Vodič za podjetništvo

Day 663, 09:28 Published in Slovenia Slovenia by Janez Grozni

Podjetništvo je ena od bolj priljubljenih opcij v eRepubliku in vedno več je vprašanj kako voditi podjetje, v kateri državi ali panogi ga odpreti... itd.

Odgovarjanje na takšno vrsto vprašanj zna biti zelo dolgotrajno, zato sem se odločil da enkrat za vselej napišem en uporaben vodič za podjetništvo, kjer ne bom varčeval z najmanjšimi detajli, kako uspešno voditi podjetje v eRepubliku.
Vseh odgovorov na svoja vprašanja ne boste dobili, ker boste še vedno morali za veliko stvari sami v roke prijeti kalkulator in preračunavati cene, plače, valute itd.


1. Prvi korak: radi bi ustanovili podjetje.

Najprej nekaj osnov:
Za različne izdelke potrebujete različno število produkcijskih enot. Pri hrani 1, darila 2, orožje 5, moving ticket 10, hiša 200 za obrambne sistemi in bolnice pa po 2000 enot. Pri kvaliteti Q1 za vsako produkcijsko enoto potrebujete tudi eno enoto surovine, pri Q2 po dve enoti... pri Q5 pa p 5 enot surovine na produkcijsko enoto izdelka. (primer: za izdelavo Q5 hrane bo podjetje porabilo 5 enot surovin iz svojih zalog)
Ob nakupu surovin pa vam v inventar podjetja Q1 surovina doda 1 enoto surovine, Q2 dve... Q5 pa 5 enot. Kar pomeni da lahko kupujete surovine katerekoli kvalitete, ne glede na to kakšne kvalitete je vaše podjetje.
link do eWikipedije

Pri tem prvem koraku se najprej poraja vprašanje v kateri državi in pa v kateri panogi se splača ustanoviti podjetje.


1.1. Panoge:

Surovinska podjetja
Prva stvar, ki se je morate 100% zavedati je da se surovinsko podjetje splača odpreti samo v regiji z "High" surovinami. Če boste odprli surovinsko podjetje v regiji z "medium" surovinami, boste avtomatično proizvajali polovico manj produktov, kot v "high" regiji, če pa odprete surovinsko podjetje v regiji kjer sploh ni nobenih surovin, potem bo proizvodnja 20krat nižja kot v "high" regiji ali 10krat nižja kot v medium regiji in ste ravnokar vrgli 20 golda skozi okno.
Zaradi produkcijskih funkcij, ki jih bomo obdelali malo kasneje, je zelo važno če se spravite v pridelovanje surovin, da imate na zalogi nekaj dodatnega golda, da čim hitreje nadgradite surovinsko podjetje na čim višjo raven. Cene dela so za podjetja vseh kvalitet praviloma enaka, medtem ko pri višji kvaliteti proizvedete opazno več enot surovin za enako ceno. Osebno se ne bi spravil v pridelovanje surovin če ne bi imel na zalogi 110 enot golda, da se čim hitreje nadgradi podjetje na Q3, ki še lahko zagotavlja lagodno preživetje, poleg tega pa še 20 golda za izvozno licenco.
Na zeleno vejo lahko z dobrim planiranjem pridete tudi z 60 golda za nadgradnjo na kvaliteto Q2 in izvozno licenco, vendar vam v tem primeru svetujem da se res dobro pozanimate o cenah dela izvoznih licencah itd.
V Sloveniji nas Administratorji na žalost niso obdarili z nobeno high regijo, tako da vam absolutno odsvetujem odprtje kakršnega koli surovinskega podjetja pri nas.
Regije z "high" surovinami lahko najdete na zelo uporabni strani eGobba's world map ali pa pojdite pod zavihek "info" in potem "world map" na strani erepublik.com.

Prehrambena (food) podjetja
Ker vsak državljan eRepublik vsak dan potroši eno enoto hrane, je prehrambena industrija tista z najbolj konstantnim povpraševanjem. Med tem ko bo pri drugih predelovalnih industrijah povpraševanje v veliki meri odvisno od vojn ali naraščanja prebivalstva, bo potreba po hrani večinoma enakomerno razporejena čez daljše obdobje. Za uspešno delovanje v tej panogi si morate obvezno prebrati lastnosti hrane na eWikipediji.

