Vlada RS- Ministrstvo za zunanje zadeve] Prvo poročilo veleposlanika eSrbije

Day 1,307, 08:18 Published in Slovenia Slovenia by MZZ Republike Slovenije
POROČILO VELEPOSLANIKA eSRBIJE

Pozdravljeni!
Po enotedenskem bivanju v Srbiji, vam pošiljam prvo poročilo. Prijetno branje!

VOJNA OSVAJANJA

Srbija se razteza čez Bosno in Hercegovino, Črno Goro, Italijo in Romunijo, trenutno pa napadajo še Ukrajino (Podolia). Z zavzetjem Apulije so se srbi vmešali v hrvaško-makedonsko vojno, ter zaprli mejo med obema država, makedoncem pa tako zavarovali hrbet. Nadalje, po dogovoru z makedonci, zavzamejo Molise, kjer dobijo še osmi mankajoči resurs (oil). Brez NE-ja (z Hrvaško podpisan mirovni sporazum) in zaradi poljsko-madžarske osredotočenosti na Francijo, se srbi obrnejo k Romuniji. Po sprejetem NE-ju, srbi brez težav osvajajo romunske pokrajine, ter pridobijo mejo z poljaki, ukrajinci in moldavci. Po izbrisu Romunije, se pojavlja vprašanje, komu novi NE. V igri so bili bolgari, moldavci in ukrajinci, zmagali pa so Ukrajinci (36 za, 3 proti), ki imajo tako že danes priložnost braniti svojo Podolijo (kjer trenutno gubijo z 5:0). Srbi si v Ukrajini želijo regijo Taurido, ki je bogata z sol(itrom), s čimer bi pristali na rekordnih 9/10 resursov, hkrati pa bi jim služila, za morebitno ofenzivo na Rusijo in kasneje morebiti na ZDA. Srbi so se brez hrvatov za ovratnikom, uspeli razširiti po celem Balkanu, z napadom na Ukrajino, pa zopet ubežali obroču močnih EDEN držav. Kot vidimo, je mirovni sporazum z hrvati, srbom prinesel veliko razširitev ozemlja, vendar pa jim v bodoče preti pet dnevnih RW-jev in ping-pong vojna z romuni.

SLIKA: Srbija danes


POLITIKA

Srbski politični prostor bom podrobneje predstavil v naslednjih poročilih, tokrat le opažanja. Srbska politika se sooča s podobnimi problemi, kot smo se v Sloveniji. Veliko število kongresnikov in slaba komunikacija med njimi, je namreč pripeljala do večjega števila zakonov, ki niso bili javno predabetirani. Medsebojna obračunavanja kongresnikov v medijih, so tako postala srbska stalnica, nam tujcem, pa predstavljajo zanimivo in humorno branje. Trenutno je na tapeti Lord Oli, kateremu očitajo osebne koristi s predlogom za spremembo davkov na orožje (sprememba VAT-a iz 10 na 5% in uvoznega davka iz 99% na 25😵. Zakon je bil sprejet, trenutno pa je v glasovanju nov, ki bi povrnil uvozni davek na 99%, VAT pa bi ostal nespremenjen.


MEDIJI

Prvo nalogo, ki sem si jo zadal kot ambasador v Srbiji, je bila analiza njihovega medijskega prostora. Ker sem podobno analizo že naredil pri nas, z delom nisem imel težav. Namen analize je bil pridobiti čim bolj objektivne podatke, o tem kaj srbi radi berejo. Preden nadaljujem, velja omeniti da gre za eden največjih medijskih prostorov v erepubliku, saj imajo njihovi novinarji redne bralce iz Bosne, Črne Gore, Hrvaške, Makedonije, Bolgarije in tudi Slovenije, zato ne čudi veliko število srbskih člankov v top international. Lahko bi celo rekli, da je srbo-hrvaščina drugi jezik erepublika. V Srbiji ima sedež skoraj 6000 časopisov, najbolj bran pa je časopis Vojska Srbije z skoraj 19 000 naročniki, sledi pa mu Razorjev Brigadir, ki je dobro poznan tudi v naših krajih, z skoraj 9000 naročniki. Kot verjetno vsepovsod, so tudi srbi, najbolj navdušeni nad članki v kategoriji WALFARE ANALYSIS, kjer je povprečni članek (v opazovanem tednu) dobil 100 vote-ov in 27 komentarjev (pri nas 76 voteov in 14 komentarjev). Srbi so prav tako navdušeni nad politiko, kjer ima povprečni članek 60 voteov in 20 komentarjev. Zaradi velikega števila časopisov (vsak 2 edržavljan ima časopis, če gledamo sedanje podatke), tudi srbski medijski prostor ni imun na spame, ki je dobesedno preplavil medije. Iskanje odličnega ali dobrega članka, je tako v srbskem medijskem prostoru postalo podobno iskanju igle v semenu. Starejši in izkušenejši novinarji , se problema zavedajo in poizkušajo z raznimi anti MM kampanjami, spremeniti sliko in kvaliteto člankov v njihovem medijskem prostoru. Več si lahko preberete tu.


