Пълното ми огорчение от политическия модул, или какво е политика и какво - не

Day 1,538, 05:05 Published in Bulgaria Bulgaria by nomoreforme


Здравейте еГраждани.

Дълго време следя политическия модул в играта, като капките в чашата на огорчението капеха ли, капеха. Но от ситуацията, на която станах свидетел днес, се убедих изцяло в пълната некоректност на хората като цяло, за това пиша тая статия с моите изгледи. Те не са свързани с никоя политическа групировка, въпреки, че самия аз съм член на партия. Напротив, няма нищо общо с партиите (??!? защо ли, четете надолу). Общо има с играчите, които пропагандират себе си навсякъде и за всичко.
Искам да отбележа, че мнението ми няма нищо общо със сегашното правителство и сегашния конгрес, а е впечатление от всички такива, които наблюдавам, от както съм в играта.
Приятно четене все пак.

Тъй като това е лично мнение, ще се радвам да чуя вашите мнения отдолу. Знам кои хора ме мразят, за това няма нужда да го демонстрират, все пак тази статия не е срещу тях, а срещу всички 😉



Така, да премина към същността.
Първото нещо - политическото устройство. Нека разгледаме типовете устройство, които ни предлага механиката на играта, и кои - не:
1. Президентска република - това, много от вас ще кажат, е настоящия тип управление. Да, ама не. Реално самата игра предоставя на Конгреса много повече права, от колкото той използва. Каква е реалната ситуация в момента? Конгреса се състои от партии, повечето от които щом влезнат в конгреса, се разделят на два лагера - едните с президента, другите не. Ако противниците са повече - просто го премахват.

2. Полу-президентска република - това за мен е най-подходящия тип и е най-приложим, но кога ли? Идеята ми е следната: Да се разграничи Министерския съвет от ръководните позиции, които често са надпартийни, тоест да се раздели кабинета на две:
Министрите и заместниците им (на външните работи, вътрешните работи, информацията, младежта и забавленията), зам. президента и представителят ни в ЕДЕН да се избират и контролират от президента, както досега.
Ръководителят на Дипломатическия корпус, както и военните, да са надпартийни (както на практика е) и да се избират от опита им, не от партийната им принадлежност. Това според мен е нужно да се определи, защото в някои проекто-кабинети срещам хора, поставени на тези постове, без реално никаква компетенция. Да не говорим, че доскоро отговорника на ДК се водеше зам. МВнР - какво общо има той с МВнР?!?
(Във втората част на статията ще говоря повече за политическата диверсикация)

Забележка: Аз съм ръководител на ДК в момента, за това си позволявам да изкажа мнението си по тази част от въпроса.

3. Парламентарна република - приложима е в играта, но е малко вероятна. Това означава президента да си е президент, но кабинета да се избира и управлява от Конгреса. Причината, поради която не одобрявам този тип е, че повечето депутати са пълни ботове (за това са си спечелили грандиозното име бототати), и е невъзможно да решават моментално появили се пречки, както става с един добре организиран кабинет.




Тук започва втора част, тоест моя коментар на изборната обстановка в еРодината, на която ставаме свидетели всеки месец.

1. С един ред за изборите за Конгрес - много се говори за тях, така че си знаете - редовно се купуват гласове, не можеш да станеш депутат без да си изпратил по-малко от 3к лични съобщения, тъй като няма значение дали ще направиш нещо - повечето хора гласуват, за да си вземат петте точки опит, и понякога някой танк с тях, в резултат на което знаете какво става в Конгреса после 🙂

2. Президентските избори
Това е мястото, в което ще изложа основните си доводи.
На всички избори виждаме предизборните статии на един, двама, трима или повече кандидати, заедно с техните кабинети. Много често кабинетите им са надпартийни - обикновено знак на добронамереност и предаване на властта. НО, тук идва големия проблем.
Случвало се е кандидат-президентите да са обединени около една и съща идея, което значи, че ще следват една и съща или приблизително една и съща политика. От тук следва, че кабинетите им ще са близки или еднакви. Това добре.
Друг път обаче (изборите в момента са от този тип) кандидатите са много и всеки се бори сам за себе си около отделна идея - което означава, просто казано, че се бият, лаят, хапят и т.н.
Каква изненада виждаме обаче в кабинетите им - отново същите хора! И тогава се питам - какъв е смисъла от избори, като в крайна сметка президентите са различни, следват си политиката, която искат, ала част от министрите им гледат само себе си, не ги интересува ни партия, ни държава?

Имагинарен пример: Кандидат президента Гошо е кандидат на Либералната партия и е подкрепен от Народната партия. В кабинета му влизат 9 човека от неговата си партия и 5 от Народната. Цел №1 за него е затриването на Зимбабве. Негов основен опонент е Пешо. Той е кандидат на Консервативната партия и е подкрепен от роялистите. Целта му е точно обратната - мир със Зимбабве. Когато погледнем кабинета му обаче, имаме 8 човека консерватори, 3 роялисти, и трима от Народната партия. Защщо обаче те са тук, след като партията им подкрепя другия кандидат? Защото те са се подсигурили - Гошо ако загуби, ще е Пешо, и пак ще имат в своята биография "МВнР" или "ММ". Това, че не подкрепят Пешо, е друг въпрос - главната им цел е пост, няма значение от убежденията им.
Резюме накратко: На повечето от основните играчи не им пука каква политика ще следват, след като ще имат пост в кабинета.

Пример от играта: (за да не е пропаганда, ще използвам пример от миналите избори)
Имахме двама основни кандидата - Траптукан и София_цифри. В техните програми - тук на трап, тук на софия, ясно се личи тотално разграничение на политиката. Ако погледнем кабинетите им обаче (тук и тук) Виждаме по около 16 министри и зам. министри във всеки кабинет, от които четирима са едни и същи. Нещо повече, и в двата кабинета има членове от опозиционни партии (т.е. в кабинета на единия има представител на партия, подкрепяща другия).

Не знам дали само аз го виждам това, но е страшно тъпо и неоправдано. Като подкрепяш само единия играч, бъди само в неговия кабинет, нали така?

В момента не ми пука за вотове и шаутове, и субове, и коментари, и прочие - така или иначе няма да получа :д
Извинявам се за не изцяло подредените ми мисли, надявам се да схванете генералната идея 😉

Стойо Тетевенски