Podjetja z darili
...so v tem trenutku v veliki meri odvisna od pritoka novih igralcev v eRepublik. Kot lahko preberete na eWikipediji, darila izboljšajo wellness prejemniku daril. Ker pa so admini tukaj pustili luknjo, se veliko ljudi poslužuje ohranjanja wellnessa z trening vojnami in ne z darili. Zaradi količine wellnessa prejetega z hrano obstaja tudi del uporabnikov, ki darila kupujejo namesto hrane višje kvalitete, kar se jim v določenem trenutku pri določenih cenah finančno splača. Tretji kupci daril so tisti, ki bi si z dnevno dovoljenimi 10 enotami wellnessa na dan radi prislužili eno dodatno bojevanje.
Podjetij z darili se načeloma ne splača nadgrajevati nad Q2, ker zaradi produkcijske formule, ki je admini niso dovolj pazljivo dodelali cena daril višje kvalitete naraste eksponentno. Tako naprimer bi v Sloveniji približna cena Q5 darila bila okroglih 15 SIT, medtem ko 5 Q1 daril zagotavlja enako izboljšanje wellnessa za nižjo ceno.

Orožarska podjetja
...so seveda močno odvisna od vojn. Q1 orožje gre praviloma lepo v promet, medtem ko je orožje višje kvalitete močno odvisno od zagretosti uporabnikov, da z visoko škdo, ki jo povzroča orožje višje kvalitete zagotovijo svoji državi zmago, kar v eSloveniji trenutno ob trening vojnah ne pride ravno v poštev. Ena od lastnosti orožarskih podjetij, ki nastanejo zaradi različno intenzivnih vojn po eSvetu, je da se je včasih potrebno spoprijeti z izrazito sušnim obdobjem, ko se neprestano večajo zaloge orožja, med tem ko cena na trgu pada. To je tudi poglavitni razlog za nekoliko višje cene orožja napram ostalim izdelkom, ker vsa orožarska podjetja pravilom potrebujejo neko zalogo za "sušne čase". Sedaj takšnega obdobja že nekaj časa ni bilo, ampak z prekinitvijo nekaterih vojn, se lahko hitro zgodi da povpraševanje po orožju pač upade do te mere da bi veliko orožarskih podjetij moralo zapreti svoja vrata. Tukaj si preberite podatke o orožju.

Moving tickets podjetja
Tukaj imamo še eno panogo v kateri se absolutno ne splača nadgradnja podjetja, ker moving ticketsi višje kvalitete ne prinašajo dovolj velikega pozitivnega učinka glede na ceno. Praviloma zaradi tega dejstva vedno prihaja do prevelike produkcije moving ticketsov in zato te panoge na splošno ne priporočam, ker v njej nikoli ne boste dosegali donosov, ki bi jih lahko v kateri drugi panogi. To velja vsaj dokler administratorji končno ne iznajdejo sistema, po katerem bi moving ticketsi postali malce bolj uporabni.

Housing podjetja
Kot si lahko preberete tukaj, vam hiša ki jo hranite v svojem inventarju vsak dan doda nekaj wellnessa. Panoga z hišami je problematična za začetnike. Za vsako hišo potrebuješ 200 produkcijskih točk, za Q5 pa to pomeni porabo celih 1000 enot lesa, tako da to dejstvo požene cene Q5 hiš v višave. Zaradi velike potrošnje lesa, zaradi 20ih zaposlenih delavcev (ki vam za razliko od vseh ostalih podjetij, kjer je optimalno število 10, dajo najvišji proizvodni faktor), zaradi dejstva da morajo zaposleni delavci skupaj narediti kar 200 enot in zato ker lahko hiša kar nekaj časa stoji na trgu, preden se proda, so za housing podjetje potrebne velike zaloge surovin in denarja za plače. Da pa ne bi bilo že to dovolj se hiše v eRepubliku ne uničijo in tako vsak, ki se odloči zamenjati svojo hišo za drugo, višje kvalitete, hišo nižje kvalitete proda naprej in tako imajo proizvajalci hiš nižje kvalitete tudi precej konkurence na črnem trgu.
Zaradi teh specifičnosti ni smiselno vstopiti v to panogo, če investitorji nimajo na voljo velikih količin zlata (120+), da si z hitro nadgradnjo sploh povrnejo svoj vložek. Medtem ko te ustvarjena zaloga parih kosov orožja ne bo spravila v bankrot, se pri zalogi dveh ali treh hiš, ki jih podjetje pač ne uspe prodati dovolj hitro, lahko hitro zgodi da podjetju zmanjka denarja za plače in posledično izgubi delavce.
Je pa po drugi strani Housing lahko izjemno donosna panoga, če imate dovolj sredstev za začetne neprijetnosti in nadgradnje.

