Ukrajna – Dniprot adjuk-e vissza vagy tartogassuk?

Day 662, 00:30 Published in Hungary Hungary by Lee Van Cliff

Ukrajna – Dniprot adjuk-e vissza vagy tartogassuk?



Mindenesetre valamit lépni kell nem lehet a végtelenségig nyitva hagyni ezt az igencsak kényes kérdést. De lehet-e jó megoldást adni a feltett kérdésre : Dnipro menjen vagy maradjon?

Kicsit a mostani helyzetről, meg ahogy ide jutottunk, de csak röviden

Ukrajna helyzete speciális, PEACE tagként a románok TO-zták őket a kongresszusi választásokon, amely után a románok megígérték nekik, ha megszavazzák az ukránok a románokkal a békét valamint megkötik Romániával (+Lengyelország) az MPP-t ,akkor elhagyják az ukrajnai román képviselők a kongresszust (ezt meg is tették, ahogy ígérték). Ezután született meg a két elnök között egy szerződés, amelyben benne volt a két állam integritásának elismerése és Moldávia felszabadítása (ez utóbbi is megtörtént), gazdasági együttműködés.

Itt azért megjegyezném, a Romániával kötött békénél és az MPP-k megkötésénél az ukrajnai ukrán képviselők nem igazán tanúsítottak ellenállást, nagyrészük megszavazta a román javaslatokat, ha távol maradnak a szavazástól akkor is átmegy mindegyik.

A mai napon az ukrán elnök egy nyílt levelet intézett a PEACE szövetségeseihez, amelynek lényege kérik vissza Dniprót és Siveriát, a többi hablaty ,hogy ők milyen hűséges tagjai a PEACE-nek nem érdekes.


Unalmas ez az egész nekem, adjuk át


Szívem szerint nem adnám vissza Dniprót nekik, de egye fene vigyék ne rinyáljanak már annyit. Legyen ez egy utolsó gesztus feléjük , aztán lássuk mi lesz.

Eddig kulcsfontosságú volt Podolia védelmének érdekében a románokkal szemben, ha azok elfoglalnák. Azonban a románok a mostani helyzetben így is tudják használni a podoliai vasbányákat, cégeik működnek, bizonyára az ukrán államnak is termel elég hasznot. Ez ellen nem igazán tudunk mit tenni. Dnipró ennél fogva, ha csak nem szándékozunk támadást indítani Ukrajna ellen s ezzel Podoilát birtokba venni, egy értéktelen terület.

Átadásával megszabadulnánk a Magyarországot és Ukrajnát egyaránt terhelő helyzettől, és az állandó ukrán nyavajgástól.



És a románok?

Románia számára visszatartó erő lehetett eddig, hogy mi birtokoltuk Dniprót és ezzel veszélyeztettük Podoliát , ha esetleg elfoglalják. A veszély az átadással elhárulna. A kérdés így az lenne, mit tesznek, mit tennének ebben a helyzetben.
Egyértelműen ők kerülnének dilemma elé, hogy bedarálják –e Ukrajnát vagy a jelenlegi helyzetet tartva inkább erősítenék ukrajnai jelenlétüket. Románián belül bizonyosan vitákat szülne, eddigi sikereik Ukrajnával szemben csak erősítené Podolia elfoglalásának ötletét.


És az ukránok?

Dnipró átadásának gesztusa erősítheti bennük a PEACE felé a bizalmat, ha nem is oly nagy mértékben, de legalább nem vesznének el , mint „szövetséges” állam. Dnipró fontos számukra, a főváros is itt található , ilyen szempontból is jó pont az átadása. Állítólag sok ukránt is a játékba hozna, ha ez a terület hozzájuk tartozna (hiszem , ha látom). Csak remélni szeretném, egy idő után a román jelenlét egyre kellemetlenebb lesz nekik.


Akkor adjuk át vagy mi?


Egy gonddal, egy problémás szituációval kevesebb lenne.
Nem tudom, hogy ez jó- e számunkra, de annyit foglalkoztunk már Ukrajnával, annyi időt , energiát fektettünk már bele, fölösleges egy döglött lóval ennyit törődni.
Legyen a románok, ukránok számára kérdés, most mihez fognak kezdeni ezután.






Lee Van Cliff


VOTE


SUB


KOMMENT