ΠΑΟΚ-ΒΑΛΕΡΕΝΓΑ 0-1

Day 625, 14:04 Published in Greece Greece by stergios_re_floria

Μέτρια εμφάνιση και ήττα για τον ΠΑΟΚ με σκορ 1-0 από τη Βαλερένγκα στην Τούμπα, η οποία ωστόσο -ευτυχώς- δεν του στοίχισε την πρόκριση στην φάση των πλέι οφ του Europa League. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης ο Μπέρε στο 59ο λεπτό. Στους ανίσχυρους της κλήρωσης της Παρασκευής ο δικέφαλος του βορρά.

Ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε κατώτερος των προσδοκιών και ηττήθηκε από την Βαλερενγκά, χωρίς ωστόσο η ήττα αυτή να του στερήσει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Το ξεκίνημα στο ματς ήταν καλό για τους παίκτες του Φερνάντο Σάντος οι οποίοι ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα και προσπάθησαν να φτάσουν σε ένα γρήγορο τέρμα που θα τους έλυνε τα πόδια προκειμένου να φτάσουν σε μια άνετη νίκη.

Λογάριαζαν ωστόσο χωρίς τον ξενοδόχο καθώς οι Νορβηγοί, πολύ καλά οργανωμένοι στα μετόπισθεν κατάφεραν να κρατήσουν την ελληνική ομάδα μακριά από τα καρέ τους.

Ο δικέφαλος του βορρά δημιούργησε τις ευκαιρίες για κάποιο γκολ, όμως με την πάροδο του χρόνου φάνηκε να χάνεται η φρεσκάδα με τα λάθη στη συνέχεια να διαδέχονται το ένα το άλλο, ειδικά στην τελική προσπάθεια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Βαλερένγκα κέρδισε μέτρα μέσα στο γήπεδο, δεν άφησε τον ΠΑΟΚ να απειλήσει και έδειχνε ικανή να δημιουργήσει κινδύνους στην εστία του Χαλκιά.

Στο 59' μάλιστα, έπειτα από μία φάση διαρκείας στα καρέ του ΠΑΟΚ, ο Μπέρε με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, αιφνιδιάζοντας έτσι την ομάδα του Φερνάντο Σάντος.

Ο Πορτογάλος προπονητής, ρίχνοντας στον αγώνα, αρχικά τον Φιλόμενο και αργότερα τους Κουτσιανικούλη και Παπάζογλου, να φρεσκάρει την ομάδα του πετυχαίνοντας ως ένα βαθμό τον στόχο του, χωρίς ωστόσο το γκολ να έρθει για τον ΠΑΟΚ.

Τα λεπτά κύλησαν η Βαλερένγκα αν και ήθελε δεν μπορούσε το κάτι παραπάνω με την ελληνική ομάδα να φτάνει μάλιστα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με τον Παπάζογλου και τον Κουτσιανικούλη κοντά στην ισοφάριση.

Το τελικό αποτέλεσμα μπορεί να μην ικανοποίησε κανέναν στο στρατόπεδο του δικεφάλου του βορρά, όμως ο στόχος της πρόκρισης στα πλέι οφ επετεύχθη -έστω και έτσι- και πλέον ο ΠΑΟΚ περιμένει την Παρασκευή τον αντίπαλο του στον δρόμο για του ομίλους του Europa League.

Κλειδί

Ο ΠΑΟΚ παρά το γκολ που δέχτηκε σχετικά νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, αντέδρασε σωστά. Ο Σάντος βοήθησε την ομάδα από τον πάγκο όσο μπορούσε και παρά το γεγονός πως η ισοφάριση δεν ήρθε, η ομάδα δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο με το να δεχτεί ένα δεύτερο τέρμα.

MVP

Ο κόσμος του ΠΑΟΚ παρά το γεγονός ότι βρισκόμαστε στα μέσα Αυγούστου καθώς και το θετικό αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα που έστελνε την ομάδα με το ένα πόδι στα πλέι οφ, βρέθηκε στην Τούμπα αποτελώντας σε ένα ακόμη ματς του ΠΑΟΚ τον MVP της αναμέτρησης.

Αδύναμος κρίκος

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ αν και προσπάθησαν να πατήσουν αρκετές φορές τη νορβηγική περιοχή, δεν έδειξαν να έχουν καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια χάνοντας έτσι την ευκαιρία να δημιουργήσουν κινδύνους και να πετύχουν ένα τέρμα που θα τους έλυνε τα πόδια.

Κίτρινες κάρτες: 87' Φωτάκης, 92' Παπάζογλου - 29' Χάγκεν

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Πάμπλο Γκαρσία, Κονσεϊσάο (76' Παπάζογλου), Τσιρίλο, Αναστασάκος (73' Κουτσιανικούλης), Σορλέν, Λίνο, Φωτάκης, Ίβιτς (64' Φιλομενο), Μπιζέρα, Σνάουτσνερ.

Βαλερένγκα: Πέρκινς, Χάγκεν (89' Σινγκ), Μπέρε, Σέτερνες, Λέιχ (79' Φέλα), Χέσταντ, Αμπντελαούι, Ζάγιτς, Μπρι, Νούρι.