Vodič za autostopere kroz gerilsko ratovanje

Day 2,019, 08:00 Published in Croatia Croatia by colour haze


Pozdrav čitateljima i random ljudima koji su svratili pročitati ovaj članak!


Pošto nas je Plato počastio novim misijama odlučio sam nešto napisati na temu gerilskog ratovanja. Ovaj dio ratnog modula je relativno nov i prvi put se pojavio u misijama kao jedan od zadataka koje treba izvršiti. Najviše iz njega dobivaju jaki igrači, stoga je često izbjegavan među slabijima.

U MO članku smo mogli vidjeti samo općenite podatke, stoga bih pokušao reći malo više i podijeliti svoja iskustva i saznanja. Pa krenimo...

Guerilla Fight je ‘dodatak’ ratnom modulu koji omogućava borbu 1 na 1 protiv protivnika u stvarnom vremenu. Prednost ovakvog načina borbe je što pobjedom ostvarujete duplo veću štetu u odnosu na normalnu borbu Q7 oružjem u 10 ff-a, koliko se uzima ulaskom u gerilsku borbu. U slučaju pobjede ostatak zdravlja koje vam protivnik nije oduzeo se vraća natrag, tako da ako ste s(p)retni možete napraviti puno više štete unutar jednog punog ff-a.

Najveći nedostatak je taj što ako ste slabi igrač (imate manje snage) nećete često biti u prilici doživjeti ravnopravnu borbu. Dosta često dobivati ćete protivnike sa većim bonusom na pogodak u bitci i teško da ćete moći držati korak.



Par osnovnih stvari vezanih uz Guerilla Fight:


- Moguće ga je igrati jedino u MPP bitkama.



- Prije ulaska u Guerilla Fight obavezno uđite u inventar i opremite se za borbu. O opremi malo više u nastavku...



- Za ulazak u Guerilla Fight prvo je potrebno napraviti 5 kill-ova u normalnoj bitci, tek onda će se u donjem desnom kutu prozora otvoriti opcija ulaska u okršaj.



Još jedno od pravila je da se ne može ući u Guerilla Fight nakon što jedna strana u normalnoj bitci pređe 1400 bodova. Ako ste slučajno zaboravili, u slijedećoj rundi moći ćete pokrenuti gerilsku borbu sa samo jednim kill-om.

- U borbu ulazite sa svih 100 zdravlja u slučaju da bude napeto, da se ne desi da izgubite radi par jedinica zdravlja i počnete psovati po kući.



Kad smo riješili formalnosti, svratimo na inventar.



Od opreme možete birati između raznih predmeta, od oklopa i bombi do naoružanja. Svaki od tih predmeta ima i svoje karakteristike koje su međusobno isprepletene i utječu na vaš nastup na bojnom polju. Karakteristike određenih predmeta možete vidjeti prelaskom miša.

ARMOR (oklop) - odnosi se na korištenje šljema, pancirke i čizama. Ako se recimo opremite sa svim predmetima, na svoj health dobivate još dodatnih 16 (ukupno 116 healtha u gerilskoj borbi) - ali gubite na preciznosti i pokretljivosti.

ACCURACY (preciznost) - bitno pri korištenju oružja. Na smanjenje preciznosti može utjecati i koliko oklopa imate na sebi, daljini od protivnika, ali i oružje koje koristite (npr. pumperica je jedno od jačih ali i nepreciznijih oružja, ako niste u idealnom dometu tog oružja dosta puta ćete i promašiti).

AGILITY (pokretljivost) - utječe naravno količina oklopa te vrsta oružja koje se koristi. Odnosi se na vaše kretanje - koliko metara se uspijete odmaknuti od protivnika u potezu. Pokretljivost će npr. najviše smanjiti korištenje pancirke, no međutim ona vam daje dragocjeno dodatno zdravlje. Presudan element prije bi mogao biti taj jedan metak više koji ćete moći izdržati, stoga je možda bolje odabrati bolji oklop.