Obrambni sistemi ali bolnice
Pozabite takoj (in ne več misliti na katerokoli izmed obeh panog). Za izdelavo enega obrambnega sistema ali bolnice, je potrebnih 2000 produkcijskih točk, torej posledično 2000 enot lesa in pa 20 delavcev da vam jih zgradijo v nekem doslednem roku.
V teh dveh panogah bi torej potrebovali 70-80 golda da dokončate prvi produkt, ki pa vam ga garantirano nihče ne bo kupil, ker se Q1 bolnice ali obrambne sisteme smatra za neuporabne, med tem ko izdelava Q5 bolnice ali obrambnega sistema (ki so pravzaprav edine dovolj uporabne da bi jih katera država sploh želela kupiti) stane okroglih 250-280 golda, brez 390 golda, ki bi jih potrebovali zato da sploh pridete do Q5 podjetja.
Vodenje podjetja v eni izmed teh dveh panog priporočam samo tistemu, ki bi rad na hitro izgubil večje vsote golda.


1.2. Država v kateri bi radi odprli podjetje

Je težka izbira in ponavadi ne morete biti sto-odstotni pri takšni odločitvi, ker obstaja preveč dejavnikov na katere ne morete vplivati, jih ne morete predvideti, vsekakor pa lahko odločilno vplivajo na poslovanje vašega podjetja.
Če se odločite odpreti podjetje v tuji državi, bi bilo zelo dobrodošlo da spremljate dogajanje v tej izbrani državi, vse od gibanja valute, gibanja cen dela, ponudbe na trgu itd. Najbolje je da odpirate podjetja, če že ne v domači, vsaj v državi katero vsaj približno poznate v eRepubliku.
Ko primerjate države med seboj preglejte na trgu tiste države.

Lažje reči, kot najti, ampak idealna država za odpreti podjetje je tista z nizkimi davki na dodano vrednost (VAT), nizkimi davki na prihodek (income tax), dovolj visokimi uvoznimi davki (import tax) da vas ne bo ogrožala tuja konkurenca (načeloma je že 30-40% import tax dovolj velik), nizkimi cenami dela, visokimi cenami proizvodov in z stabilno valuto, za katero najraje preverim gibanja na strani eRepTools ("Currencies" -> "charts").

Ker se tega zaveda veliko državljanov eRepublik, takšne idealne države seveda ni, ker ko se jo najde, to lahko hitro izkoristi par posameznikov, ki tam odprejo podjetje in speljejo panogo iz nizkega ravnovesja.
Če želite kasneje svoje izdelke predvsem izvažati z izvozno licenco (export licence), potem vam najbolj priporočam državo, ki ima najnižje cene dela (katera to je, bo pa potrebno iskat in računat, sam se tega nisem spravil).


1.3. Pregled podjetij, ki so naprodaj

Šele po tem ko se odločite v kateri panogi bi radi zagnali podjetje, pride na vrsto pregled po trgu podjetij ("market" -> "company for sale" ), kjer pregledate podjetja naprodaj in poiskušate najti nakup, pri katerem bi prihranili kakšen gold ali dva. Naj vas opozorim da na trgih kjer se prodaja več podjetij vseeno bodite pozorni na to katera podjetja se najpogosteje prodajajo, ker je to lahko tudi znak da v tisti panogi in državi že vlada velika konkurenca, ki je lastnike teh podjetij pravzaprav prisilila v prodajo.
Če se ne boste prej odločili v kateri panogi želite delovati in bi namesto tega samo kupili najcenejše podjetje, ki je nekje na trgu, je to praviloma recept za neuspeh.


2. Ustanovitev podjetja

Najprej ustanovite organizacijo.
Sicer lahko vodite podjetje kot "general manager", vendar potem ne morete delati, ne narašča vam delavni skil in pa tudi ne dobivate plače (in ne si mislit da so pri vseh podjetjih takšni dobički, da boste vi z levo roko si kupovali hrano in orožje iz dobička Q1 podjetja) in iz lastnih izkušenj, ko organizacij še ni bilo, vam lahko povem da boste v tem primeru tenko piskali.
Sicer ustanovitev organizacije stane 5 golda, ampak mi lahko verjamete da je to nujen strošek za učinkovito vodenje podjetja.

