Világpolitikai helyzet

Day 1,066, 01:47 Published in Hungary Hungary by Norris74

Nem régiben egy kutatást végeztem a Kommunista Párt megbízásából politikai téren az eRepublicon belül. A kutatás más területet érintett, ám mivel mindig is érdekeltek a statisztikák – főleg azok, amelyeket magam hamisítok 🙂 – illetve érdekelt, hogy az eRepublic politikai felállása mennyire tükrözi, vagy nem tükrözi a valódi világ helyzetét, ezért kicsit jobban utánanéztem a dolgoknak, és ennek eredményeit szeretném megosztani veletek.

Politikai aktivitás

Az eRepublicon belül jelenleg 66 játszható ország található, melyek mindegyikében a parlamentáris rendszer a mérvadó. Az országok jelentős többségében ötpárti parlament található, így kijelenthetjük, hogy a politikai aktivitás erős. Néhány országban, négy, máshol három, esetleg két párt jutott be a parlamentbe. Egyetlen kivétel Norvégia, ahol masszív egypártrendszer uralkodik a vezetésben, illetve az újonnan csatlakozott országok, ahol még nem álltak fel a parlamentek. Politikai aktivitás szerint így alakul az e Republic.**

(**: Az itt feltüntetett adatok a 2010.10.25 előtti állapotokat tükrözik.)

Ötpárti parlament: 43 országban (65.1😵
Négypárti parlament: 9 országban (13.5😵
Hárompárti parlament: 4 országban (6 😵
Kétpárti parlament: 3 országban (4.5😵
Egypárti parlament: 1 országban (1.5😵
Nincs parlament: 6 országban (9 😵


Összesen: 66 ország (100😵

Baloldal, centrum, jobb oldal

Ami a politikai fő irányultságot illeti, az eRepublic rendszere hűen követi a valóságot, és a politikai pártokat két fő tengely mentén pozícionálja. Az egyik a hagyományos ideológia világnézet, azaz, hogy bal, jobboldali-e a párt, avagy a centrumban helyezkedik el. A másik tengely a hatalmi szerkezet szerint elosztás, miszerint a pártok lehetnek anarchista felfogásúak, totalitáriusak, tekintélyelvűek (autoriter) vagy szabadelvűek (liberális), illetve ezen irányultságok különféle kombinációi. A világ jelenlegi felállást alapul véve azt gondolnánk, hogy az eRepublicon is jelentősen elbillent a mérleg a centrum és jobboldaliság irányába (hiszen a valóságban már szinte alig találni hagyományos baloldali országokat.), ám a helyzet mégsem ez. Ezen a területen szinte egy tökéletes egyensúly mutatkozik, amelyből ha nem is sommásan, de levonhatjuk azt a következtetést, hogy az eRepublic sok játékosa alapból inkább bal, mint jobboldali beállítottságú, vagy legfeljebb a közép felé húz, legalább is a parlamenti viszonyok ezt sugallják. A jelenlegi vizsgálat 267 olyan pártot tartalmaz, amelyek parlamenti erőt képviselnek, így elérhető információt tartalmaz róluk a játék. Természetesen bizonyosan vannak még pártok szép számmal, ám ezekkel nem állt módomban kalkulálni, adatok híján. Az eloszlás a következőképp alakul.

Szélső baloldal: 37 párt (13.8😵
Balközép: 46 párt (17.2😵
Centrum: 95 párt (35.5😵
Jobbközép: 49 párt (18.3😵
Szélsőjobb: 35 párt (13.1😵
Be nem sorolt: 5 párt (1.8😵
Összesen: 267 párt (100😵

Az eredményekből kitűnik, hogy a baloldal a politikai paletta 31%-t fedi le, a centrum egymaga 35.5%-ot, míg a jobb oldal 31.4%-ot. Ennek alapján kijelenthető, hogy a parlamentáris rendszerben jelenleg statisztikailag tökéletes egyensúlyi helyzet állt elő a bal és jobb oldal között, egy enyhe, hibahatár közeli centrista berendezkedés mellett. Ha a szélsőségeket vizsgáljuk, akkor egy néhány tizedszázalékos előnyben van a szélsőjobb a szélsőballal szemben.

Anarchia

Joggal gondolhatnánk, hogy egy számítógépes játékban az emberek bátrabban választják az anarchista irányultságot, mintegy következmények nélkül szabadjára engedve ilyen érzületeiket, ám ezt nem erősítik meg a számok. Összesen 14 párt választotta az anarchista jelzőt, amely az összes parlamenti pártok mindössze csak 5.2%-a. Ezen az oldalon is inkább a baloldal jeleskedik. A számok így oszlanak meg.

Baloldali anarchista: 8 párt (57.1😵
Centrista anarchista: 2 párt (14.2😵
Jobboldali anarchista: 4 párt (28.4😵
Összesen: 14 párt (100😵

Érdekes színfolt a két brit centrista-anarchista párt, amelyet akár hogy próbálom, sehogy sem tudok fejben összerakni. Úgy gondolom, ők lehetnek a „hétvégi anarchisták”, akik hétfőtől péntekig tisztes életet élnek, és csak hétvégenként vedlenek át lázadókká. 