Opremanje za bitku.

Na prethodnoj slici inventara također možete vidjeti i s kojim predmetima se ulazi u bitku. Iskustvom, bolje rečeno brojnim porazima, došao sam do zaključka da većina koristi slične postavke i (po slobodnoj procjeni) u 85% slučajeva pobjeđuju. Biti dobro opremljen puno znači, makar su jači igrači uvijek u prednosti zbog veće snage i većeg bonusa na pogodak u gerili. Ali zna se desiti da i najjači padaju ako nisu pripremljeni.

Većina igrača koristi sav oklop, a što se tiče oružja rijetko kada ćete naletiti na nekoga sa pištoljem. Inače, ako bi išli čistom logikom, najbolje bi bilo otvarati sa automatskom puškom iz razloga što nikad ne znate na kojoj ćete se udaljenosti stvoriti od protivnika, a ovo je oružje koje je najpreciznije na srednjim udaljenostima. S druge strane, u većini slučajeva pogotovo ako ste dobili jačeg protivnika, trebat će vam više sreće nego pameti 🙂

Naravno, ne moram posebno napominjati da ako koristite dva specijalna predmeta koji se kupuju za 0.09 golda (Type X snajper i Type X bombe) imate veću šansu pobjediti - snajper često pogađa i u situacijama gdje je iznimno mala vjerojatnost da će vas pogoditi, a bombe prilikom izmicanja kada pucate u protivnika oduzimaju više energije i veća je šansa da nećete uopće pogoditi.



Odabir oružja.

Osim onoga koje imate u ruci na početku bitke, sa sobom možete ponijeti 3 dodatna oružja. Probajte ponijeti barem po jedno oružje za sve moguće situacije u kojima se možete naći - barem jednu automatsku pušku, jednu pumpericu i jedan snajper. Ako ste ga koristili u prethodnim bitkama ne zaboravite pogledati koliko vam je municije preostalo.

Svako oružje ima određen broj metaka u klipu prije nego što treba odvojiti jedan potez za punjenje. Slabije oružje ima više metaka u klipu, ali je i manje precizno ako niste u idealnom dometu za pucanje iz njega. Prema idealnom dometu, od najbližeg prema najdaljem idu redom:

1. Pištolj - 6 metaka u klipu, za izrazito blisku borbu. Vrlo rijetko korišten jer sa drugim oružjem vrlo lako možete u par poteza nadoknaditi gubitak i u manje poteza.

2. Pumperica - 4 metka u klipu, za blisku borbu. Radi puno štete, ali je dosta neprecizna ako ne pucate iz idealnog dometa. Ako ju koristite, morat ćete se i dosta kretati ako protivnik počne bježati.

3. Automatska puška - 3 metka u klipu, za pucanje iz srednjih udaljenosti. Ovo oružje je po svim karakteristikama zlatna sredina - po idealnom dometu i šteti koju radi. Dosta je precizna i često pogađa iako ne pucate u njezinom dometu.

4. Snajper - 1 metak u klipu, najučinkovitiji iz daljine. Precizan na velikim, makar zna pogoditi i na srednjim udaljenostima. Ako nije u idealnom dometu, moguće ga je izbjeći pomoću ručnih bombi te vrlo lako možete izgubiti prednost zbog malog klipa jer svaki drugi potez morate odvojiti na punjenje metka. To daje protivniku mogućnost približavanja i time vam može dodatno smanjiti šanse za pogodak.

5. Type X snajper - sličan običnom snajperu, ali ima poboljšanu preciznost, pokretljivost i radi više štete. Ima neke okultne moći pogađanja i iz nemogućih situacija. Obavezna oprema koju koriste gotovo svi igrači. Zna izazivati velike frustracije i okretati ishod borbe, te se često koristi bez ikakve taktike - samo puni klip i pucaj dok ne pobjediš.



Mogući potezi i sama borba.