Zaradi vodenja, potencialnega pomanjkanja časa in lažjega zbiranja sredstev za zagon, nadgradnjo ali obratovanje podjetja se vam splača dobiti še nekoga, ki skupaj z vami financira zagon podjetja in ga tudi soupravlja. Slej ali prej pride kakšen teden nedosegljivosti in takrat je fino da nekdo poskrbi za podjetje. (kot opozorilo, v primeru da je ta oseba brat, sestra ali po kakšnem drugem naklučju dostopa do interneta preko istega IP naslova, o tem obvestite administratorje, da ne bodo padle kakšne sankcije).

Z tem donirajte sredstva na račun organizacije in ustanovite podjetje.


3. Vodenje podjetja

Se v veliki meri razlikuje od vsake panoge posebej, kar sem že v veliki meri napisal v zgornjem delu.


3.1 Surovine
Najprej ko ustanovite podjetje, morate poskrbeti da podjetju zagotovite dovolj surovin za nemoteno obratovanje. V primeru da surovin podjetje ne bo več imelo, vas bodo zapuščali delavci in podjetje ne bo tako učinkovito, kot bi lahko bilo sicer.
Podjetje lahko surovine kupuje direktno, na trgu ali pa preko donacij.
Na strani eRepTools imate na voljo seznam najcenejših surovin v eRepubliku. Ko ugotovite v katerih državah se konstantno prodajajo najcenejše surovine potrebne za delovanje vašega podjetja, v eno izmed teh držav preselite svojo organizacijo (se lahko seli okoli). Z računom organizacije potem kupite surovine (seveda je za to potreben gold da preko denarnega trga pridete do lokalne valute, s katero plačate za nakup surovin na njihovem trgu) in jih donirajte v svoje podjetje (opcija "donate raw materials" na prvi strani podjetja). Ker se skoraj vedno najde cenejša ponudba za surovine, kot je navoljo v državi v kateri imate podjetje, je to zaenkrat največja konkurenčna prednost za vaše podjetje.


3.2. Najem delavcev / ponudba na trgu dela
Ko poskrbite za surovine, potrebujete delavce, ki bi za vas delali.

Zaradi specifičnosti produkcijske funkcije vam odsvetujem da na trg daste ponudbo za skill 0, ker boste posledično na izgubi, zaradi zakonsko uveljavljene minimalne plače.

Ena od ekstremno pogostih napak novih ali pa splošno Q1 podjetij je da ponudijo na trgu dela takoj najvišjo plačo za najvišji skill (6+). Podjetja kvalitete Q1 imajo praviloma na svojem delu trga večjo konkurenco kot podjetja višjih kakovosti (predvsem Q4 in Q5) in zato manj dobička na en prodan produkt, v nekaterih primerih pa so Q1 proizvodi tudi manj iskani in posledično omogočajo nižjo maržo kot proizvodi višjih kvalitet. Zaradi vsega tega Q1 podjetje NE more konkurirati Q5 podjetju s tem da ponuja enako ali celo višjo plačo, ker to pelje v neizogibno izgubo zaradi stroškov plač.
Drugi del te zelo pogoste napake pa je da delavec v Q1 podjetju z svojim skilom pridela opazno več, kot bi pridelal v Q5 podjetju in veliko Q1 podjetjem, ki najemajo delavce z visokim skilom slej ali prej zmanjka denarja za plače, ob tem da imajo nenormalno velike zaloge, katerih ne bodo uspela prodati še naslednjih par tednov.
10 delavcev z skilom 10, z 100% wellnessom bi v Q1 prehrambenem podjetju pridelalo 300 enot Q1 hrane dnevno, pa poiskusite vse to prodati, če vam uspe.
Velike zaloge vam lahko uničijo plane za nadgradnjo podjetja, ker z nadgradnjo izgubite vse dokončane produkte, tako da se splača upoštevati ta napotek.

Zaradi vsega tega, dajte na trg dela takšne ponudbe da vam delavci ne bodo proizvajali več kot ste sposobni prodati, prav tako pri nižjih skilih zaradi neznanja podjetnikov ne vlada tako huda konkurenca in zato posledično lažje dobite delavca, ki ne bo preplačan in peljal vašega podjetja v izgubo.


3.3. produkcijska funkcija
Produkcijska funkcija določa, koliko enot bo določen delavec v podjetju proizvedel.

