Време за размисъл...

Day 1,153, 06:41 Published in Bulgaria Bulgaria by Simeon Mihaylov

Ексклузивен Брой, еДен 1153

Здравей, еБългария!

Минаха доста месеци от последното издание на вестника, а и от времената, в които играех активно (повече от 10 минути на ден). Многобройни са причините, поради които намалих активността си в играта, като на ключови позиции са невъзможността ми да допринеса за икономическото и политическото развитие на страната при старата икономическа система. Въпреки отчаяните опити да закърпим огромните дупки във вносно/износния си баланс, никога не бихме могли да го направим без наличието на ключови хай региони, което обричаше страната ни на витаене в омагьосания кръг на мизерията.



Нещата днес са различни. Икономическите промени, наложени от админите, се оказаха изключително благоприятни за нашата страна, като от държава без хай регион се превърнахме в държава, държаща двата най-ключови ресурса за момента: желязо и жито. Това оказа ползотворно влияние и икономиката ни по естествен път се стабилизира и прогресира. Прогресира до такава степен, че вече се оказахме в позицията да заделяме пари в хазната за прилични военни бюджети и военни кампании.



Логичното развитие на ситуацията беше да се подготвим за сериозна война, която да направи играта за българите в еРепублик по-интересна. А какво по-интересно от балканско меле? Какви са най-интересните ни противници в тази война?



- Турция. Изконен български враг, но доскорошен съюзник във Феникс. Държава възродила се от сериозните санкции, които админите им наложиха преди година и достигнала до позицията на един от лидерите по население в еРепублик. Държава със силни танкове и солиден военен опит от вечната война с Гърция.



- Македония. Романтичната мечта за национално обединение на България от края на ХІХ и първата половина на ХХ век. Нова държава, но със силни играчи. Държава със сериозни дипломатически връзки с Турция и Сърбия, не само в еРепублик, а и в РЖ. С идването на комунизма на Балканите и създаването на Югославия, на населението на тази страна, се налагат репресии и манипулации, които да очуждят населението й от истинската му принадлежност. Тази тенденция продължи с пълна сила и след обявяването на БЮРМ за независима държава. Резултатите са на лице. Поколенията отгледани в про-сръбска среда и възпитани да мразят България, НИКОГА няма да възприемат себе си като българи. Факт! А военни и политически интервенции спрямо тях единствено биха предизвикали многокрактно по-силно от действието противодействие.



Каква външна политика предприе еБългария на Балканите?

Предвид факта, че играчите от Македония бяха пребивавали в страни от Феникс и се бяха били на страната на съюза, предопредели естественото място на БЮРМ във Феникс. Освен заслугите на съюза, еДържавата им се ползва с изключителната протекция на Сърбия и Турция, които понастоящем са две от най-солидните държави, членки на Феникс. Отдадени на целите си да предизвикаме интерес към играта у нас, управляващите в еБългария методично и поетапно изложиха позицията на еБългария на категорично противопоставяне на приемането на еБЮРМ във Феникс. Дори наложихме ултиматум, каращ нашите съюзници да избират между еБългария и еБЮРМ. Тези дипломатически действия предизвикаха изключително силни вълнения сред страните членки на Феникс, довеждайки до силни противоречия и дебати. Буквално всяка държава си избра персонален подход към въпроса. Нито една от тях, обаче не прояви ПЪЛНА солидарност и не излезе от съюза в знак на подкрепа към еБългария. Въпросният персонален подход, обаче към момента определя степента на вмешателство в нашите балкански войни, като някои държави, като еРусия не се намесват с армия на страната на противниците ни от Феникс. Други като еСърбия участват във войната единствено чрез сключените съюзи с БЮРМ и Турция. По всичко личи, че въпросът ще бъде решен в битки между България и Гърция срещу Турция и БЮРМ.
Дали ще е такава стратегията на еРусия и еСърбия, ако войната ни с еБЮРМ започне да се води на тяхна територия?
Дали Феникс ще допусне да вземем последния македонски регион (ако стигнем до него)? Отговорът на този въпрос е изключително важен с оглед на чисто прагматичните ползи от войната ни с еБЮРМ...

Войната от седмица насам е факт и вече имаме достатъчно материал, на базата на който да си направим анализи на изминалите събития и прогнози за бъдещите.

Аспекти на войната. Плюсове и минуси за еБългария от война с еТурция и еБЮРМ:

- На първо място поставяме най-ценния ресурс на всяка една държава - активните играчи. Без активни играчи, никоя държава не може да опозотвори икономическия и военния си потенциал. Повече активни играчи = по-силна военна мощ + по-активни пазар и икономика.
Какво се направи по въпроса?