Jedna gerilska bitka može sadržavati maksimalno 20 rundi. U svakoj rundi možete napraviti jedan od četiri navedena poteza:

1. Kretanje (naprijed ili natrag),
2. Pucanje (ili punjenje ako nema metaka u klipu),
3. Promjena oružja,
4. Izmicanje (eng. Dodge * prva tri puta bacate i ručnu bombu, ako ste se njom opremili).



Svaki igrač ima svoju taktiku, ali generalno se pridržavajte ovoga:

- Pucajte ako ste relativno blizu idealnog dometa ili na kraju ako idete na sve ili ništa a nemate više drugih mogućnosti. Ne morate uvijek ispucati cijeli inventar.

- Pratite vašeg protivnika - koje oružje koristi, domet oružja i koliko metaka kojim oružjem je ispucao. Ako znate da će morati napuniti klip ili mjenjati oružje, iskoristite taj potez za kretanje naprijed ili nazad - ovisno o vašoj strategiji i koje oružje kanite iskoristiti. Ako pak s druge strane znate da će pucati a nije u idealnom dometu svog oružja, pokušajte se izmaknuti i time izbjeći pogodak protivnika.

- Probajte ne ponavljati konstantno jedno te iste poteze tijekom borbe, i nemojte oponašati protivnika jer će brzo shvatiti što radite i naći protuotrov za vas.

- Kada koristite izbjegavanje, ne trošite bombe bez veze. Pokušajte izbjeći jedino kada mislite da će protivnik pucati ili se neće micati. Ako bacite bombu a protivnik se pomakne, neće mu oduzeti toliko zdravlja koliko kad se ne miče (oduzima -2 zdravlja kod obične, -3 kod Type X bombe).

- Pripremite se na najgore - očekujte da će vaš protivnik biti opremljen sličnom opremom.

- Ponekad morate imati i malo sreće 🙂 Dosta puta ćete dolaziti u situaciju kada ćete se samo napucavati s istim oružjem međusobno. Ako je rezultat relativno izjednačen, što se više bliži kraj borbe to su vam šanse manje ako ste snagom slabiji od protivnika. No, nikad se ne zna...



Još par savjeta kroz slike*:


Na ulasku u duel pogledajte protivnikov omjer pobjeda i poraza, reći će vam dosta o njegovom iskustvu u gerilskom ratovanju.



Obratite pažnju i na bonus na štetu u odnosu na protivnika. Bonus na štetu računa se jednostavno tako da se zbroji na snagu oružja. Ako ste tu u većoj prednosti (iznad 3:1), prvih nekoliko poteza biti će dovoljno za pobjedu. Svejedno nemojte podcjeniti protivnika prije nego se osigurate, i općenito ako je moguće izbjegavajte međusobno napucavanje istim oružjem jer samo dodatno trošite zdravlje i metke.




Okultna moć Type X snajpera na djelu, iako je protivnik pokušao izbjeći paljbu. Ovdje se već nakon 3. poteza može zaključiti konačan ishod. Pošto protivnik i nije bio pretjerano vješt, tek je kasnije promjenio oružje na nešto učinkovitije i nije me imao šanse stići, ostatak borbe proveo sam kretanjem naprijed - nazad da izbjegnem gubljenje metaka te zdravlja od bombi koje je bacao prilikom izbjegavanja.



Za kraj (naravno ako pobjedite) preuzmete pehar i pokupite nagradu...




I zadnji, možda i najbitniji dio svega, sama esencija gerilskog ratovanja - taj moment kada jednostavno kliknete povratak na bitku i zadržite svoju veličanstvenu pobjedu samo za sebe 🙂


*Nažalost, pošto je eRep bio u totalnom rasulu i modul je trenutno nedostupan, nisam imao priliku boriti se više i pokazati još pokoji primjer na malo jačim protivnicima.


Mijau, i do slijedećeg čitanja...

colour haze


P.S. nabaci neki vote i sub ako je ovo imalo smisla...