Daně a státní firmy

Day 1,062, 20:42 Published in Czech Republic Czech Republic by Vladislav Baloun
Státní firmy
V posledních článcích jako byl například ten od chorrito, se mluví o tom, že vysoké daně nejsou možná všelék a státní firmy nemají táhnout ekonomiku státu. Otázkou je však, jaká je vlastně úloha státu... a mý být vůbec nějaká? Na to bych chtěl odpovědět v tomto článku.



1) Je třeba státních firem?
Hned jako první asi každého napadne, jestli vůbec je potřeba firem, které vlastní stát. Ač se to někomu třeba nezdá, rozhodně jich třeba je. Ovšem musí se uvázlivě volit odvětví a počet, jak řeknu dále. Státní firmy by především měly držet zásoby, ať už zbraní, jídla, či surovin. Celá tato železná zásoba by se v případě nouze měla poslat na trh. Krizová situace může nastat například pokud budeme napadeni a naše dodávky z ciziny se přeruší, či třeba bude cena dané věci natolik vysoká, že si ji nebude moci valná část z nás dovolit. Takže tedy proto musíme mít státní firmy, jako rezervu a pojistku trhu.

2) Jakých firem je třeba?
Další otázkou je, kolik a jaké firmy stát potřebuje. To je samozřejmě individuální. Pokud se podíváme na Českou republiku, tak jsou počty jasné. Postačí jedna nebo dvě pekárny, výrobna pušek a možná i po jedné u další vojenské techniky, to však není zásadní. Záleží poté na situaci u dalších produktů, ale ty na přežití státu třeba nejsou, tudíž by je měl zajišťovat soukromý sektor.

Už na první pohled je tedy vidět, že v ČR je výroben pušek a vojenské techniky pod státní zprávou, až až. Pravda, že některé továrny byly ukradeny a podobně, ale to stále nemění nic na tom, že to není zrovna nejlepší postup. Chápu, vláda chce mít hodně pušek a jídla, ale zapomíná na základní věci. O čem teď mluvím? Stačí se podívat na slavnou 1. Rudou brigádu. S ohromnou slávou ji Dr. Skin představil světu a jak vypadá teď? Obě továrny stojí. Podstata věci je, že nemůže vyrábět, když nemáte z čeho. Proto se divím, že nevidím státní zemědělce, či v Severních Čechách kamenolomy.

Suroviny, tady tlačí bota celou ČR. Suroviny prostě nejsou. Cizinci nechtějí v Čechách prodávat, protože se bojí opětovnéhonavýšení daní, ti co zde již prodávají, dávají vysoké ceny, protože si to prostě můžou dovolit. No a proč tedy stát nic nedělá? ČR nemá nerostné bohactví, řeknete mi, ale kdo říká, že státní firma musí být nutně v daném státě? Proč se třeba nepostaví železárny v Peru, nebo jinde v regionu s vysokým výskytem dané suroviny. Drobní podnikatelé, kteří v Čechách jsou nemají šanci postavit si doly, či železárny na druhém konci světa, stát to zvládne. Pokud tedy státní firmy dodají dostatečný počet základního materiálu, bude daleko snažší pro soukromý sektor rozpohybovat ekonomiku.

3) Ziskovost
Poslední záležitostí je zisk státních firem. Měla by státní firma vydělávat? Na jednu stranu je to fajn, pokud se tak děje, na druhou pokud je například tak říkajíc na svém, není to nijak špatně. Státní firma totiž není pro zisk, ale pro zajištění státu.


Daně
Další věcí, jak stát značně ovlivňuje ekonomiku, jsou daně. Osobně bych viděl jako velký přínos, kdyby se podařilo zajistit všude daň VAT na 5%. Co však u dalších daní? DPH a dovozní daň jsou přeci daleko podstatnější přísun do státní kasy, jaké mají být ony?



1)Zlatá střední cesta
Je třeba nalézt střední cestu mezi podporou domácích firem a zpřístupněním trhu cizincům, pro zvýšení konkurence. Je jasné, že vzhledem k tomu, že nemáme absolutně žádnou základní dodávku surovin z místních zdrojů, musí být daně na materiál, co možná nejnižší. Na tom se vydělávat nemůže, protože materiál potřebují všechny firmy a pokud nebude k mání, celý průmysl bude zastavený, jak se tomu děje právě teď.

2) Podpora místních podniků
Máme tu místa, kde chceme vytvořit prostředí pro domácí firmy, například pro zbraně, jídlo, či letenky. Zde by se asi hodila vyšší daň z dovozu, například i mezi stávajícími 50% až ke 30% a níž, pokud by firma byla konkurence schopná.

3) Bílá místa na mapě
Odvětví, kde žádná místní firma nepodniká a v dohledné době ani podnikat nebude. Zde bych viděl daň na co nejnižší úroveň, teba takovou jaká je nyní u tanků, i když VAT by mohlo být i zde jiné.

***********************************************************************************************************************

english version will be soon 🙂