КанАм - първият значителен военен конфликт

Day 1,215, 12:53 Published in Bulgaria Bulgaria by Valentin Krastev
Очакват ни важни битки, от които зависи достойнството ни като еНация и еДържава.
В последно време всички коментират бъговете и промените. Някои дори смятат, че пропуските в играта се активират, за да могат определени държави да се възползват при военните си операции. Факт е, че бъгове е имало от първия ден на еСвета и предполагам ще има до последния ден.
Забелязал съм, че когато избираме своя враг обикновено следват статии и коментари с патриотични заглавия, гръмки обещания и категорични закани - “Тия ще ги смажем”, “Със сигурност ще ги заличим”, “Дайте истинска война, а не лесна плячка”.
Дали си даваме сметка, че не винаги численото превъзходство печели войната?! Научили ли сме се да губим?! А знаем ли да печелим, дори когато загубим виртуална територия?!
Това е поредната ми историческа статия. Не го правя самоцелно. Ще ми се всеки от нас да намери отговори на горните въпроси.
И така. Днес ще ви разкажа за КанАм войната – конфликт с победи, загуби и бъгове.





Не съм присъствал на по-скучна научна конференция. Най-накрая ни поканиха на кафе със сладки. Влязохме в голямата зала на музея "Гленбоу". Усмихнат домакин започна да ни разказва за историята на племената, населявали Северна Америка. От всичко казано запомних, че името на град Калгари идва от старонорвежки и означава “студена градина”. Срещу мен се прозяваше американския сенатор Робърт У. Филиган. Явно и други бяха отегчени. А тази сутрин, същият този сенатор и неговият канадски колега Фалун Гонг ми разказаха за времето преди ерата Bromance /игра на думи – Братство и Романтика/. Времето, известно на историците, като КанАм войната.

Статистика

Някои определят войната между Канада и САЩ като първия значителен военен сблъсък в еСвета. За любителите на статистиката ще кажа, че конфликтът продължил 15 дни – началото било сложено на 11 април 2008 година, а мирът бил подписан на 26 април 2008 година. Неколкократно, администраторите на играта пускали паузи на бойните действия заради появата на бъгове /към този момент се изпробвал нов военен модул/. В рамките на войната били направени 1448 битки, като над 700 победи реализирали канадците. Американците спечелили 400 битки, а 329 били отменени.




Причините за конфликта

Една сутрин американският президент Nave saikilah се събудил в странно настроение. Привикал първите си съветници и им казал: “Гответе се за война”.



По това време САЩ градили основите на ПанАм, като се опитвали да спечелят влияние в Южна Америка. Единствената им възможна цел била Канада. Същите тези съветници от месеци работели в северната страна, за да я привлекат в орбитата на ПанАм. И изведнъж президента им казвал, че трябва да забравят за това и да се готвят за военни действия.
А канадските региони, които винаги са били по-скъпи от американските, не били населени. Канада разполагала с малко граждани, а активните били единици.



На 11 април американската армия нахлула в региона Manitoba. Провинцията се предала без съпротива. В първия ден от конфликта американците превзели повече от половината провинции. Три дни по-късно единственият сигурен канадски регион бил Квебек.



И тогава международната общност се намесила. Само за няколко часа численото превъзходство на американската армия било стопено неколкократно. На страната на Канада започнали да се бият съюзнически войски от Румъния, Великобритания и Испания. “Кленовете” спечелили симпатията и на средиземноморските страни като Франция и Италия. От различни краища на еРепубликата пристигнали десетки свободни бойци, които положили клетва пред Faltnor – канадския президент.



Станало мазало. След множество кървави битки ходът на войната бил променен. Америка започнала с бързи темпове да губи спечелените позиции.
В последната битка на войната – Битката за Manitoba – американският президент Nave Saikailah станал първият танк в еРепубликата. Той похарчил стотици кюлчета злато за здраве и успял да убие много канадски войници.




Бъговете

От началото на войната се появили много бъгове. За част от тях американците обвинявали канадците, за други – кленовете обвинили орлите. Всеки смятал, че противниковата страна стои в основата на тези трикове.
Още в първия ден на конфликта, бъг в МРР показвал Швеция като съюзник на Канада - факт отречен и от двете страни.



Един от най-проблематичните бъгове позволявал покосените американски войници да използват болницата много пъти и да увеличават здравето си до 100 при всяка битка. Администрацията на еРепубликата призовала двете страни да спрат войната до отстраняване на този бъг.
Канадците били ощетени и в още един случай – техните войници нападали подразделенията на собствената си армия.
Точно в този момент администраторите решили военният модул да бъде ъпгрейдван непрекъснато. Това пък било в ущърб на американците.

Името на войната




Официалното име на войната е САЩ-Канада, но повечето американци определили конфликта като Съединените щати срещу Канада. По този начин показвали, че Страната на кленовите листа е част от тяхната държава.
В отговор канадският президент нарекъл войната на малкото пръстче на Nave saikilah /The war of Nave’s Toe/. Причината за това била, че американския президент публикувал статия, в която обяснявал как убил канадския си колега на бойното поле. В същият материал той описвал и как малкото му пръстче е по-късо по рождение.
Повечето граждани на еСвета нарекли конфликта КанАм.

Мирът

На 26-и април започнали мирните преговори. Разговорите продължили един час и мирът бил подписан трудно. Условията – прекратяване на военните действия, без да се плащат репарации и подписването на 3-месечен Пакт за ненападение. По-късно американският президент се съгласил да изплати на Канада 100 злато. Условието за това било канадците да получат парите неофициално, в частно качество. Американците не искали по никакъв начин да признаят публично, официално и с исторически документ, че са били победени и са платили на северните си съседи злато. Канадците се съгласили и не издали приходен ордер 😉.




Още еИстория

Свещената Пакистанска империя: Култът Dio Brando
Четвърта Световна война: Битките за България
Империята на викингите: начало, възход и крах


Източници:
http://wiki.erepublik.com/index.php/From_the_Archives_of_eCanada
http://wiki.erepublik.com/index.php/Canada
http://wiki.erepublik.com/index.php/USA-Canada_War
http://www.erepublik.com/en/article/the-war-of-nave-s-toe-awards-long-overdue--566721/1/20
http://forums.erepublik.co.uk/viewtopic.php?f=9&t=16853