Хоћемо ли извући поуку и схватити стварну суровост освајања?

Day 1,355, 10:51 Published in Sweden Serbia by Pantosh


Поштовани читаоци

Дођех, видех победих и после добих по ушима. Овако би се могло најприближније описати период који је за нама. Освајачком политиком су се увек водили сви председници наше државе што је и сасвим логично, али позадина освајања више није профит и економска моћ коју прижају регије са ресурсима, већ задовољавање наше психе и тражења сатисфакције у територијалном проширењу или можда испољавање опсесије према наранџастој боји ко ће то више знати. Свима је јасно да борба за територије никада неће престати и да се територије како освајају тако и губе само је питање шта ће се брже и лакше догодити.

Економија или ти паре су позадина свих модерних и новијих ратова и то је чињеница која се не може оспорити. Зашто ми Срби увек живимо у прошлости, макар овде не морамо, ако смо у СЖ погубљени у времену и простору. Питам се само која је корист нашег освајања, када ми то не искоришћавамо и докле мислимо тако да радимо? Посматрам шири период који је за нама и бојим се да не видим како је држава еСрбија својим грађанима омогућила да се екомоски па самим и тим војно брже развијају у односу на остале државе Новог Света, ако ћете ми одговорити територијалним проширењем и високим бонусима на продуктивност онда сте у грдној заблуди. Министарство економије заправо ни не постоји, делом је за то су криве и промене, а по највише запостављање неговог постојања, као и занемаривање негове улоге у функционисају државе. Можда је то намерно урађено како би се индиректно и тихо преузела потпуна контрола над војском и оставило што мање простора за финансијском независношћу војног апарата.

Не знам како год било да је добро није добро. Сада ћу направити мали осврт на дане када смо имали 5 ресурса за производњу хране тј.100% бонуса и 4 ресурса за производњу оружја тј. 80% бонуса и данас када имамо 80% бонуса на производњу хране и 60% на производњу оружја.

Слика 1. Поређење цене робе и нето зараде 1328 и 1355 дан


Не бих сада да преписујем из табеле бројке и да се понављам само ћу рећи да је нето зарада порасла за нешто више од 52% док је цена робе на тржишту од 72% до 125% виша данас него пре отприлике месец дана. Наравно пораст цена је неминован услед губитка ресурса и смањене производње робе, али да ли би пораст цена био заиста оволики да ми имамо развијену привреду и задовољавајући број компанија превасходно за производњу сировина. Компаније за производњу сировина су основ привреде и оне дикрирају цену робе на тржишту и поред очигледног дефицита ових фирми држава апсолутно не предузима ништа како би постакла и помогла грађанима путем субвенција да отварају фирме и самим тим развијала своју привреду. Овде се намеће једно просто питање, а то је да ли би заправо било паметно некоме дати паре да отвори фирму, ко може гарантовати да се неће јавити хиљаду грађана, ко може гарантовати да се неће паре делити по кумовској линији, ко може гарантовати да ће неко отворити фирму у оном сектору који му министарство економије препоручује, апсолутно нико. Међутим како би се ризик смањио држава може дати паре војним и паравојним јединицама како би њихови чланови отварали фирме и на тај начин им исплатила рефунд, повећала продуктивност саме јединице, а јединице би могле вишкове продавати на домаћем маркету или чак извозити и повећавати девизне резерве које би се могле искоришћавати у случају кризних ситуација или чак за улагање у производњу. Са друге стране из оптицаја би се повукла одређена количина динара што би могло довести до јачања домаће валуте 🙂.

Грађани еСрбија морају да схвате да никда нисмо били екомски јаки и развијени, можемо имати све ресурсе ништа нам не вреди ако не експлатишемо те ресурсе и не повећавамо производне капцитете. Морамо схватити да некада морамо оладити и размислити да ли је исплативо срљати ка неком ресурсу и потрошити 5 пута више пара него што можемо зарадити поседовањем тог ресурса. Операција “Тигар Прирот” економски гледано је тотални промашај, имали смо привилегију читавих десетак дана 100% бонуса. Добро данас осећамо суровост освајања и јачину наше економије.

Опет сам се сморио има доста да се пише ово је нешто уопштено не верујем да је од неке користи, али и онако слабо ко чита ове новине.

Највећи кривац зашто овај чланак има малчице пљувачке је Yaya која ме је присилила да га напишем, али добро надам се да ћу добити 2 суба.





П.С. Пишем новине како би изазвао некакву акцију и реакцију, а не да нудим решења 🙂

Правописне и граматичке грешке не исправљам.


Будите у току економских дешавања читајте