Rząd - kulisy sprawowania władzy w ePolsce (IIa)

Day 786, 09:22 Published in Poland Poland by Nasir Malik


W ostatnich dwóch odcinkach omówiłem pokrótce to, jak wygląda w ePolsce sprawowania władzy przez Kongres i Rząd , skupiając się głównie na MGiF.

Dzisiaj miało być o MON, MSZ i MEN. Ale wpadł ciekawszy temat.

Otóż prezydent w swojej łaskawości zareagował na nieprzychylne komentarze prasowe pod adresem swoich ministrów i wydał oświadczenie .

Problem polega na tym, że z tegoż oświadczenia nie wynika… nic. Prezydent zadeklarował, że „bierze na siebie całą odpowiedzialność za decyzje ministrów dotyczące ich resortów”. No kurcze, szczęka mi opadła. Przecież to jest podstawowe założenie systemu ustrojowego, jaki został wdrożony w ePolsce. To wynika z tego, że sam, jednoosobowo wybiera kogo chce, nie zwracając uwagi na ludzi pochodzących z demokratycznego wyboru i daje mu władzę w resorcie, ponosząc całkowitą odpowiedzialność polityczną za działania, jakie nominat wykonuje z jego namaszczenia.

Nie wiem czy do tej pory Prezydent nie był tego świadomy czy może dawniej powoływał ministrów nie biorąc żadnej odpowiedzialności za to, co robią? Tym oświadczeniem coś zmienił, wprowadził nową jakość? Oświadczenie było równie epokowe, co stwierdzenie kongresmena, że bierze na siebie odpowiedzialność za to, jak głosuje.

W niczym natomiast nie zmieniło to stanu wiedzy na temat działań rządu. Nie pojawiły się żadne informacje, tłumaczenia poszczególnych posunięć, stanowisko w sprawie członków rządu walczących po stronie przeciwników… nic, kompletnie nic w zakresie, który był przez ludzi poruszany w tych artykułach, na które odpowiedzią miało być to oświadczenie.

Więc co, prezydent uznał, że pisząc „oczywistą oczywistość”, samym swoim autorytetem tego, który podbił Niemcy, uzasadni działania ministrów i zamknie usta tym, którzy krytykowali ich posunięcia? Panie prezydencie, autorytet nie działa w ten sposób! Autorytet nie sprawi, że zła decyzja stanie się dobra, a nawet odwrotnie.



W tym miejscu miała się znaleźć część poświęcona zmianie kursu złotówki. A konkretnie braku wytłumaczenia przesłanek tej decyzji (mniejsza o to czy słusznej - w opinii niżej podpisanego niekoniecznie).

Ale oto, tuż przed opublikowaniem stał się cud i gazetka NBP ożyła, publikując informację w temacie.

Dało się?



(update)

Dodatek specjalny

Konkurs dla graczy o poziomie nie wyższym niż 14. Nagrodą dla pierwszej osoby, która prawidłowo odpowie na poniższe pytanie jest 33 nowo-wartościowych PLN. Odpowiedzi proszę zamieszczać w komentarzach.

Pytanie konkursowe brzmi:
Wskaż, z czyjej prezentacji politycznej pochodzą te słowa:

Moim zdaniem ingerencja Państwa w gospodarkę powinna być jak najmniejsza. Popieram prowadzenie przez ePolske firm dla 0-skillowców. Nie popieram interwencjonizmu w wolny rynek (...)