Kárpát Egyetem - RL ingame viszonylatok

Day 3,033, 03:53 Published in Hungary Hungary by Citiizen 2211421
Kárpát Egyetem

RL ingame viszonylatok
előadó: Haszontalan pkrusi


Jó szerencsét!
Lectori Salutem!


Tisztelt Hallgatók!

Szeretném megnyitni a Kárpát Egyetem oktatássorozatát az RL ingame viszonyok témakörében. Bízom benne, tudok szolgálni egy olyan szemlélettel, amit később hasznosítani tudtok. Leszögezném, hogy nem dogmaként kell követni minden egyes betűt, sőt piedesztálra sem szeretném emelni önnön magamat az írásommal.

“Hegy csúcsára többféleképpen is fel lehet jutni.”

Ahol 2- nél több ember vesz részt egy játékban, ott bizony már nem csak a játék adta lehetőségeket kell számításba vennünk. Mindegy, hogy online közösségi játékról beszélünk (erepublik), online játszható multiplayer játékokról (cs, wot, stb), vagy akár egy sima activityről, az alap gondolatmenet mindenhol ugyanaz.

I. Ahhoz, hogy a főcímben szereplő témát mélyebben elkezdjük kifejtetni, elengedhetetlen önmagunk vizsgálata. Utalhatok az egyik írásos erkölcsi iránytűre (Biblia):

“Más szemében a szálkát is meglátja, a magáéban a gerendát sem veszi észre.“

De a vallást nem belekeverve, érdemes a pszichológia felől közeledni. Szükséges tisztában lennünk önmagunkkal, kik vagyunk valójában, milyen emberek, milyen céljaink vannak, és egyáltalán mit is akarunk. Higgyétek el, ez sok konfliktustól megkíméli az embert, ha erre a pár alapvető kérdésre mindenki tud válaszolni. Az életben rengeteg idő s energia megy el arra, hogy kezeljük a konfliktusokat Ez az amit SOHA NEM KAPUK VISSZA! Az idő egy olyan kincs, amit nem lehet megvenni, nem lehet újraregisztrálni a karakterünket, tehát érdemes bölcsen gazdálkodni vele. Nem szeretném túlmagyarázni a dolgokat, rengeteget tudnék még beszélni a témáról. Egy a fontos: önismeret!

II. Ha az előző pontot nagyjából helyre tettük magunkban, akkor következzen maga a játék. Oké, hogy most már tudom ki vagyok, de mit is akarok a játéktól? Kikapcsolódni, elfojtott énem tombolásának teret adni, olyas valaki lehessek aki valójában soha nem lehetek, becsajozni? Ezeket szintén mindenkinek magának kell eldöntenie.

“Ahogy mi magunk változunk, úgy a céljaink is változnak velünk”

Sőt, hogy végképp összezavarjak mindenkit, hozzá lehet csapni egy lekerekített Taoista szemlélelet, miszerint nem is a cél számít, hanem maga az út amin haladunk a célunkhoz.

Azt mindannyian észrevettétek, hogy az első két pontot nem lehet kategorikusan elválasztani egymástól, összefüggnek, egymásba folynak. Minél mélyebben vizsgáljuk meg az RL-Ingame viszonyokat, annál inkább így is lesz.

“Miről is szól a téma? Emberi kapcsolatokról egy virtuális világban.”

Egy ember énképéhez hozzátartozik az is, ahogy itt az erepublikon éli életét. Lehet azt mondani, hogy munkámban becsületes vagyok, párkapcsolatomban mintapéldány, ha egy játékban erkölcstelen eszközhöz nyúlok, akkor az is én vagyok. Csak itt enyhébbek a következmények. De már egy sima fórumon is könnyebben küldöm el a vitapartneremet sivatagba homokot lapátolni, mint a valódi életben szemtől szemben.

III. És itt érünk el az emberi kapcsolatok kiépítéséhez egy virtuális világban. Miről volt szó eddig? Önmagunkról, céljainkról, és legkevésbé a játék mechanikájáról. Akár lehet azt is mondani, hogy pusztán pszichológiáról, egyfajta hohaszontalan maszlagról.
Én úgy gondolom, hogy nem elég az önismeret, szükséges maga az emberismeret is. Összegyúrjuk azt, hogy kik vagyunk, mit akarunk, ehhez keresünk megfelelő partnert, és így lesz egész az úgynevezett maszlag.
Viselkedésünk, hozzáállásunk, tetteink ezt mind meg fogják határozni. Senki nem tudhatja mit hoz a jövő, útközben milyen szituációkkal találkozunk. Ahogy azt sem, hogy milyen barátságok köttetnek ez idő alatt. Vagy milyen ellentétek csúcsosodnak ki.

Véleményem szerint, ahhoz hogy egy virtuális világban kapcsolatokat építsünk ki 3 dolog szükséges:

I. önismeret, saját célok
II. játékbeli céljaink
III. emberismeret


Ha a játékbeli céljainkat lecseréljük mondjuk: párkapcsolati céljainkra, munkahelyi céljainkra, akkor a cikk más témában is megállja a helyét. Nagyon sok mindennek ez a 3 pont az alapja, ami meghatározza életünket, helyünket a világban. Nem létezik olyan, hogy csak való világ és csak virtuális világ, hanem mindkettő egyszerre van jelen életünkben.

Egy fontos dolgot nem említettem még:

“bizalom”

Ha ez nincs meg, akkor ne is játszunk csak pasziánszt. Ha itt a játékban, a virtuális térben ez megvan, akkor ez ki fog hatni a való életbe is.

Konkrét példákat direkt nem írtam, ezt a cikket gondolatébresztésnek szántam az olvasó közönségnek.

Egy újfajta dolgot tesztelünk, miszerint nem chaten tartjuk az előadás további részét (rizon, mu), hanem itt kommentekben fogok válaszolni minden egyes kérdésre.


Maradok továbbra is tisztelettel:
Haszontalan pkrusi