Поредното клипче във vbox7.
Основната част от всички досегашни бейби-бумове са дошли с помощта на клипчета във vbox. Десетки хиляди акаунти са създадени чрез въпросните клипчета, но за съжаление малко от тях остават в играта. Личното ми мнение е, че в повечето клипове играта се представя по начин НАПЪЛНО различен от това, което тя всъщност е. Това отказва повечето млади играчи в първите 10-15 минути след регистрацията. Друг факт е, че vbox и потребителите му се превърнаха в един изключително пре-експлоатиран ресурс на нови играчи. Логичната тенденция е, че всеки следващ опит, ще докара все по-малка бройка регистрации. Много потребители, които са били подлъгани от предишните супер-хиро-екшън клипчета са останали разочаровани от това, което играта представлява и пишат негативни коментари под новите клипове. Това още повече минимизира ползите от тази сцена на презентация.
Дърпайки чертата, ползата за еБългария от войната е около 4000 нови регистрации. Разбира се, много играчи са си направили по няколко акаунта, други са загубили интерес още през първия час след регистрацията си и ако се осланяме на досегашната статистика, в играта ще останат между 10% и 15% от новорегистриралите се. Това прави около 420 потенциални активни играчи.
От друга страна македонците направиха доста по-силен бейби-бум от нашия, тъй като страната им е нова и играта не е толкова популяризирана. Като вземем предвид и факта, че еБългария е над 7 милиона жители, а в БЮРМ живеят около 2 милиона, населението им към момента от над 11к играчи е истински фурор за тях. От началото на войната около 5-6к нови играчи са се регистрирали в еБЮРМ. Ако активността на сраженията се запази и тези играчи, продължат да играят при тях, след няколко месеца ще имаме един доста силен и изключително озлобен юго-западен съсед.
Ситуацията в еТурция е задвижвана от друг лост - войната им с еГърция за Кипър. Нямам преки наблюдения върху развитието на турското население, но моето предположение е, че техният прогрес започна именно с тези военни сблъсъци. Войната им с нас от друга страна, захранва мечтите им за възстановяване на Османската империя, което включва основно завладяване на еБългария.

- Нови региони с нови ресурси.
Какво ни предлагат регионите на еБЮРМ, при положение, че ги завладеем:
Крави - Имаме си.
Желязо - Имаме си.
Плодове - Най-разпространеният след рибата ресурс в еСветовен мащаб. При добра външна политика, лесно можем да се сдобием с такъв регион в Азия.
еТурция:
Плодове - ...
Елени - Лошо няма... ако можем да ги вземем и задържим.
Селитра - Същото като елените.
Заедно с елените са сред най-редките световни ресурси. Но предвид военната сила на еТурция, запазването им ще е много по-голям разход, в сравнение с приходите от тези региони. Още повече, че при завладяването им не печелим никакви компании от тези региони.

- Анексиране на всички македонски територии и превземането на създадените до сега компании и партии в еДържавата им.
Това според новите правила са трофеите от цялостното превземане на друга държава. Примамлива награда. Доста изгодна икономически. Почти невъзможна за придобиване.
При превземане на първите два македонски региона, битката за Западна Македония ще предизвика такава международна реакция от страна на Феникс, че в тази битка и двата съюза ще се ошушкат от злато, та чак до дупките на джобовете си. Ако хипотетично, страните от ЕДЕН са толкова верни наши съюзници, че скочат със всички сили и собствени средства в битката, изтичането на злато за танкиране в тази битка, ще доведе до поне двуседмичен икономически колапс в еРепублик. Дали ЕДЕН ще рискува всичко, за да може държава, която дори не е официален член на съюза им да сложи ръка върху няколко стотин компании и десетина партии? Нека това ви остане задача за домашно.

Алтернативите. Има ли такива?



В следствие на събитията през последните няколко седмици и задълбочилите се конфликти на Балканите, колониите ни в Иран бяха под непрестанни атаки чрез въстания. В много от тях, нашите ирански приятели се биеха в наша полза, за да успеем да запазим наетите си територии. Очевидно и те вече се измориха, а и вероятно върху тях е оказан натиск от Феникс, и договорните отношения за тях се прекратяват.
Какво означава това?
Ами просто губим позициите си в Азия, която, както всички знаем, е доста слабо населен континент с доста привлекателни територии, в които с изключителна успеваемост се разпорежда нашият нов съюзник САЩ.
По мое мнение, адекватното решение е, външното ни министерство МОМЕНТАЛНО да се задейства и да договори:
- коридор от Иран за освобождаване на колонията ни там и преместване на изток.
- договорка със САЩ за регион на временно пребиваване, докато успеем да договорим с тях и Индия нови опции за колонизиране.
Загубим ли последната си колония в Азия става невъзможно да достигнем там отново. С враг в лицето на еТурция, пътят ни до там е отрязан!



След като установихме, че дългосрочни ползи от войните ни с еТурция и еБЮРМ за еБългария няма, логичният ход на дипломацията ни би бил в общи линии такъв:

1. Превземане на 1-2 македонски региона, за да сме в по-силната позиция.
2. Активиране на дипломацията за затваряне на тази война. Ако трябва да се задействат и стари връзки в ЕДЕН. Съдействието от тяхна страна няма да е трудно, тъй като тази война за тях е една трудна за проумяване и доста досадна яма за злато.
3. В зависимост от хода на войната ни с еТурция, е възможно да подходим по подобен начин. Важно е да вземем предвид, че в момента сме им първи военен приоритет. Подозирам и договорка под масата между гърците и турците, за временно примирие (не че няма да си хвърлят по някоя атака...). На грък вяра - никога!
4. Продължение на посочените по-горе дипломатически отношения със САЩ, относно азиатските ни позиции.