Totalitárius rendszer

A valódi világ már megtapasztalhatta néhány totalitárius rendszer hatását a saját bőrén, így ez a berendezkedés sem ér el jelentős erőket az eRepublicon belül. A különféle nemzeti parlamentekbe összesen csak 25 totalitárius párt jutott be, amely az összes pártok mindössze 9.3%-a. Az oldalak között az arányok így alakultak:

Baloldali totalitárius: 12 párt (48😵
Centrista totalitárius: 5 párt (20😵
Jobboldali totalitárius: 8 párt (32😵
Összesen: 25 párt (100😵

A számok tükrében látható, hogy a baloldali totalitárius beállítódás valamivel kedveltebb, mint a jobb oldali, ami a világtörténelem tükrében talán nem is annyira meglepő adat.

Tekintélyelvűség (autoriter)

Manapság a való világban egy fontos erény, vagy sarokpont a tekintélyelvű vezetés. Az eRepublicon belül is látható, hogy fontos erény. Az eloszlás itt már egy kicsit más formát mutat. Magát autoriter pártnak összesen 58 párt vallotta, amely az összes parlamenti pártok 21.7%-a. Az oldalak között a megoszlás így alakul:

Baloldali autoriter: 9 párt (15.5😵
Centrista autoriter: 16 párt (27.5😵
Jobboldali autoriter: 30 párt (51.7😵
Csak autoriter: 3 párt (5.1😵
Összesen: 58 párt (100😵

Jól látszik, hogy a bal-jobb felosztás viszonylatában a jobb oldalon sokkal erősebb az igény és a jelenlét egy erőskezű, határozott autoriter, már-már konzervatív jellegű vezetésre, szemben a baloldallal, amely inkább a szabadelvű irányba húz el, ahogyan a valóságban is tapasztalható.

Szabadelvűség

A szabadság erénye az eRepublicon is kifejeződik, hiszen arányait tekintve a pártok jelentős része vallotta magát szabadelvű felfogásúnak, mindkét oldalon, de leginkább a politikai centrumban. Az összes eRepublicos parlamenti párt közül 166 választotta a liberális irányvonalat. Ez egy masszív 62.1%-os, domináns eredmény. Az oldalak között így alakulnak a számok:

Baloldali liberális: 54 párt (32.5😵
Centrista liberális: 69 párt (41.5😵
Jobboldali liberális: 41 párt (24.6😵
Csak liberális: 2 párt (1.2😵
Összesen: 166 párt (100😵

Mint azt korábban említette, a jobboldali autoriterséggel szemben állva, a baloldal a liberális felfogásban foglal el jelentősebb pozíciókat.

Országok

A különféle oszágok parlamentjeinek elemzése még hátra van, (azon szempont alapján, hogy a kormányok maguk, összetétel és százalékos arányt tekintve bal vagy jobboldaliak), az majd egy másik kutatás témáját képezi, ám néhány érdekes anomáliára rá lehet bukkanni az böngészés közben. Első blikkre azt érezte, hogy a jelenleg regnáló kormányok, illetve parlamentek inkább jobboldali többségűek. Általában legalább egy, néha két baloldali párt is bejutott a parlamentekbe, ám vannak olyan országok szép számmal, ahol egyáltalán nincsenek jelen a szűken értelmezett közéletben. A számok így szólnak:

Nincs baloldali párt: 18 helyen (27.2😵
Egy baloldali párt: 25 helyen (37.8😵
Két baloldali párt. 15 helyen (22.7😵
Három baloldali párt: 6 helyen (9 😵
Négy baloldali párt: 2 helyen: (3 😵
Összesen: 66 ország parlamentje (100😵
Centrum és jobb oldali pártok a parlamentek összetételében:

Nincs ilyen: 6 (9 %, ahol még nem alakultak meg a parlamentek vagy épp nincsenek)
Egy párt: 6 (9 😵
Két párt: 9 (13.6😵
Három párt: 18 (27.2😵
Négy párt: 19 (28.7😵
Öt párt: 5 (9 😵
Összesen: 66 ország parlamentje (100😵

Ebből is világosan látszik, hogy a eRepublic világának parlamentjeiben 64.8%-os túlsúllyal szerepelnek a centrista és jobboldali beállítottságú párt. Ez az az adat, amelyen a világ bal oldali pártjainak és ezek különféle nemzeti és nemzetek feletti összefogásával, változtatni kellene. A cél adott.

Az országok kapcsán még annyit, hogy érdekes megfigyelni azt is, hogy tradicionálisan bal vagy jobboldali valós világbéli országokban hogyan alakulnak az eRepublic pártjainak viszonyai, de ezt már a kedves olvasóra bízom.