Tukaj vidite predvsem da se vam zaradi optimalnega števila zaposlenih najbolj splača imeti zaposlenih po 10 delavcev (nič več, nič manj... razen panoge ki uporabljajo skill za gradbeništvo, kjer je optimalno število zaposlenih enako 20). Torej, tudi če vam polovica delavcev že nekaj časa ne dela, se vam jih ne splača odpustiti, dokler jih ne nadomestite z novimi. Vsezkozi vzdržujte število 10 zaposlenih.

Zaradi te produkcijske funkcije se vam, kot primer, nikakor ne splača imeti zaposlenih 15 delavcev, ker bodo v enem od koeficientov, ki skupaj določajo produktivnost, namesto idealnega koeficienta *2, dosegli samo še koeficient *1.5, kar pomeni da si boste močno povečali povprečne stroške dela na eno enoto dokončanega proizvoda. Proizvedli boste sicer malenkost več, kot bi proizvedli z desetimi delavci, ampak z neprimerno višjimi stroški. Ker morate ohranjati podjetje vitalno in skrbeti za maksimalni donos, to lahko povzroči da postanete nekonkurenčni in ste na srednji rok ali prisiljeni dodatno vlagati svoj denar v podjetje ali pa ga zapreti.


3.4 Wellness
Eden od ključnih dejavnosti pri produktivnosti je wellness. Delavec z skillom 5 in wellnessom 100, bo pridelal več kot delavec z skilom 7.00 in wellnessom 30. Na trgu dela res da lahko določite plačo samo glede na skill in ne tudi na wellness, vendar svoje delavce obveščajte da naj skrbijo za svoj wellness in jih plačujte glede na le tega, oziroma jih plačujte glede na produktivnost in ne nujno glede na skill za delo, ki ga imajo.


3.5 Nadgradnja kvalitete
Nadgradnja kvalitete je lahko eden izmed načinov kako narediti podjetje bolj uspešno, saj načeloma omogoča lažje poslovanje podjetja in poviša dobiček. Kot že prej rečeno pa to ne velja nujno za vse panoge, moving tickets podjetja ali podjetja z darili se ne splača vedno nadgraditi.
Preden se odločite za nadgradnjo kvalitete pa je potrebno pregledati trg proizvodov obeh kvalitet (vaše trenutne kvalitete in kvalitete na katero želite podjetje nadgraditi) in se prepričati da ne bi z nadgradnjo izgubili trga, kjer ste močni (edini ponudnik, najbolj sposoben ponudnik itd.) in vstopili na trg kjer obstaja velika konkurenca med že obstoječimi podjetji. To predvsem velja za podjetja, ki ne izvažajo večino svojih proizvodov ampak so v veliki meri odvisna od prodaje na domačem trgu. Ravno tako pred nadgradnjo kvalitete preglejte trge, kamor izvažate svoje proizvode.
Načeloma nadgradnja ne bi smela biti problem

Pri nadgradnji podjetja na višjo kvaliteto izgubite vse izdelane proizvode, ki jih imate v inventarju (ne velja za surovine), tako da preden se odločite za ta korak poskrbite da se nekako znebite dokončanih produktov, da ne bo kasneje kakšnih presenečenj.

Ravno tako morate vzeti v obzir wellness vaših delavcev. če želite nadgraditi podjetje na Q4 večina vaših delavcev pa ima skill od 3.00 pa do 4.50, potem po vsej verjetnosti ne bodo imeli zadosti visoke plače, da bi kupovali hrano višje kvalitete, si pošiljali darila... skrbeli za svoj wellness, tako da v takšnem primeru ali si najdite delavce z višjim skilom ali pa še enkrat premislit ali se vam ob pomanjkanju delavcev z višjimi skili nadgradnja pravzaprav splača.

Nadgradnja kvalitete podjetja je še posebej dobrodošla pri surovinskih podjetjih. Med tem ko bi nekih deset delavcev z enakimi pogoji in plačo v Q1 podjetju proizvedlo, recimo da 100 Q1proizvodov (100 enot surovin), bi bila pri Q2 ta številka 90 Q2 proizvodov (2 * 90= 180 enot surovine!!! za isto ceno), 80 Q3 proizvodov (3 * 80=240 enot surovine), 70 Q4 proizvodov (4 * 70= 280 enot) ali 60 Q5 proizvodov (5 * 60= 300 enot surovine) oziroma trikrat več enot surovine kot bi le ti delavci pri istem plačilu proizvedli pri Q1 podjetju. Tukaj vidite zakaj je skoraj nemogoče na trgu konkurirati z Q1 surovinskim podjetjem.


