Trečioji paskaita: Kalba

Day 1,087, 09:34 Published in Lithuania Lithuania by Nexrow

Labas vakaras, brangūs skaitytojai.

Šią paskaitą pradėsiu citata: „Kiekvieno žmogaus sieloje yra miniatiūrinis jo tautos portretas” (G. Freytag). Tik nepagalvokite, kad pradėsiu Jums aiškinti apie patriotizmą - ne. Šia citata aš norėjau pasakyti, kad mūsų veiksmai atspindi ne tik mus pačius, kaip individus, bet ir visą mūsų tautą. O kad galėtume didžiuotis tuo, kuo esame, reikia mokėti didžiuotis savo tauta, jos istorija, kultūra ir, žinoma, kalba.

Taip, būtent apie kalbą ir noriu šiandieną su Jumis pakalbėti. Labai svarbus bet kokio straipsnio aspektas yra taisyklinga ir tvarkinga kalba. Pastaruoju metu kaip tik pastebiu nemažai naujų rašytojų, kurie tarsi nekreipia dėmesio į savo rašybą ir tai tikrai liūdina mane. Žinoma, rašant straipsnius eRepublik terpėje, padaryti keletą nežymių skyrybos ar rašybos klaidų nėra baisu - nemanau, kad čia yra daug kalbininkų, kurie prikibs prie kiekvienos klaidelės. Tačiau mokėti rašyti taisyklingai yra svarbu.

Pilnas gramatinių ar stiliaus bei logikos klaidų, svetimybių, sutrumpintų žodžių ar net be lietuviškų rašmenų parašytas straipsnis tikrai nėra gražus. Žinoma, kai kurie gali pasakyti, jog svarbiausia yra, kad skaitytojas suprastų straipsnio esmę, tačiau taip kalbėti rimtam žurnalistui yra tarsi nuodėmė. Jums turi būti labai svarbu, kad Jūsų skaitytojai mėgautųsi Jūsų raštu, kad jiems akių nebadytų klaidos, nes jos trukdo susikaupti, susikoncentruoti į teksto esmę. Pamatęs vieną klaidą, skaitytojas pradeda ieškoti jų ir daugiau, o patį straipsnį tarsi užmiršta. Tai tikrai nėra gerai.

Taip pat svarbu vengti logikos klaidų bei per ilgų, nesuprantamų sakinių. Žinoma, nesakau, kad turėtumėte rašyti sakinius iš dviejų ar trijų žodžių. Ne, aš ir pats mėgstu kartais gana ilgais sakiniais pasisvaidyti, tačiau nereikia persistengti. Labai ilgus sakinius yra sunku suprasti, skaitytojas gali pasimesti ir nebesusigaudyti ar tiesiog pamiršti, apie ką rašoma. Be to, kuo ilgesnis sakinys, tuo didesnė tikimybė, kad kažkur suklysite (ypač skyryboje).

Tačiau neketinu Jūsų mokyti lietuvių kalbos. Galbūt ir norėčiau, tačiau tikrai nesu tam pakankamai kvalifikuotas 🙂 Tiesiog noriu pasidalinti keletu naudingų patarimų:
1. Pirmiausia straipsnį pasirašykite kokioje nors kitoje terpėje (MS Word, Google docs ir t.t.). Taip galėsite patikrinti klaidas. Be to, neprarasite straipsnio, nes jei per ilgai rašysite pačiame eRepublik, tai dėl serverio atsinaujinimo, paspaudę „Publish” (publikuoti) mygtuką, pamatysite, kad Jūsų straipsnis dingo.
2. Prieš spausdindami straipsnį perskaitykite jį bent porą kartų, kad įsitikintumėte, jog viskas parašyta aiškiai, nėra jokių praleistų skyrybos ženklų, raidžių ar žodžių.
3. Pratinkitės naudoti lietuviškus rašmenis, atsiriboti nuo žargonų bei įvairių neteisingų trumpinių ne tik rašydami straipsnius, bet ir savo buityje (Skype pokalbiuose, žinutėse telefonu ir t.t.).
4. Nerašykite labai ilgų sakinių. O jei rašote, tai įsitikinkite, kad skyryba yra teisinga, nes ilguose sakiniuose būtent nuo skyrybos priklauso, ar skaitytojai supras, ką norite pasakyti.
5. Jei patys nepasitikite savo lietuvių kalbos žiniomis, arba tiesiog žinote, kad rašote su klaidomis, susiraskite sau redaktorių, kuris patikrintų klaidas, prieš spausdinant straipsnį. Tiesa, išsirinkite tokį redaktorių, kuris moka lietuvių kalbą. Iš beraščio redaktoriaus naudos tikrai nedaug 🙂
6. Nesigėdykite klausti, kaip rašosi vienas ar kitas žodis, jei nesate tikras. Visad išklausykite pastabų ir mokykitės iš jų.

Tai yra patys elementariausi patarimai, kurie turėtų Jums padėti rašyti be klaidų, arba bent jau kaip įmanoma labiau sumažinti klaidų kiekį.

Namų darbai

Šį kartą užduosiu Jums perskaityti vieną iš šių straipsnių ir surasti bei ištaisyti jame esančias gramatines, skyrybos bei logikos klaidas. Patys pasirinkite, kurį straipsnį taisyti norite:
- Hellsingo straipsnis. Klaidų nėra daug, tačiau jas sunkiau pastebėti.
- Senas Banerio straipsnis iš eLU laikraščio. Šiek tiek sudėtingesnis. Nors kai kurios klaidos akivaizdžios, tačiau kai kurias vietas sunku suprasti, o juo labiau pataisyti. Patartina „stipresniems”.
- Senas prezidento linksmo straipsnis. Gramatikos klaidų čia nedaug, tačiau yra nemažai per ilgų sakinių bei ne visai teisingos skyrybos.

Išsirinkite bet kurį vieną straipsnį, pasidarykite jo kopiją ir ištaisykite klaidas. Baigę darbą patalpinkite į Google docs ir nuorodą atsiųskite man privačia žinute žaidime arba Skype.

Primenu, kad šiuos namų darbus daryti nėra būtina ir nieko nekaltinsiu bei nesmerksiu, jei nepadarysite. Tai yra tiesiog galimybė Jums patiems patikrinti savo jėgas bei, galbūt, kažko išmokti.


Tiek norėjau pasakyti šį kartą. Kitą paskaitą greičiausiai išspausdinsiu tik sekmadienį, nes savaitgalį tikriausiai būsiu užsiėmęs. Tad ačiū Jums už dėmesį ir iki kito karto!
Pagarbiai,
Nexrow