази енергия и да надградят над постигнатото?


Прогноза:

Ако през този месец не се образува чисто българска позиция, подкрепена от всички партии, не само парламентарно представените, на следващите избори наистина ще има губещи. Явлението вече се наблюдава при БДП, като е явно, че и ПНБ изпитват проблеми. Това са двете партии без никаква ясна позиция относно въпросите касаещи Щаба на Еден и Турция, като в случая на БДП става дума дори за открит и системен саботаж на външната политика през Февруари. В момента берат яловите плодове на труда си, като гласоподавателите дават ясен сигнал, че политиката на противопоставяне не се нрави никому.

БП имат потенциал да сторят нещо ново и интересно, но само със статии за алкохол и призиви няма да стигнат далеч. Ако видим ясна и изпълнима програма от тях, като нищо може дори следващия президент да е от партията на познавачите на хубаво пиво.

За да направите сравнение с миналия месец, вижте статията за Избори, Януари
Надявам се да съм Ви бил полезен,
Melliores