3.6. Nakup izvozne licence
V primeru da na vašem domačem trgu ne morete prodati vseh proizvodov, ustvarjate večje zaloge proizvodov ali pa opazite trg na katerem bi lahko te proizvode prodajali po višji ceni (preračunano v goldu seveda da se razumemo, 7 hrvaških kun ni isto kot 7 slovenskih tolarjev) potem se vam splača kupiti izvozno licenco.
Njen nakup sicer stane 20 golda, ampak se velikokrat bolj splača kot pa nadgradnja podjetja na višjo kvaliteto.

Ko se odločate za državo v katero bi želeli izvažati svoje izdelke, vzemite v obzir njihov davek na uvoz (import tax), z kalkulatorjem preračunajte ceno izdelkov v zlatu in nekaj časa opazujte njihov trg, da vidite ali sploh obstaja konkurenca in če obstaja ali je potem dovolj veliko povpraševanje po izdelkih vaše kvalitete, da bi na tem določenem trgu tudi kaj prodali. Čez daljše obdobje (=vsaj par dni) tudi opazujte gibanje njihove valute, ker vas lahko hitro zavede cena njihovih izdelkov zaradi kakšnih izrednih dogodkov na njihovem denarnem trgu. V veliko pomoč pri odločanju o vsem tem vam bo tudi že večkrat omenjena stran eRepTools.net.

Pri surovinskih podjetjih je potrebno vzeti v zakup da v državi, v kateri leži regija z "high" surovinami na trgu le teh surovin že vlada velika konkurenca, posledično nizke cene teh proizvodov in je tako izvozna licenca lahko eden od nujnih predpogojev za preživetje podjetja.


3.7. Oblikovanje prodajne cene
Pri nekaterih panogah je oblikovanje vaše prodajne cene ključnega pomena.
Ne bom na dolgo govoril o elastičnosti povpraševanja... ampak, če svojo ceno postavite previsoko, se lahko zgodi da bo vaš proizvod pripravljeno kupiti le malo ljudi (pa četudi boste najcenejši ponudnik), z le malenkost nižjo ceno pa bi naenkrat prepričali še enkrat večjo količino kupcev in s tem ustvarili veliko večji dobiček.
Višja cena, oziroma konkretno previsoka cena tudi privablja na trg nove ponudnike, tako da se vam dostikrat, če ste že edini ponudnik proizvodov določene kvalitete, bolj splača postaviti malenkost nižjo (pa še vedno dobičkonosno) ceno, kot bi jo sicer, samo zavoljo "ne vstopa" konkurence.
Spodnji (najnižji) limit je seveda vaša t.i. lastna cena, ki jo sestavljajo stroški nabave surovin in plač za delavce.


3.8 nakup/ustanovitev novega podjetja v drugi panogi
Z širjenjem poslovanja kasneje pride do možnosti širitve tudi v druge panoge. Največkrat sta alternativi ali nadgradnja podjetja ali pa nakup/ustanovitev novega v drugi panogi, smotrnost le tega pa se razlikuje od ene panoge do druge.

Pri surovinskih podjetjih se trenutno ne splača iti v dodatne panoge, v kolikor nimate svojega podjetja že nadgrajenega na Q4 iz razlogov opisanih pod točko 3.5.
Pri ostalih podjetjih pa načeloma nima smisla voditi treh ali celo večih Q1 podjetij ampak je bolj smiselno da se poskrbi da eno samo podjetje pride na višjo raven kvalitete (Q3, Q4...) in se šele kasneje razmišlja o nakupu novih podjetij.



...če sem kaj pozabil, bom še kasneje dodal, mislim pa da imate tukaj na enem mestu čisto vse, kar potrebujete za uspešno vodenje vašega podjetja in če se jih boste držali je uspeh zagotovljen.
Vsekakor se še malo sprehodite po eWikipediji, ker je tam veliko koristnih podatkov za razumevanje panog in podjetij.

Odločitev je še vredno na vsakem posamezniku, tako za panogo, državo, kvaliteto, destinacijo izvozne licence, itd. ker je trg tako razvit da lukenj v katerih bi se dalo "po default-u" zaslužiti enostavno ni več in ne morem nikomur zagotovo reči v katero državo/panogo naj se spravi da bo uspel, pa četudi govorimo o Slovenskem gospodarstvu.

Kdor bi želel dodatne nasvete ali pa bi se želel prepričati o pravilnosti svoje odločitve naj se oglasi na erepublik.si forumu ali chat-u, kjer je vedno dovolj ljudi, ki so pripravljeni svetovati.

lp

Janez Grozni