Икономически новини [IDN, BRA, HUN, GRC, RUS]

Day 1,251, 05:48 Published in Bulgaria Bulgaria by Valentin Krastev



Бразилският бизнес не гененрирал стойност



В бразилската преса беше публикуван интересен икономически анализ на случващото се в латиноамериканската страна. Според авторът еПолша побеждава в битките с еБразилия поради две причини: купуването на злато с истински пари и лошата структура на бразилския виртуален бизнес. „Смятам, че битките с поляците са трудни, защото те изразходват много злато, купено с реална валута. Но това не може да бъде вечно – има приливи и отливи”, това казва в анализа си philip morris br. „С повече тревога трябва да следим проблемите, които произтичат от слабата структура на бразилския е-бизнес”, продължава коментара си авторът.



Той описва следния икономически кръговрат:
1. опитвам се да имам 10 служителя, за да произвеждам най-много;
2. за да постигна т.1, давам най-доброто възнаграждение /нереално като цел/;
3. създавам добра група за производство, но печалби на практика няма.
И няма как да има печалба, след като ако един работник произвежда 100 единици, ви носи приход от 40 валутни единици. Да, но най-добрите заплати са с 10% над прихода от продажби.
4. връщам се в изходна точка и се оказва, че като предприемач съм на огромна загуба.

Следователно бразилският предприемач не генерира стойност, а е производител на НИЩО. При това нищо-то е по-малко от 0.
Това е бразилския бизнес в момента – „фирми боклуци, производители на нищо”, казва авторът. И допълва, „а в резултат ние се бием с голи ръце срещу противник, въоръжен с танкове”.


Танковете в Гърция били прекалено скъпи



Скъпото оръжие пречело на гърците да побеждават в битките срещу Турция. Поне това се твърди в кратък коментар, публикуван от Blue-Eye org. В текста се казва, че гърците са зле въоръжени и това е причината да губят войната с техните съседи. Причината за това пък са високите цени на оръжията, които бележат едномесечен ръст.



В момента обикновените пушки вървели по малко над 7 драхми, а танковете се харчели за 36 драхми. Отчита се, че цените на оръжията все пак са с тенденция към намаляване.
Авторът призовава да не му говорят за това, че в същото време били увеличени заплатите, защото веднага след увеличение на заплатите следвало и увеличение на цените на желязото.
Що не си купуват български танкове? 😉


"Златен век" за унгарската икономика



Унгарски икономист твърди, че страната му се намира в период, „който след време историците в еРепубликата ще нарекат „Златен век””. „Нашата икономика е силна, а това е стабилна основа за нашата военна мощ”, казва в началото на своя анализ Gazdasagi Miniszterium. Според него най-голямото предизвикателство пред страната му в момента в икономически план е справянето с румънските партизани. „Ние почти преодоляхме този момент, но опасността от подривните им действия още не е преминала напълно”, казва авторът и призовава унгарските предприемачи да си отварят очите на четири. Той препоръчва е-бизнесмените да продължават да поддържат алтернативната организация за наемане на работници, защото „пазарът на труда в нашата страна все още не функционира нормално”.



В статията са поместени и препоръчителни заплати за съответните нива: 01-20 HUF; 02-22 HUF; 03-24 HUF; 04-26 HUF; 05-28 HUF; 06-30 HUF; 07-32 HUF; 08-34 HUF; 09-36 HUF; 10-38 HUF; 11-40 HUF; 12-42 HUF; 13-44 HUF; 14-46 HUF. Единственото, което не се развива както трябва според автора е курсът на златото. Но това, казва той, не е резултат от нашите действия, а от намесата на администраторите на играта.


За 350 дни златото поскъпнало със 700%, пресмятат в Индонезия



Цената на златото в Индонезия не следва цената на хляба. Поне това твърдят икономистите на страната. Цената на златото към 23 април е около 250 INR и върви към стабилизиране на тези нива. Прави се сравнение с цената на благородния метал към ден 883, когато едно кюлче е струвало само 36 INR. Ако ден 883 се вземе за база, то към днешна дата инфлацията е почти 700%.



В същото време цените на хранителните стоки са тръгнали нагоре. Само за ден увеличението е с 1 валутна единица. По-високите цени на хляба не са повлияли на цените на благородния метал. Причината според икономистите е във високата производителност на фирмите от хранителната им индустрия. Но тази висока производителност не компенсира по-лошото производство в нехранителния сектор и при суровините. Анализаторите смятат, че тези сектори трябва да се разширят в бъдеще.


Струва ли си да имаш оръжеен завод Q5?



Според изчисленията на един руснак инвестицията за построяването на оръжеен завод Q5 се равнява на покупката на 1900 танка, с които един играч може да се бие цяла година, всеки ден на 300 здраве.



Ето и изчисленията му. Оръжеен завод струва 380 златни единици. Руските нива на златото и цените на танковете позволяват към момента с 1 кюлче да се закупят 6 танка /танк =40 рубли, 1 злато = 240 рубли/. С инвестицията за построяване на завод могат да се закупят 2280 танка /380*6/. 2280 танка по 5 изстрела на танк правят общо 11 400 изстрела. Както знаем 300 здраве са 30 удара. Разделяме изстрелите на ударите и получаваме дните – 380 /11400 делено на 30/. Той прави уговорката, че тези изчисления не включват и покупката на желязо, както и работата в собствената фирма, което ще увеличи броя на дните, за които един играч може да използва тези 1900 танка.

/б.а. По моите изчисления с 240 рубли могат да се купят 6 танка при цена от 40 рубли за бройка. Авторът на статията е казал, че с тези пари може да се купят 5 танка. Реших да поправя сметката му. Освен това проверих цените и според мен той бая е закръглял, но все пак е добра основа за размисъл 😉/

Източници:
http://www.erepublik.com/en/article/estrutura-das-empresas-e-guerras-1756043/1/20
http://www.erepublik.com/en/article/-rho-xi-tau-epsilon-tau-iota-sigmaf-tau-iota-mu-sigmaf-tau-omega-nu-pi-lambda-omega-nu--1754737/1/20
http://www.erepublik.com/en/article/itt-az-aranykor-gazdas-gi-helyzet-aj-nlott-fizet-sek-1755489/1/20
http://www.erepublik.com/en/article/kisaran-nilai-emas-belum-berubah-1755478/1/20
http://www.erepublik.com/en/article/-1-1754865/1/20