DIPLOMACIJA

Srbi v obdobju moje veleposlaniške funkcije podpisujejo pričakovane MPP-je z Turčijo, Makedonijo in Švedsko, ter mpp-je strateškega značaja z:
Tajsko: srbska pomoč indonezijcem ob morebitnem kitajskem napadu. Tajska predstavlja mejo med obema velesilama v Aziji.
Ciprom: nova sila na Bližnjem vzhodu, ki pod skupino INCI kaže vse večji potencial. Glede mpp-ja z ciprčani je predsednik CFH v enem izmed člankov izrazil mnenje, da je podpis mpp-ja napaka, saj srbi nimajo nekih koristi od ciprčanov, so pa srbi skupaj z makedonci skozi diplomacijo prepričali ciprčane v normalizacijo odnosov z savdijci, ter plačevanje najemnine za zavzete regije.
Venezuelo: pri podpisu mpp-ja z Venezuelo, gre za širitev strateškega vpliva na južno-ameriški kontinent, kjer prevladujejo TERRA države z Brazilijo na čelu.
Estonijo: Srbija ima sicer dobre odnose z zavezništvom ABC, vendar ti vseeno niso taki, kakršne si želi srbska diplomacija, z svojim pohodom proti Ukrajini pa želijo speti še tesnejše vezi z omenjenim zavezništvom.
Iranom: poleg Turčije in Indonezije eden pomembnejših zaveznikov srbov, skozi erep zgodovino.

Diplomatski kiks: predlog podpisa mpp-ja z Argentino, s strani srbskega predsednika.
Srbski predsednik CFH predlaga mpp z Argentino, kar sproži burne odzive pri špancih. Argentinci, ki niti sami ne vedo, kam, v enem trenutku zapuščajo TERRO, ter pomagajo turkom pri napadu na ruse, v drugem, pa se spravijo na novozelandce in pomagajo TERRI. Srbi, ki še zdaleč niso pozabili izdajstva Bolgarije, v obnašanju Argentine ne vidijo zanesljivega zaveznika, zato tudi odpor srbskega prebivalstva ob predlogu. Druga prizadeta stran v tej zgodbi so španci, zato srbi hitijo z opravičilom špancem, češ da gre za napako predsednika, ne pojasnijo pa kar 34 kongreških DA-jev. Situacija je sicer nekoliko ohladila odnose med španci in srbi, se pa z opravičilom srbskega zunanjega ministra kaže ponovna otoplitev. Zaskrbljujoča je komunikacija obeh, le prek medijskih člankov.

SLOVENIJA IN SRBIJA

Srbi na nas gledajo kot na dobre prijatelje in zaveznike, za nekatere smo celo »brača slovenci«. V medijih sicer še nisem zaznal kakšnega članka, ki bi striktno govoril o nas in naših podvigih, kar bi lahko v bodoče otežilo naše članstvo v ONE. Za boljšo prepoznavnost in povezanost, slovenskemu Zunanjemu ministrstvu predlagam nagradno igro v obliki najboljšega članka, ki bi govoril o Sloveniji ali slovensko-srbskih odnosih (najboljše 3 članke srbskih novinarjev nagradimo s primerno vsoto golda).Kot ambasador v Srbiji sem se tudi medijsko aktiviral, in po komentarjih sodeč lahko sklepam, da so me dobro sprejeli.

Veleposlanik eSlovenije v Srbiji

SIKARSI