Walka w eRebuglik V2 dla Bystrzaków

Day 958, 13:12 Published in Poland France by Pozdrawiam

Poradnik krok-po-kroku przeznaczony dla początkujących graczy, a także tych bardziej zaawansowanych, którzy nie mieli jeszcze do czynienia z nowym modułem militarnym.

Dla bardziej kumatych wersja skrócona: http://repub.pl/?page_id=214 przygotowana przez Weatherwax.

Kilka słów tytułem wprowadzenia do gry:

Bitwa została podzielona na rundy trwające około 2min 10sek. W danej rundzie ruchy może wykonywać albo armia najeźdźcy który chce przejąć teren albo armia zaatakowanego kraju broniąca swojego terytorium. Runda pierwsza to czas dla atakujących. Po upływie 2:10 zaczyna się runda druga, kiedy działają obrońcy i tak w koło Macieju aż do końca bitwy raz jedni raz drudzy. Z tego wynika, że niezależnie po której stronie walczymy raz atakujemy wroga a raz jesteśmy przez niego atakowani.
Raz jesteśmy stroną AKTYWNĄ a raz BIERNĄ. Czyja jest teraz kolej i ile czasu zostało do końca rundy widać dokładnie na liczniku czasu w prawym górnym rogu.

Na 15 sekund przed końcem każdej rundy dostajemy dźwiękowy komunikat: „attention, attention” - można go wyłączyć (zębatka w prawym górnym rogu), ale z doświadczenia wynika, że bardzo się on przydaje, kiedy w oczekiwaniu na zmianę rundy grzebiemy w necie albo robimy herbatę w kuchni 😃

Podgląd pola bitwy jest widoczny w lewym dolnym rogu: pola czerwone oznaczają pola zajęte przez atakujących, pozostałe pola są polami należącymi do broniących. Atakujący zaczynają zawsze z lewej i przesuwają się na prawo. Dwie kolumny pól z lewej są zarezerwowane tylko dla atakujących (broniący nie mogą na nie stawać), a dwie kolumny pól z prawej są na wyłączność obrony.
Aby dołączyć do walki należy wejść na pole bitwy tak jak w v1: z linka na głównej, lub z gazetki MONu.

1. Na mapę możemy wejść tylko wtedy kiedy „nasi” mają rundę aktywną. Jeśli rundę aktywną ma właśnie przeciwnik, to znaczy że my mamy pasywną i trzeba ją przeczekać. Kiedy rozpocznie się odliczanie naszej rundy aktywnej pokaże się nam przycisk „Join battle” w który klikamy i wchodzimy do gry.



CZĘŚĆ I RUNDA AKTYWNA = PONAD 2 MINUTY NA DZIAŁANIE

2. Po wejściu od razu zabieramy się do roboty. W pierwszej kolejności zostaniemy poproszeni o wybór broni, którą chcemy walczyć. Oczywiście wybieramy spośród broni które „mamy na stanie”, czyli które sobie wcześniej kupiliśmy. Jeśli nie mamy broni, można wrócić na rynek i kupić albo wejść bez - wtedy walczymy na pięści – nie polecam.



Dopisek mój: warto mieć kilka broni, nawet badziewny helikopter:
piechur przesuwa się 1 pole na rundę, czołg 2 pola,
a helikopter ma 3 ruchy na rundę aktywną + atak.
W czasie aktywnej tury można zacząć od zmiany broni, przenieść się i niestety przeczekać 😮

UWAGA PRAKTYCZNA:

Kupując broń warto patrzeć nie tylko na siłę ataku i obrony, ale też na Damage, jaki daną bronią możemy zadać przy każdym uderzeniu. Wiadomo, że im wyższy tym lepszy. Co z tego że mamy duże szanse trafić przeciwnika, jeśli przy trafieniu zadamy mu nikłe obrażenia? Warto wiedzieć, że każdą broń można wykorzystać w określonej ilości walk (każda broń może mieć inny-sprawdzamy to patrząc na wskaźnik Durability dla danej broni).

PRZYKŁA😨



Używając powyższej broni mamy 60% szansy na trafienie przeciwnika (Attack), 60% szansy na uniknięcie ataku przeciwnika (Defense), a kiedy już trafimy przeciwnika zadamy mu obrażenia na poziomie 4 (Damage). Broń ta zużywa się po 40 użyciach. Cena przystępna 29,70 PLN ale takie rzeczy to chyba tylko w Becie 😉

3. Kiedy już mamy wybraną broń decydujemy się na którym polu chcemy zacząć grę. Czasem nie ma wyboru bo zostaje nam zaproponowane tylko jedno pole, a czasem jest ich klika-kilkanaście, jak na poniższym obrazku (pola na których możemy wystartować są jaśniejsze niż pozostałe).




UWAGI TECHNICZNE:

W trakcie całej gry można stawać albo na polach pustych albo na polach naszych sojuszników.
Pole zajmowane przez wroga można przejąć tylko i wyłącznie przez pokonanie go w walce (jeśli na danym polu stoi ich więcej, to trzeba się pozbyć wszystkich). Jeśli wygramy walkę automatycznie zostajemy przesunięci na pole o które walczyliśmy.

