Война на Балканите, икономически подем и политическа стабилност в еСловения

Day 979, 13:58 Published in Bulgaria Bulgaria by penchev

Мина известно време от последната ми статия в качеството на посланик в еСловения, затова сметнах, че току що приключилите парламентарни избори са добър повод да ви запозная със ситуацията около държавата.

За тези, които не им се занимава да прочетата цялата статия, но все пак проявяват интерес ще резюмирам на кратко по-важното: Словенците продължават войната с Хърватия като резултатът все още не е категоричен. Очаква се по един или друг начин хърватите да бъдат сломени. Страната бавно се възстановява от икономическата криза, която й докара новият модул и пазарът започва да се връща към нормалното статукво. На политическата сцена нещата вървят добре. Традиционно силните партии запазват своите позиции като мнозинството в конгреса подкрепя президента.

Сега малко по-подробно.

Във военно отношение най-важното са продължаващите опити за изтриване на хърватите от картата. Последните проявяват завидно упорство, но все пак бъдещето им не е розово. Преди пускането на военния модул еСловения беше окупирала голяма част от хърватските региони. След разговор със словенския президент Don KronoX, той сподели, че съответните региони трудно могат да бъдат опазени. Обмисляше се тяхното предаване на Сърбия, която би могла да осъществи далеч по-ефективна защита. Този план не беше осъществен и хърватите успяха да върнат чрез въстания два от регионите си, с чиито имена няма да ви затормозявам. Политическата карта можете да видите на картинката под този параграф. Като цяло се обмислят най-различни варианти. Възможно е сърбите да довършат кампанията, която до този момент от тяхна страна върви гладко. Друг възможен вариант е дори РТО(за незапознатите political take over), но това, разбира се, е само в сферата на хипотетичното.


Лилавите региони са част от територията на еХърватия, злелените на еУнгария, оранжевите са сръбски, а светлосините са словенски. Присъствието на Босна и Херцеговина няма голямо значение за военните действия.


Във връзка с горното е редно да спомена, че еБългария и еСловения преподписаха своя съюз или т. нар МРР като разходите и този месец бях поделени, макар словенците да не се радват на най-доброто финансово здраве. това, което се опитвам да намекна е, че те все пак държат на съюза с нас и успяват да заделят средства от изтънелия си бюджет за подновяването му.


eСловенската икономика претърпя крах в първите дни от въвеждането на новия модул. Очакваното възстановяване се проточи доста като едва в последно време се наблюдава подем. В един момент страната беше закъсала стабилно, но все пак нещата сее стабилизираха. Това до някъде е благодарение на саморегулирането на пазара, но от друга страна словенското правилтество реализира някои интересни идеи. По-интересните са менторската програма за бизнесмени, която явно помага и агенцията по заетостта, за чието действие все още не съм се информирал. Нещо, което би било полезно за родните собственици на фирми е, че в еСловения има добър пазар за вносни пушки, танккове, хеликоптери и оръдия като данъците са съответно ДОД 10%, мито 10% и ДДС 4%.

Политическата обстановка е тази, която е може би най-актуална с оглед на изминалите вече парламентарни избори. Мнозинство в парламента вече имат двете партии, които не подкрепят сегашния президент. Това обаче е само привидно, тъй като една от най-влиятелните в момента политически сили Slovenija Gre Naprej се противопоставя на президента само формално. Казано по-разбираемо техният лидер е инатлив и има конфликт с Don KronoX, но членовете на партията подкрепят президентската политика. Като цяло липсват радикални идеи и лозунги и традиционно силните партии с някои изключения запазиха разпределението на силите. Това ми дава възможност да характеризирам политическата ситуация като стабилна. Правителството се ползва с подкрепата на конгреса и едва ли ще има трудност със завършването на мандата си. Говорейки за избори трябва да отбележа, че избирателната активност е може би най-добрия показател за броя на активните граждани в дадена срана. По този показател еСловения регистрира сериозен спад. В предните избори, били те парламентарни или президентски, избирателите варираха около 1000, а сега са под 700. Верятно заслуга за това имат летните месеци, но част от играчите са решили, че новият модул не си заслужава вниманието и усилията.

Това беше днешната статия за развитието на еСловения. Надявам се да е била интересна на тези, които са решили да я изчетат до края. Благодаря за вниманието, можете да вотнете, за да стане трудът ми достояние на повече хора 😉