Watergate Vs Chatgate

Day 1,523, 11:48 Published in Serbia Serbia by dr.doom



Votergejt (Watergate) je bio politički skandal koji se dogodio u SAD početkom 1970-ih. Naime, predsednik komiteta za reizbor tadašnjeg američkog predsednika, Ričarda Niksona, je predložio niz ilegalnih aktivnosti uključujući da se tajno provali u prostorije opozicione Demokratske partije (sedište Demokratskog nacionalnog komiteta koje se nalazilo u “Watergate” bloku poslovnih zgrada, odatle i naziv za ovu aferu) i postave prislušni uređaji.

U svom redovnom obilasku prostorija, portir je primetio da je selotejp traka bila prelepljena preko dela vrata kod brave. Ne znajući o čemu se radi (provalnici koji su upravo bili tada tu su na taj način “tagovali” koje su kancelarije odradili), on ih je sklonio. Nakon sat vremena, u ponovnom obilasku, video je da su trake ponovo postavljene. Pozvao je policiju, provalnici su uhapšeni a ubrzo su povezani sa najužim krugom oko američkog predsednika.

Usledila je istraga tokom koje se saznalo da je akcija finansirana iz fondova vladajuće Republikanske partije i da je Ričard Nikson ozvučio i ovalnu kancelariju u Beloj kući i snimao sve razgovore sa svojim saradnicima. Kako bi se saznala prava istina, specijalni tužilac i Senat su zatražili trake snimljenih razgovora.

Predsednik je odbio i izgovorio istorijsku rečenicu “Ja nisam preverant!” (“I am not a crook!”). Nakon dodatnog pritiska, administracija je ipak morala da preda transkript traka sa kojih su uklonili vulgarnosti i psovke predsednika i njegovih saradnika. Nakon intervencije Vrhovnog suda, predate su i same trake ali je otkriveno da nedostaje 18 minuta i 30 sekundi razgovora.

Bela kuća je rekla da je sekretarica “greškom” izbrisala taj deo. Istraga je utvrdila da je brisanje rađeno u pet navrata, svaki put uklanjajući drugi deo razgovora.

Pokrenuta je procedura opoziva predsednika i suočen sa mini pobunom u redovima svoje sopstvene partije, Nikson se obraća javnosti i objavljuje da će dati ostavku na mesto predsednika SAD. Tom prilikom je i rekao:

“U svim svojim odlukama koje sam donosio u javnom životu, uvek sam se vodio onim što je najbolje za našu naciju. Tokom dugog i teškog perioda istrage o Votergejtu, bio sam uveren da je moja dužnost da istrajem i završim mandat na koji ste me izabrali. Ipak, u poslednjih nekoliko dana mi je postalo jasno da nemam dovoljno jaku političku podršku u Kongresu da opravdam ovo moje uverenje.

(...) Kao predsednik, moram da stavim interese zemlje ispred svega. Državi su potrebni i predsednik i Kongres u punom kapacitetu, pogotovu sada kada se suočavamo sa problemima u zemlji i izvan nje.

Ako bih nastavio sa ovom političkom borbom kako bih dokazao svoju ličnu nevinost u ovome, to bi odnelo isuviše vremena za mene kao predsednika i Kongres u trenutku kada bi naša celokupna pažnja trebalo da bude usmerena na probleme u inostranstvu i boljitku kod kuće bez inflacije. Zato, podnosim ostavku na mesto predsednika koja stupa na snagu sutra u podne.”


Potpredsednik Ford je postao novi predsednik i odmah potpisao bezuslovno pomilovanje koje oslobođa Niksona bilo kakvih istraga.


Chatgate je politička afera u eSrbiji koja se dogodila početkom 2012-e godine. Aktuelni predsednik je u zvaničnim državnim novinama objavio nabavljeni transkript sa čet sednice opozicione Ujedinjene eSrbije (UeS) gde su visoki zvaničnici ove stranke odlučili da njihov član ne učestvuje u trenutnoj Vladi i ne baš biranim rečima govorili o predsedniku i vlasti.

Otvoreno objavljivanje transkripta razgovora sa sednice jedne opozicione stranke u državnim novinama od strane predsednika je izazvao novi talas svađa, sukoba i teških reči najprominentnijih igrača naše e-zemlje. Istovremeno, eSrbija se vojno, politički i ekonomski nalazi u nezavidnom položaju.

Niko nije zatražio transkripte sa čet kanala Vlade kada je predsednik sa svojim saradnicima razgovarao o zapisima sa sednice opozicionog UeS-a. Predsednik je i dalje na funkciji na koju ga je izabrala većina građana eSrbije.