Wekerle Alap - tájékoztató

Day 2,534, 06:21 Published in Hungary Hungary by AT89
Kedves olvasóim!

Hosszú idő telt el azóta, hogy utoljára olvashattatok a Wekerle Sándor Befektetési Alapról. Eleinte az e-állampolgárságom váltása (szerb, majd argentin), később, a sajtó globalizálása után az IRL elfoglaltságok akadályoztak benne, hogy kiadjak egy összefoglaló cikket a hazai sajtóban.


Új olvasók kedvéért összefoglalva: a Wekerle Alap egy olyan befektetési forma volt, amibe az egyes befektetők részvényesként szállhattak be felesleges aranyukkal, ha már nem kívántak több saját céget alapítani (spóroltak a naponta használható wellness mennyiséggel), viszont szükségük volt egy kis plusz jövedelemre. Az én karakteremen (akkoriban földemen) alapítottuk a cégeket, s a menedzseri munka hasznán osztozunk. A munkásadó terhét közösen viseljük, az így kalkulált haszon 70-30% arányban oszlik a befektetők és közöttem. Az én 30%-om terheli még a munkához szükséges étel költsége is.

A rendszer bizalmi alapon működik immár évek óta. Az első Wekerle Alap idején másfél millió valuta értékig ment fel a teljes portfolió, ami durván 1500-2000 aranynak felelt meg akkori árfolyamon. Mivel 60-70% körül volt a saját tőkearányom, így amikor úgy döntöttem, hogy abbahagyom a játékot, előtte kényelmes tempóban kivásároltam az összes befektetőmet, majd az összes maradék cégem bontottam (egyetlen bonthatatlan 10 ételgyárat kivéve), s körülbelül félmillió valutát hagytam hátra néhány barátomnak s az akkori e-politikai pártomnak.

Mikor újra megjött a kedvem a játékhoz, meghirdettem ismét az Alapot, gyakorlatilag saját fedezet nélkül – hiszen egyetlen q1 kajacéggel, s üres kasszával indultam neki. Itt látszott meg igazán, mennyit ér a bizalmi tőke – néhány cikk hatására több régi befektetőm előkerült, akik szívesen szálltak be ismét. A 2166. nap óta tart az új Alap könyvelése, azonban kezdetben sokkal elaprózottabb volt, sok-sok excel fülön tároltam az adatokat, s nem összevontan. Mivel ez egy tájékoztató cikk, ezért csak a 2197. naptól mutatom be az adatokat, az első 31 nap nem volt olyan mozgalmas.

Az Alap búza és vasipari üzletben van jelen, Q3 halastavakkal és bányákkal. Ezen cégek megtérülési ideje a legrövidebb a jelenlegi arany árfolyam és piaci árak függvényében, valamint az egységes 10-10 aranyas befektetési csomag is egyszerűsíti a működést. Az osztalékfizetés hetente egyszer történik, így 7 napos működési ciklusokkal könyvelek. A 2532. napi állapot szerint a Wekerle Alapban 185db befektetői céget kezelek, ami 1850 arany befektetés. Emellett 129db saját Q3 cégem, valamint 3db Q5 gumitelepem van és 1db Q3 ételgyáram (régi nosztalgia, a lebonthatatlan gyár szelleme). 10 befektető között oszlik meg a fenti összeg, s jelenleg is emeljük a tőkét, egészen 2000 aranyig. Utána már csak saját céget fogok alapítani, s így célom elérni a 400db céget.

A vizsgált 335 nap alatt az Alapból összesen ~174.000 valuta osztalékot fizettem ki a befektetők részére, átlagosan napi 518,07 valutát. Ezen időszak alatt igen változatos volt mind a nyersanyagok árváltozása, mind az arany árfolyam-ingadozása. Sajnálatos tény, hogy néhány rövid időszaktól eltekintve stabilan csökkennek a nyersanyagok árai. Részemről azt vallom: sok kicsi sokra megy – nem érdekel, milyen kevés a bevétel 1db cégből, ha van 400 belőle! [Ha ezt a sort olvasod, kommenteld lent, hogy "400" és kapsz 10db q7 tankot!] Természetesen a magam számára nem a piaci tömbárat, hanem azt az árat jegyzem fel, amelyen sikerül értékesítenem a terméket.

A legalacsonyabb ár 0,02 volt mindkét termék esetén, a vas maximuma 0,11 a búzáé 0,07 volt. Sokáig a vas magasabb áron kelt el, mint a búza, azonban a trend megfordult – a sok wellness-faló küldetés, illetve a tény, hogy az ember inkább üt pusztakézzel, ha spórolnia kell a fegyverrel, valamint, hogy jó ideig mindenki vasipari céget alapított mind-mind együtt okozták, hogy mára a búza legalább akkora áron cserél gazdát, mint a vas, de többnyire drágábban.

A másik fontos kérdéskör, ami sokak számára érdekes, hogy az arany árfolyama hogyan változik hosszú távon. Nos, minden nap feljegyzem a piacon reggel található legolcsóbb, legalább 100 aranyat kitevő ajánlatot. Ezt tekintem uralkodó árfolyamnak, s ehhez viszonyítom a tőkearányos osztalékot. Az arany viszonylag stabilnak mondható, közel egy év alatt átlagosan 200,82 valutába került 1 arany. A legalacsonyabb ár 156,3 a legmagasabb 227,98 valuta volt a vizsgált időszakban. Íme:



Végül, hiába magasak a valutában kifizetett osztalékok, ha az arany árfolyama előnytelen. Mivel a befektetések aranyban, az osztalékfizetés pedig valutában történik, mindig felírom a tőkearányos osztalékot is napi szinten, heti szinten pedig összesítem. Ha a teljes időszakot tekintem, akkor az átlagos napi tőkearányos osztalék 0,27% volt, a legkisebb 0,12%, míg a legmagasabb 0,52%. Matematikailag megkérdőjelezhető, de ha összeadom az összes napi osztalékot, akkor 89,03% tőkearányos osztalék jön ki a legelső naptól számolva. Mit mutat meg ez? Ha az átlagos napi 0,27%-kal számolok, akkor heti 1,89%, havi 8,1-8,3% hasznot vághat zsebre a befektető. Sajnálatos tény, hogy még az epic torna mellett is 0,2% alatt maradt a tőkearányos osztalék, tehát igazán bivalyerős hatása nincs már a piacra.

A kifizetett osztalékokról is készítettem egy diagramot, hogy kicsit jobban látható legyen. Az Alap szabályai szerint hetente 1 szabadnapra vagyok jogosult, tehát heti 6 nap munkát garantálok. Mivel csak évente néhány alkalommal hagyok ki napot, ezért 9 napon 0 volt az osztalék, mivel nem folyt termelés. Azért 9 szabadnap 335 napból nem nagyon adhat okot panaszra! Vizuális típusok kedvéért:



Direkt nem írtam a saját bevételeimről, mivel annyira nem tartozik a tárgyhoz. Bárki könnyen kiszámolhatja a nagyságrendet, ha a kifizetett osztalék 70%, akkor mennyi maradt nálam – persze, némi ételköltséget levonva. A saját cégek után meg ugye 100% a haszon, ami zsebben marad…mondjuk úgy, jut is, marad is. Sokat osztok, jótékonykodom, nem mindig nyilvánosan, de amilyen bizalommal van felém a közösség, én is olyan bizalommal adok, amikor tudok. Ha elérem a 400 céget, majd új célt tűzök ki magam elé, ki tudja...de addig még sok-sok klikk van hátra.

Köszönöm a figyelmet,
AT89
WSBA alapkezelő