Dla rozpoznania swoich i wroga wprowadzono oznaczenie flagami krajów walczących. I tak jeśli np. bitwa toczy się między USA i Niemcami to zarówno gracze z USA jak i wszyscy sojusznicy USA będą oznaczeni na planszy flagą USA a Niemcy i wszyscy sojusznicy Niemców będą oznaczeni flagą Niemiec. Upraszcza to orientację na mapie i nie wymaga znajomości tego, kto się z kim obecnie nie lubi a kto z kim trzyma sztamę 😉

4. Kiedy zdecydujemy się na pole startowe wybieramy je klikiem. Od teraz w prawym dolnym rogu będą się pokazywać możliwe do wyboru opcje, a Lana cały czas będzie prowadzić nas za rękę



5. Po ustawieniu się na polu startowym możemy albo od razu „bić wroga po kasku” jeśli jest na polu sąsiadującym z nami albo wykonać ruchy aby dostać się w zasięg przeciwnika.
Po kliknięciu przycisku „Move” podświetlą się wszystkie pola na które możemy się przesunąć. Wybieramy jedno z nich klikiem i nasza jednostka bojowa się przemieszcza na wskazane pole.



UWAGI TECHNICZNE:

Jednostki powietrzne mogą zajmować wszystkie pola gry, czołgi nie mogą stawać w rzece (przekraczanie rzeki tylko przez mostek) ani w górach, piechota nie wchodzi do wody (tylko mostkiem) natomiast może stawać w lesie i w górach. Artyleria była w becie mało widoczna, więc brak danych empirycznych

W każdej rundzie osoby walczące bez broni, z bronią palną i artylerzyści mogą się przesunąć maksymalnie o 1 pole, czołgi o 2 pola a jednostki powietrzne aż o 3 pola.

Jeśli w danej rundzie wykorzystamy tylko część dostępnych ruchów (ilość możliwych ruchów pokazuje się na przycisku Move w prawym dolnym rogu) to pozostałe przepadają – innymi słowy ruchy z kolejnych rund się nie sumują i w każdej rundzie aktywnej mamy ich tyle samo do dyspozycji.

6. Jeśli po wykonaniu ruchu na którymkolwiek z sąsiednich pól będą jednostki przeciwnika możemy je zaatakować. W podanym przykładzie walczymy jako sojusznik Chorwacji przeciwko Słowenii. Po wykonaniu ruchu i kliknięciu w prawym dolnym rogu przycisku „Attack” pokazują się nam podświetlone pola na których stacjonuje przeciwnik (Słowenia) i które możemy w tym momencie ewentualnie zaatakować. Jeśli po wykonaniu ruchu nie ma obok nas nikogo z przeciwników to przycisk „Attack” będzie nieaktywny. Jeśli mamy jeszcze możliwe do wykonania ruchy to możemy iść dalej, a jeśli wykorzystaliśmy wszystkie ruchy a wroga brak, to musimy czekać do następnej „naszej” rundy aktywnej by wykonać kolejne ruchy po planszy lub jeśli nie chcemy dostać za niewinność to klikamy na przycisk Retreat i wychodzimy z pola bitwy (po naszej rundzie aktywnej następuje runda bierna, w której jesteśmy wystawieni na cel jak kaczki – łatwo stracić życie, ale o tym później).



7. Klikamy pole które będziemy atakować. Pokazuje się nam plansza z wszystkimi wrogimi jednostkami które na daną chwilę znajdują się na tym polu (może ich tam stać mnogo z różnymi gadżetami bojowymi). W podanym przykładzie jest do wyboru tylko jeden przeciwnik – lepszy rydz niż nic 😉



8.Jeśli przeciwników jest kilku, klikamy sobie na nich po kolei i sprawdzamy jakie mamy szanse na wygraną walkę z danym osobnikiem. Ja wybieram tego co jest i patrzę na statystyki które się pokazały.



Jak widać facet jest w pełni zdrowia (100% linia wellness, ja mam tylko 40😵, ma dużo większe szanse że mnie trafi a do tego jak już we mnie trafi to zada mi taki Damage że się nie pozbieram. Do tego ma wyższy skill bojowy (ja 4 on 7).
Gdybym stała sama jedna w jego pobliżu to powinnam klikać „Don’t attack” i uciekać z bitwy przez kliknięcie Retreat bo nie ma szans na wygraną. Ale widziałam, że koło mnie jest kilku sojuszników żądnych krwi, więc jest szansa, że i oni go zaatakują i uda mi się coś ugrać na tej walce. Zatem zostaję. Po wybraniu przeciwnika wybieramy Booster i klikamy „Set attack”.

UWAGA TECHNICZNA:

Cena Boostera nie świadczy o jego użyteczności, każdy działa inaczej, trzeba sobie samemu ocenić w „praniu” co się opłaca a co nie.

