The Economist - Viszlát

Day 2,546, 12:16 Published in Hungary Hungary by Artaxerxes II of Persia

Sziasztok!

Fordításra adtam a fejem, Scat ajánlatával Spite313 (Korábban Iain Keers néven játszott.) elköszönő cikkét olvashatjátok. Talán a The Economist újságcím sokatoknak mond valamit - bevallom őszintén az nemzetközi mezőnyből talán jómagam is ezt olvastam legtöbbször. Tehát az újság linkje.

Köszönöm Scat-nak, hogy ellenőrizte a fordítást, illetve, hogy adott valamit, amivel kicsit eltereltem a figyelmem.

Kommenteljetek bátran, kell nekem is a küldihez.

sybillak



Kedves barátaim,

néhány évvel ezelőtt nagy változás állt be az eRepublikon. A legtöbben csak V2-nek hívják, ám az alapítók és az új befektetők szerették volna újrapozícionálni és az új felhasználók számára növelni az eRepublik élményét. Az volt az elképzelés, hogy profibbá, jobb kinézetűvé és komplexebbé teszik a játékot, esetleg beépítik olyan közösségi oldalakba, mint a facebook.

Sajnálatos módon a változtatások nagyon gyengén lettek végrehajtva, ráadásul nagyon keveset egyeztettek a közösséggel. A játékosok túlnyomó többségétől negatív visszajelzések érkeztek, a pánikban pedig az adminok egy félmegoldással szolgáltak: megtartották a V2 bizonyos tulajdonságait, de visszaállították a megjelenés jó részét és a skilleket a V1-es szintre. Ezzel a lépéssel a már meglevő játékosok akaratáért cserébe veszni hagyták a potenciális játékosokat.

Ez a bukás az eRepubliknak nagyon sok pénzébe került, nem is beszélve a több hónapnyi fejlesztésről, melyet beleöltek, valamint arról, hogy sokat rontott a bukaresti iroda befektetők általi megítélésén. Ezek után a mindenkori vezér (Plato) már csak nagyon konzervatív, inkrementális változásokat eszközöl. Így aztán nincs komoly változás a gazdasági modulban, ahogy a háborúk és a politika területén sincs, hiszen félnek egy, a V2-höz hasonló bukástól.

Mivel a V2 elkaszálása meghiúsította a tervezett bevételi forrásokat, olyan megoldást dolgoztak ki, ahol néhány “nagyhal” finanszírozza játék teljes működését. Kidolgoztak egy rendszert, melyben aranyat kell vásárolnod, hogy felépíthesd az edzőtermed, hogy a hasonlóan idős játékosokkal tudd tartani a lépést. Ezzel akkora bevételre tettek szert, hogy ki tudták fizetni a számlákat, de az eRepublik soha nem volt igazán profitabilis nyereséges.

Viszont ez a változás önpusztító volt, hiszen fokozatosan elvette azon játékosok kedvét, akiknek nem volt lehetősége vagy egyszerűen nem akartak aranyat venni. Ahogy telt az idő, az adminok egyre nagyobb hangsúlyt fektettek a háborús modulra - hiszen erre költöttek az emberek -, a kiábrándult tömegek pedig a nem fizetős örömök csökkenő számával találkoztak. Ez így egy ördögi körré nőtte ki magát, hiszen minél több lett fizetős funkció, annál nagyobb számban léptek le az emberek.

Jelen, modern játékban azzal találjuk szembe magunkat, hogy alig van elég ember, hogy működjön a játék. Sok országban - beleértve az Egyesült Királyságot, eljutottunk arra a pontra, hogy már nincs felismerhetően összetartó közösség. Nincs verseny vagy valós különbség a pártok közt sem. Még a nagyobb országok vagy szövetségek is csökkentik az aktivitásukat, mivel a kulcspozícióban levő emberek száma maroknyira csökkent.

eÉletemben számos kormány, számos pozícióját betöltöttem. Az utóbbi időben még az én aktivitásom is vészesen lecsökkent, ahogy a játék egyre kevéssé vált vonzóvá. Az utóbbi két kudarc - a háziparé és az epic versenyé - csak megerősítette bennem ezt az érzést.

A háziparban benne volt a potenciál, hogy megváltoztassa a játékot. Elmozdult a menedzseri munka által behozott passzív gazdaságtól a piac által vezetett V1 és V2-re hajazó ipar felé. Megnyitotta a lehetőséget a munkaerő-, ház- és fegyverhiány felé, ami újra érdekessé tehette volna a gazdasági modult. Ehelyett félbehagyták, ezért most fizetned kell azért, amit korábban a küldetések során ingyen megkaptál.

Az epic verseny minden volt, csak epic nem. Emlékszem, mikor az epic jelzés ki lett találva, akkor elég sok csata epicre fordult naponta. A verseny alatt naponta egy csatán jelent meg egy óra után, de ott is csak azért, mert mindenki ott harcolt. Hozzátéve, hogy az emberek ereje több, mint 50%-ot emelkedett azóta, láthatjuk, hogy mennyire gyenge lett a játék. (Javítsatok ki, de szerintem magasabb limit lett megszabva az epic-hez.)

Számomra a játék összeomlására intő jel már régóta ott van: évente folyamatosan épül le a bukaresti csapat, az ügyfélszolgálat minimálisra csökkentett, és a nem fizetett moderátorokra egyre nagyobb nyomás helyeződik, hogy betöltsék a hiányt. Ahogy a népesség folyamatosan csökken, a játék egyszerre nemcsak hogy non-profit/veszteséges lesz (amilyen jelenleg), hanem egyenesen fenntarthatatlan. A madridi iroda teljes erővel gyártja az új játékokat, így fel kell tennünk a kérdést: Meddig mehet ez így még?

Radikális változás nélkül a válasz: nem sokáig. Pár hónapon vagy egy éven belül a befektetők számára nyilvánvaló lesz, hogy a csapat és a veszteség felszámolása a legjobb opció. Ezt vagy az eRepublik eladásával vagy egész egyszerűen a szerverek lekapcsolásával érik el - nem tudhatom… Számomra az egyetlen megoldás, hogy fogják az eRepublik beta kulcselemeit - RL rivalizálás az országok közt, erős közösség, reális politikai/gazdasági mag - és tetőtől talpig újjáépítik a játékot, a gyengébb karaktereket pedig átengedik a jobb statisztikával rendelkező, de elfekvőben levő karikba.

Szerintem ennek kicsi az esélye, mindenesetre én eÖreg vagyok, majdnem 6 évig játszottam ezzel a játékkal. Nem érzem, hogy számomra maradt itt valami tennivaló. Nem lesz drámai kilépőm, nem fogom az eredményeimet felsorolni, csak lassan eltűnök. Az utóbbi három hónapban fokozatosan átadtam nemzetközi és helyi politikai feladataimat másoknak, és a hatodik eSzületésnapomon, december 18-án pedig megtartom az utolsó aktív napom a játékban. Persze egyszer-egyszer benézek, hogy lássam mi történik, néha elérhető leszek IRC-n és fórumokon, de a politikában és az újságírásban töltött aktív időm lejárt.

Követem azon nagy játékosok lábainak nyomát, akik már elhagyták ezt a játékot. A lista számomra túl hosszú, hogy kiemeljek bárkit, de ti tettétek számomra ezt a játékot naggyá. Az ötezredik feliratkozómnak köszönet, te miattad vált élvezetté, ezen szavak leírása. Azon országok, akik belém fektették bizalmukat az évek során, remélem nem csalódtak. Az utálóim nyavalygását pedig jobban élveztem, mint a TWO összes hadi sikerét.

Ez király volt o/

Iain