За посланиците и другите

Day 1,500, 09:15 Published in Bulgaria Bulgaria by nomoreforme


Здравейте, драги еРепубликанци!

Днес реших да напиша една статия, в която да обясня какво за мен значи да си посланик, както и някои нещица, които съм научил от опита ми, обхващащ четири държави. Точно днес стават четири месеца от както за пръв път прекрачих прага на Дипломатическия корпус.

1. В Началото
- За да станете посланик ви трябва…
Да пишете на настоящия МВнР на България, за информация.
Да знаете английски.
Да отделяте поне по 30 минути на ден за страната, в която ще сте посланик.
По възможност да знаете езика на страната в която ще сте посланик.
Ако не отговаряте на тези условия или се чувствате несигурен, но искате да сте посланик, просто изберете по-малка страна, която не е важна.

- Полезни връзки:
Наръчник от незнайния, описващ моралната част от посланичеството и най-важните задачи на един посланик.
Списък с настоящите посланици.
еУругвай - примерен начин да представяте информация за страната си - чрез гугъл докс.
В моя вестник може да разгледате предишните ми посланически статии от различни видове (видовете посланически статии - надолу).
Вестник на МВнР - от тук МВнР и зам. МВнР пускат важни статии за България и посланиците.
Вестник на посланиците - Вестника на Дипломатическия корпус, от където посланиците без собствен вестник или посланиците с чуждо гражданство публикуват статии.
Държавния вестник на еРепубликата.

2. Функциите на посланика.
Посланика в общи линии има две функции:
Представя еБългария в страната, в която е посланик.
Представя еСтраната, в която е посланик, в България.

- Посланикът следи случващото се в страната, в която е посланик чрез ирк канала, пресата, лични контакти (правителство, президент, приятели) и др. - въпрос на личен избор.
Ирк - там свободно можете да следите обстановката в страната, без да се включвате в разговор. Недостатък е, ако не знаете езика, който се говори там. Можете да използвате ирк за да разпитвате - тогава английският ще ви свърши работа.
Пресата - задължително. Някои статии са на английски, други - на родния им език. Ако не го знаете, може да използвате гугъл (не превежда точно, но се хваща смисъла). Важно е да следите важните статии в разделите Political debates and analysis, Warfare analysis и Battle orders, както и коментарите им - това показва настроението на хората.
Личните контакти са много важни. Ако езикът, на който говорят, е неразбираем, личните контакти ще ви помогнат да се информирате за положението в страната - под формата на интервюта или допитвания ще вземете информация дори от играчи от вражеска страна.
БЪДЕТЕ МИЛИ!
Всички врати са отворени за един посланик, ако гледа хората от другата страна като хора, а не като играчи. Ако сте посланик в Сърбия, не значи, че трябва да псувате президента им, напротив.

-Посланикът може да представя страната си чрез:
Редовни статии - поне една на 10 дни с актуална информация; ако страната е важна, например посланикът ни в Украйна трябва поне всяка седмица да има статия (обикновено за важните страни се грижи МВнР и няма нужда от посланик, но все пак).
Други средства - скайп (в чата на посланиците), гугъл докс и др. - ваш избор. Въпроса е, хората да са информирани за вашата страна.




3. Малки посланически трикчета

- Идеи за статии
Ежемесечно трябва да пускате статия с кабинета им и изборните резултати от 5ти. Може да пускате статия и за изборите от 25ти.
Може да пуснете статия за двете най-големи партии например (или две отделни статии), но трябва доста да се потрудите.
Статия за еИсторията на страната е добре, също статия, запознаваща еБългарите с вашата страна в РЖ и в Ерепублик - население, активни граждани, история, еИстория, еПравителство и т.н.
Може да пускате статии с интервюта с тяхния МВнР, СР, посланикът им (ако имат такъв) в България, с МоД (ако са във важна война, напр. сега в Канада), статии за годишнини - независимост, един месец от както сте посланик и т.н.
Статии, събиращи средства за страната (ако са бедни и имат бейбибум например.)

- За какво трябва задължително да се погрижите:
Да се познавате с президента им, МВнР-то им, посланикът им в България, както и ПП на поне двете най-големи партии. Защо? Защото едната от тях може да не е настроена приятелски към еБългария.
Да пишете редовно на президента им, за да не ви забрави.
Да познавате нашия МВнР и президент, за да ви потърсят когато е нужно.

- Речник
СР - президент (от country president)
МВнР (MoFA) - Министър/Министерство на Външните работи (Minister/Ministry of Foreign affairs)
МоД - Министър/Министерство на отбраната (Ministry of Defense)
ДК - Дядо Коледа Дипломатически корпус (Diplomatic corps)
Ambassador - Посланик

!Внимание! Бил съм свидетел на две грешки многократно, за това ще им обърна внимание тук.
1. Посланик се пише с едно "н"!!! Думата е непроверима и много, ама много често се бърка - това показва само вашата неграмотност (дори и да е по погрешка), за това внимавайте.
2. Не пишете на играчи от страната, в която сте посланик, на тяхния език чрез гугъл транслейт! Супер погрешно е и може да предизвика само смях от тяхна страна.




4. Ползи/Адвентидж от посланичеството
Няма да се облажите кой знае колко от тая работа, но печелите:
- Нови приятели/познанства с играчи от страната, в която сте посланик (може да ви помогнат при сменяне на гражданство) или от Дипломатическия корпус на България (обмяна на опит, нови приятелства и прочие);
- Някой друг съб (Ако използвате вашия вестник за да публикувате);
- Кариера зад гърба си (важно е за еCV-то ви, а може да започнете работа и в МВнР);
- Тренирате си езика повече от всякога (английски със сигурност, плюс ако говорите езика на страната, в която сте.)
- В ДК има много разлики с различните





еУругвай
eMoody's
Stoyo Tetevenski,
посланик на България в еУругвай.