9. Kiedy wybraliśmy sobie cel, możemy spokojnie czekać aż upłynie czas przeznaczony na nasze manewry. Kiedy licznik wskazuje 00:00 aktualizują się wszystkie działania podjęte przez wszystkich graczy strony aktywnej, którzy są na polu bitwy.



10. Następnie pokaże się nam przebieg i wynik walki z wybranym przez nas wrogiem.



Tak jak myślałam, byłam tylko „pomocnikiem atakującego”, czyli ktoś inny też zaatakował tego samego przeciwnika i go spacyfikował z moją małą pomocą.
Jeśli walka toczy się w wariancie 1 na 1 to wyniki walki wyglądają tak jak poniżej:



Walka w trybie 1 na 1 toczy się do momentu aż jednemu z walczących poziom wellness spadnie poniżej 20%. Osoba ta przegrywa walkę i zostaje „wyrzucona” z pola bitwy a jej miejsce na planszy zajmuje zwycięzca.

Próg 20% jest oznaczony po prawej stronie na linii wellness pionową kreską.

UWAGI TECHNICZNE:

Jeśli Twój wellness spadnie drastycznie w walce dostajesz tzw „Health aid” czyli pierwszą pomoc - wellness jest wybijany do poziomu 40%. „Health aid” w becie działa max 3 razy w jednym dniu. Nie wiadomo czy tak samo będzie w v2. Potem nie ma przebacz – radź sobie sam ze swoim kiepskim samopoczuciem 😉

Dopisek od admina: wyskakuj z kasy 😃 [kopsaj szmalec koleś]

SZYBKA PORADA - Jak się będzie leczyło:
Jeśli masz dość, możesz się wycofać z bitwy z około 20 wellness, następnego dnia będzie czekała Lana z komunikatem - wróciliśmy Ci zdrowie do 70 [zachowanie Bety].

Pytania:

Co jeśli po walce zostanę z 20 lub 40 zdrowia

wylogowuje się i następnego dnia mam wspominane przylizywanie się Lany:




Więc idę na trochę na pakernie, ale wellness packa trzeba kupić - 20 zdrowia za 0,50g



Pytania:

Czy mogę nakopać kolesiowi, jeśli jest 3 skille wyżej


Owszem, jeśli kupił sobie pukawkę niskiego poziomu.



większy damage, większe szansa trafienia, zgadnijcie kto wygrał? 😉


CZĘŚĆ II RUNDA BIERNA = PONAD 2 MINUTY NUDY 😉

Kiedy udało się nam zostać na polu gry, to oznacza, że wygraliśmy walkę i teraz będziemy się nudzić 2 minuty. Do zrobienia pozostaje nam tylko jedno:



Lana mówi żeby wybrać narzędzie do obrony. Klikamy &quot😉efend", wybieramy Booster na miarę naszych możliwości i sytuacji na planszy i czekamy 2 minuty aż nasz przeciwnik zrobi to wszystko co my robiliśmy przed chwilą.



Jeśli przed chwilą walczyliśmy ze słabym przeciwnikiem to nasze zdrowie jest nadszarpnięte tylko nieznacznie. Natomiast jeśli przeciwnik był mocny, to zwykle nasz wellness jest w opłakanym stanie. Teraz jest dobra chwila na wydawanie kasiory: w oczekiwaniu na atak możesz sobie drogi graczu kupić pakiecik 20 punktów wellness za jedyne 0,5 golda.

Pytania:
Co jeśli mi nakopali, a chce zostać na polu bitwy.


Trzeba wyskoczyć z golda 😮



Dopisek: czyli jak po jednym przeciwniku chcesz zostać na polu bitwy, a ledwo żyjesz, miej 2 golda, przed następną turą. 🙂

Po upływie 2 minut nudy aktualizują się wszystkie działania podjęte przez graczy strony aktywnej (czyli naszych wrogów), którzy są na polu bitwy. Możemy sobie zobaczyć kto się pojawił, kto się przesunął i czy ktoś w nas wycelował.

Przy odrobinie szczęścia nikt nas nie zaatakuje i wtedy znów my jesteśmy strona aktywną – i możemy wdrażać w życie dalsze posunięcia. Natomiast jeśli ktoś nas dopadł to albo nas wykosił z gry (przykra sprawa, bo to znaczy że wellness mamy na poziomie bliskim zeru) albo był na to za słaby i gramy dalej, ale bardzo osłabieni (można się podleczyć za parę Golda).

Dla tych co nie lubią się nudzić:

W trakcie trwania rundy biernej można sobie poklikać po mapie i popatrzeć co się dzieje na planszy (kto, gdzie i po co). Kliknięcie na dowolnym polu pokazuje w dole ekranu ogólną informację o stacjonujących na tym polu jednostkach



Po kliknięciu na „More info” rozwija się szczegółowy opis jaką bronią dysponują obecne na polu jednostki, jakiej są narodowości oraz jaki mają stopień zaawansowania w posługiwaniu się posiadaną bronią. Ponadto widzimy że stojący na tym polu czołg będzie miał o 20 większy Defence niż miałby gdyby stał na zwykłym polu bez bonusa.



INFO: autorem poradnika jest 16 lvl kobieta 🙂