Obywatelski projekt ustawy. Poprawka do Regulaminu Kongresu.

Day 930, 16:08 Published in Poland Poland by Aniol Zaglady

AVE CEZAR o/

Jest to mój pierwszy artykuł w świeżo założonej gazetce. Chcę go poświęcić pewnemu problemowi który napotkałem dziś czytając art Marszałka Kongresu o ostatnich zmianach w ustawie i proponowanych nowych aktach.

Na wstępie uprzedzam, że artykuł może być trudny do zrozumienia chociaż starałem się opisać to jak najprościej. Dotyka za to istotnych problemów z ptk. widzenia eObywatela

Link do artykułu Marszałka:
http://www.erepublik.com/en/article/informacje-od-marsza-ka-kongresu-inicjatywa-obywatelska-1406268/1/20#comments

W dzisiejszym numerze pojawiła się informacja o nowym prawie ePolaków w postaci inicjatywy z którego to prawa korzystam. Postulując jednocześnie jego zmianę o czym niżej.

Uchwalony przepis brzmi następująco:

Akty Kongresu
art. 7
§1 Kongres uchwala ustawy, uchwały i rezolucje.
§2 Prawo do inicjatywy ustawodawczej przysługuje każdemu kongresmenowi z osobna oraz grupie co najmniej 100 obywateli polskich.
§3 Obywatele aby poddać projekt pod obrady kongresu zobowiązani są do przedstawienia opracowanego projektu ustawy w formie artykułu w gazecie lub postu na forum http://www.erepublik.com.pl/forum/c-12 oraz zebrać podpisy przynajmniej 100 graczy z obywatelstwem polskim. Podpisy zbierane są w formie komentarzy pod artykułem lub posta na forum o treści "popieram". Po zebraniu wymaganej liczby podpisów o projekcie należy poinformować Marszałka Kongresu.
§4 Marszałek Kongresu zobowiązany jest poddać projekt pod obrady Kongresu w ciągu 24 godzin.
§5 Kongres ma prawo dany projekt odrzucić, przyjąć w pełni lub z naniesionymi poprawkami zgodnie z procedurą opisaną w art. 8
§6 O wyniku głosowania nad projektem Marszałek Kongresu zawiadamia publicznie w terminie 24h od zakończenia.



Nasz kochany parlament uchwalił taki o to przepis.
Moim skromnym zdaniem jest on nie do przyjęcia, co wyraziłem komentując gazetkę MK.

W każdym szanującym się kraju, ten kto wnosi projekt ma prawo do ustosunkowania się do naniesionych poprawek. Bo może mu się nie podobają? Ma inne zdanie?
Teraz obywatele dadzą projekt, kongres zmieni ustawę w 50% przyjmie ją i będzie firmował ją tym że obywatele tak chcieli.
Tak być nie może, bo jest to narzędzie do manipulacji.

Ponadto przepis ten dyskryminuje obywateli ePolski którzy dla dobra kraju uczestniczą w akcjach aTOm.
Dlatego postuluje zmianę tego przepisu i wprowadzenie zapisu:

§2 Prawo do inicjatywy ustawodawczej przysługuje każdemu kongresmenowi z osobna oraz grupie co najmniej 100 obywateli polskich oraz udokumentowanym członkom grupy aTOm.

§5 Kongres ma prawo dany projekt przyjąć w pełni, w całości odrzucić, lub zaproponować poprawki
§6 W wypadku zgłoszenia poprawek przez kongres, następuje debata trwająca 24h w dziale Polityka na forum http://www.erepublik.com.pl/forum inicjowana przez zgłaszającego poprawkę.
§7 W następstwie debaty zgłaszający projekt ma prawo ponownie wnieść projektu do Marszałka kongresu lub odstąpić od niego.


Paragraf 6 istniejącego przepisu stanie się paragrafem 8

Uzasadnienie:

Obywatele Polscy którzy za namową MSZ wspierają swoją osobą akcję aTOm rezygnują z e-politycznego życia kraju. Ale robią to dlatego, że mechanika gry nie pozwala im mieć podwójnego obywatelstwa, że nie mogą należeć do ePolskiej Partii Politycznej mając inne obywatelstwo.
Tutaj natomiast mechanika gry nie stawia takiego problemu, tworzy go za to przepis prawny. Co wg mnie jest dyskryminujące dla tych obywateli eKraju którzy działają przecież "ku chwale ePolski"

cd.
Obywatel wnoszący projekt, jako obdarzony kredytem zaufania przez e-Społeczność ma wpływ na ostateczny wygląd uchwalanego projektu. W wypadku gdy nie widzi woli politycznej do przeforsowania swojej wizji ustawy, lub brak jest woli kompromisu ma prawo odstąpić od projektu co jest prawem oczywistym.
Nie można dopuścić do sytuacji, gdy obywatel zgłosi projekt, zdobędzie poparcie, a następnie projekt ten "poprawiony" w istotnych punktach wejdzie w życie i będzie firmowany jako projekt obywatelski, podczas gdy kongres zmienił go, a obywatele w zmienionej formie mogli by go już nie poprzeć.

Zdaję sobie sprawę, że ten projekt zostanie rozpatrzony na podstawie obowiązującego przepisu który chcę zmienić. Prawo jest prawem. Wyrażam jednak nadzieję że w wypadku uzyskania wymaganej liczby głosów poparcia kongresmeni wykażą się merytorycznym podejściem do problemu i nie zmienią mojego projektu (zgodnie z przysługującym im aktualnie prawem) który uważam za słuszny i przegłosują go w takiej formie jak poprą go obywatele.